Megint elszabadulhat a pokol Ukrajnában
További Külföld cikkek
- Hűségesküt tett az Iszlám Államnak a szír férfi, aki több embert megkéselt Ausztriában
- Donald Trump kiadta az ukázt, de valami nem jól sült el
- Heteken át kínoztak, majd megöltek egy transznemű férfit New Yorkban
- Megmagyarázhatatlan halálesetek tartanak rettegésben egy indiai falut
- Halálos lövöldözés Brüsszelben, több metróállomást is le kellett zárni
Feszült légkörben kezdődött vasárnap az elnökválasztás második fordulója Ukrajnában, ahol Julija Timosenko miniszterelnök és Viktor Janukovics ellenzéki vezető szoros küzdelme várható. A választás végeredménye várhatóan nem a szavazóhelyiségekben, hanem a választási irodában, a bíróságokon és végeredményben az utcákon dőlhet el.
A két jelölt a hagyományoknak megfelelően már jó előre csalással vádolta egymást, és tömegtüntetéseket helyezett kilátásba. Timosenko még a 2004-es narancsos forradalomnál is nagyobb tüntetésekkel fenyegetőzött, míg Janukovics ötvenezres nagygyűlést jelentett be hétfőre a hatóságoknál. A 2004-es eseményekhez hasonló méretű megmozdulásokra ennek ellenére most nem kell számítani, ugyanakkor minél szorosabb lesz az eredmény, annál valószínűbb, hogy kisebb csoportok az utcára vonulnak, és a korábbinál nagyobb az esélye az összecsapásoknak.
Nem a tüntetések jelentik az egyetlen problémát egy szoros állásnál. „Olyan helyzet is előállhat, mint Floridában” – utalt a 2000-es amerikai elnökválasztásra az EU egyik megfigyelője. Akkor a benyújtott kifogások miatt több mint egy hónapig kérdéses volt George W. Bush győzelme, bár Al Gore-nak végül nem sikerült megfordítania az eredményt. A jelenlegi helyzetben és 2004-es előzményekkel Ukrajnában nem biztos, hogy könnyen csillapodnának az indulatok, ha a bíróságoknak kellene dönteniük.
Csalódtak a narancsos forradalomban
A január 17-i első fordulót Janukovics nyerte 35 százalékkal, míg Timosenko 25 százalékkal lett második. A narancsos forradalom legfontosabb vezéralakja, Viktor Juscsenko jelenlegi elnök csak 5,5 százalékot ért el, ezzel kiesett a versenyből. A szavazatok megoszlása is jelzi, hogy sok kisebb jelöltnek sikerült megszólítania a választókat, akiknek nagy része ugyan a korábbi miniszterelnöksége alatt vitatott módszereiről ismert Janukovicsot sem akarja viszont látni, viszont az elmúlt években mélységesen csalódott a narancsos forradalmárokban.
2004. novemberében az utcára vonuló több százezer embernek sikerült elérnie, hogy a legfelsőbb bíróság a csalások miatt elvegye Janukovicstól a győzelmét, a következő év elején megtartott újabb szavazáson pedig Viktor Juscsenko került az elnöki székbe, míg a parlamenti választások után a miniszterelnök szövetségese, Julija Timosenko lett.
![Julia Timosenko támogatói közt (Fotó: Aleksander Prokopenko)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/130/1308/13086/1308673_6d73a6f7b36fe952266351c30d5919bd_wm.jpg)
A narancsos forradalomban utcára vonult fiatalok a politikai és gazdasági reformokért tüntettek, azonban Juscsenkóéknak nem sikerült felszámolni a korrupciót, és javítani az életszínvonalon. A szövetségesek közötti kezdeti súrlódások egyre jobban akadályozták a közös munkát, míg végül teljesen megszakadt az együttműködés a narancsos forradalmárok között. A gazdasági válság közepén egymás embereit távolították el a vezető pozíciókból, miközben Janukovics ellenzéki szerepben vészelhette át a recessziót. Timosenkónak a belső harcok ellenére sikerült megőríznie öt évvel korábbi népszerűségéből, miközben a közvélemény Juscsenkónak nem kegyelmezett.
Az utolsó pillanatban változtatták meg a választási törvényt
Bár az első fordulóhoz képest Timosenkónak van nagyobb esélye bázisának növelésére, ennek ellenére - csalással, vagy anélkül-, mégis Janukovics esélyesebb a győzelemre, akinek a körülmények jó alkalmat teremtettek a visszatérésre.
Timosenko elmúlt héten tett nyilatkozatai önkéntelenül is ezt erősítik meg, hiszen a tüntetések lehetőségének erőltetésével a leendő vesztes pozíciójába helyezte magát, ami nem kedvez győzelmének. Ráadásul konfliktusa Juscsenkóval még az első forduló után sem ért véget: az utolsó hivatali napjait közeli tanácsadói megjutalmazásával töltő elnök felszólította támogatóit, hogy egyik talpon maradt jelöltet se válasszák február 7-én.
