Washington izraeli-palesztin béketárgyalásokat akar

2010.03.07. 16:50 Módosítva: 2010.03.07. 16:50
A Fatah szóvivője vasárnap délután közölte, hogy a mozgalom támogatja a közvetett tárgyalások megkezdését. Feltétel, hogy az csakis az Egyesült Államokkal történhet, és nem Izraellel. Azonban ha Izrael elfogadja, hogy az 1967-es határok között jöjjön létre a palesztin állam, akkor szó lehet a közvetlen tárgyalásokról is.

Az amerikai elnök közel-keleti különmegbízottja a hét végén az izraeli-palesztin béketárgyalások felújításán fáradozott. Miután George Mitchell szombaton már tárgyalt Ehud Barak izraeli védelmi miniszterrel, Benjámin Netanjahu kormányfővel is találkozik, jelentette be Tel-Avivban az amerikai nagykövetség.

Az országba várják hétfőn Joe Biden amerikai alelnököt is, aki szintén a 15 hónapja megszakadt béketárgyalások felújításán munkálkodik. Mahmúd Abbász palesztin elnök vasárnap egyeztetett a Palesztin Felszabadítási Szervezet (PFSZ) végrehajtó bizottságával, valamint a Fatah központi bizottságával a közvetett béketárgyalásokról. A Fatah szóvivője vasárnap délután közölte, hogy a mozgalom támogatja a közvetett tárgyalások megkezdését. Feltétel, hogy az csakis az Egyesült Államokkal történhet, és nem Izraellel.

"A témák: határok, biztonság és föld" - mondta a szóvivő és hozzáfűzte, ha Izrael elfogadja, hogy az 1967-es határok között jöjjön létre a palesztin állam, akkor szó lehet a közvetlen tárgyalásokról is. Tisztázatlan, hogy milyen formában kerülne sor a közvetett megbeszélésekre. Az izraeli rádió szerint az egyik lehetőség, hogy Mitchell Rámalláh és Jeruzsálem között ingázna, a másik forgatókönyv szerint mindkét fél Washingtonba, vagy - a Háárec című izraeli napilap vasárnapi internetes kiadása szerint - valamelyik európai városba utazna.

Ugyancsak a Háárec adott hírt egy bizalmas izraeli külügyi elemzésről, amely azt latolgatja, mennyire elkötelezett Washington a béketárgyalás eredményessége iránt. Az izraeli külképviseleteknek megküldött anyag szerint az Obama-kormányzat most inkább a novemberi kongresszusi választásokra készül, és kevés energiát fektet a viszály rendezésébe. A dokumentum úgy látja, hogy az amerikai álláspont közelebb áll a palesztinhoz, bár Washington igyekszik nem kommentálni a két fél pozícióját az alapvető kérdésekben.

Ennek oka, vélik a szerzők, hogy nem akarja önmagát leleplezni, ha esetleg Izraellel ellentétes a véleménye, mivel Izrael a Kongresszus mindkét pártjában jelentős támogatást élvez. Washington elsődleges célja, hogy a várhatóan négy hónapig tartó közvetett tárgyalásokon olyan konstruktív légkört teremtsenek, amely elősegíti a közvetlen találkozót, és a kormányzat már ennek létét is sikernek könyvelné el.