![Janukovics hívei a pénteki kijevi nagygyűlésen (Fotó: Sergei Supinsky)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/130/1308/13086/1308675_0e46343f064cabf2846e26627952737f_wm.jpg)
Az elnök Mi Ukrajnánk pártjának több képviselője segített a Timosenko bizalmi emberének számító belügyminiszter elleni szavazáson, Juscsenko azzal pedig mindenképpen Janukovicsnak kedvezett, hogy csütörtökön aláírta a választási törvény módosítását, amelyet egy nappal korábban sikerült az oroszbarát jelölt pártjának átvernie a parlamenten. Eszerint a helyi választási bizottságokban a szavazatszámlálásnál nem kell kötelezően jelen lennie mindkét jelölt képviselőinek, ami Timosenko szerint egyértelmű csalásra ad lehetőséget. Azt állította, hogy több szavazóhelyiségből már ki is tiltották képviselőit. Janukovics viszont azzal érvelt a módosítás mellett, hogy így Timosenko emberei nem tudják azzal bojkottálni a szavazatszámlálást és hergelni a tüntetőket, hogy nem jelennek meg időben.
Bár az európai megfigyelők szerint a módosítás nem fogja lényegesen befolyásolni a szavazás kimenetelét, de sok kritika érte a javaslat elfogadóit, amiért gyakorlatilag néhány nappal a választás előtt nyúltak az egyébként is vitatott választási törvényhez.
Timosenko a kampányban a befolyásos üzleti körök és oligarchák bábjának nevezte Janukovicsot, és emlékeztette az embereket a korábbi miniszterelnök népszerűtlen intézkedéseire. Azért is támadta ellenfelét, mert az durván elutasította kettőjük tévévitáját. Ez sok szavazónál bejöhet, azonban a főleg az ország keleti és déli részeinek oroszajkú lakosságára támaszkodó Janukovicsot egyesek így is jobb megoldásnak tartják mostani vezetőknél. „Ezek mind bűnözők. De ő legalább a mi bűnözőnk” – mondta egy kiábrándult donyecki bányász Janukovics szülővárosában egy nagygyűlésen.
A parlamenti választás még hátravan
A helyzetet ráadásul bonyolítja, hogy az elnökválasztás végeztével a győztesnek a parlamenti többséget is meg kell szereznie, hogy továbblendíthesse az országot a holtponton. A rendes menetrend szerint csak 2011-ben tartanak parlamenti választásokat, Janukovics ugyanakkor a parlament feloszlatását és előrehozott választásokat helyezett kilátásba. Ha ezt nem sikerülne elérnie, akkor Janukovicsnak a természetes szövetségeseinek számító kommunista pártok mellett a Juscsenko vezette Mi Ukrajnánk több képviselőjének megnyerésével kellene többséget szereznie törvényekhez.
![Viktor Janukovics híveit üdvözli (Fotó: Sergei Supinsky)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/130/1308/13086/1308677_54011274f8988840bd82d92ad646d8f9_wm.jpg)
Timosenko szerint győzelmével nem lenne szükség a parlament feloszlatására, mert az elnökválasztás első fordulójában harmadik helyen végző Szergij Tihiko miniszterelnöksége mögé felsorakozhatna egy biztos többség. A volt jegybankelnök ugyanakkor nem jelezte, hogy elfogadna-e egy hasonló felkérést, a második forduló előtt egyik jelölt mellett sem állt ki.
Egyik forgatókönyv sem egyszerű, viszont az elhúzódó bizonytalanságnál rosszabb nem nagyon érheti az országot. A nagy sárdobálásban a két forduló között a politikai programokról már nem sok szó esett, mindkét jelölt kizárólag arra épített, hogy magát a kisebbik rossznak, a másikat pedig katasztrófának állítsa be. Pedig a választások után a győztesnek nehéz döntéseket kell hoznia, hogy kihúzza az országot a válságból.
Az EU és Moszkva között őrlődve
Az ukrán gazdaság az elmúlt tíz év egyik legválságosabb időszakát éli át. Timosenko és Janukovics között sok kérdésben hangsúlybeli eltérések vannak, de abban egyetértenek, hogy egyeztetni kell a Nemzetközi Valutaalappal (IMF), hogy megvonások nélkül hozzájuthassanak a korábban a költségvetés elfogadása körüli huzavona, valamint az elmaradt kiadáscsökkentés miatt megvont hitelekhez. Az ország helyzetéről bővebben itt olvashat>>>
![Timosenko választási plakátja (Fotó: Sergei Supinsky)](https://kep.cdn.indexvas.hu/1/0/130/1308/13086/1308679_848b10072efb979ef96e678d561e3733_wm.jpg)
Egyetértenek abban is, hogy ki kell dolgozni a még Juscsenko által megígért, de a brüsszeli kifogások miatt már egy éve húzódó szabadkereskedelmi egyezményt az Európai Unióval. A kereskedelem fellendítése kulcskérdés, ugyanis a gazdasági válság jelentősen visszavetette az ország GDP-jét, ami nagyrészt exportra épült. Az elmúlt hónapokban egyre több ukrán üzletember hangoztatta, hogy Ororszország mellett a sokkal nagyobb piacot jelentő EU-ból kellene szerezni befektetőket.
Bár Timosenkóhoz képest visszafogottabban, de a kampányban Janukovics is EU-barátnak mutatkozott, centristaként egyszerre tekintene nyugatra és keletre a jövőben. Ahogy az elmúlt években Vlagyimir Putyinnal jó kapcsolatot ápoló Timosenko sem zárkózna el teljesen Oroszországtól: mindketten egyetértettek abban, hogy javítani kell az ország Juscsenko alatt megromlott viszonyán Moszkvával, habár ebből a szempontból Janukovics győzelme jelentene nagyobb fordulatot.