Magyarország a romák elleni erőszakról híres
További Külföld cikkek
- Ukrajnában Nobel-békedíjra jelölték Donald Trumpot
- Megszólalt a német hírszerzés vezetője: Putyin támadásra készül a Nyugat ellen, a NATO kudarcát akarja
- Matteo Salvini odaszúrt egyet az Európai Bizottságnak
- Kiderült, miért omlott le a tragédiát okozó előtető az újvidéki állomáson
- A libanoni tűzszünet semmit nem old meg, csak elodázza a közel-keleti válságot
Tavaly után idén is azt emelte ki az amerikai külügyminisztérium éves emberi jogi jelentésében Magyarországról, hogy több más európai országhoz hasonlóan erőszakos cselekmények történtek romák ellen.
A gazdasági válság hatására számos gyilkosság és erőszakos esemény történt romák ellen Magyarországon kívül Olaszországban, Romániában, Szlovákiában és Csehországban, olvasható a csütörtökön közzétett jelentésben, amely a világ 194 országára vonatkozóan foglalja össze az emberi jogok 2009-es helyzetét.
A romák Európa legnagyobb, egyben legsérülékenyebb kisebbsége; faji megkülönböztetés és erőszak érvényesül velük szemben. Jelentések láttak napvilágot roma gyanúsítottakkal szembeni rossz rendőrségi bánásmódról, amikor letartóztatták és őrizetben tartották őket. A roma népesség körében nagy arányú a szegénység, a munkanélküliség és írástudatlanság, széles körű hátrányos megkülönböztetés érvényesül velük szemben az oktatás, a foglalkoztatás, valamint a lakásviszonyok terén, olvasható a jelentés bevezetőjében.
A jelentés Magyarországról szóló fejezetében az emberi jogi problémák között kiemelték, hogy a rendőrség túlzott erőt alkalmazott gyanúsítottak, különösen romák ellen. Ugyancsak a gondok között szerepel a kormányzati korrupció, a nőkkel és a gyerekekkel szembeni társadalmi erőszak, továbbá a nők szexuális zaklatása és az emberkereskedelem.
A jelentés szerint egyes problémák súlyosbodtak. Ezek közé tartozik az etnikai és vallási kisebbségi csoportokkal szembeni, szélsőségesekhez köthető erőszak és durva retorika. A romák egyre nagyobb mértékben voltak a szélsőségesek célpontjai, ez négy roma halálához és többek sérüléséhez vezetett. Folytatódott a romákkal szembeni diszkrimináció az oktatás, a lakhatás, a foglalkoztatás, valamint a szociális szolgáltatásokhoz való hozzáférés terén.
A washingtoni külügyi jelentés arra is kitért, hogy változatlanul probléma a rendőrségi szervezeteken belüli korrupció.
A kormány általánosságban tiszteletben tartotta a szólás és a sajtó alkotmányosan biztosított szabadságát. Az országban független média, hatékony bírósági rendszer, valamint funkcionáló demokratikus politikai rendszer biztosítja a szólás- és sajtószabadság érvényesülését. Ugyanakkor vádak merültek fel azzal kapcsolatban, hogy az állami tulajdonú közszolgálati műsorszolgáltatás politikai befolyás alatt áll a nem megfelelő sajtószabályozás miatt.
Az aktív és független média korlátozás nélkül sokféle nézetnek adhatott hangot; az államilag tulajdonolt, hagyományosan pártfüggetlen rádió- és tv-állomások azonban - amelyek a médiapiac 18, illetve 14 százalékát fedik le - néhány esetben nagyobb mértékben vették figyelembe a fő ellenzéki párt szempontjait.
A jelentés - akárcsak egy évvel korábban - kitért arra, hogy az antiszemita megnyilvánulások folytatódtak, vandalizmus is előfordult. A dokumentumban a Magyarországi Zsidó Hitközségek Szövetségére (Mazsihisz) hivatkozva az szerepel: az antiszemitizmus 2008-hoz képest nem fokozódott. A Magyar Demokrata és Magyar Fórum című hetilapok továbbra is közöltek antiszemita cikkeket, és néhány szélsőséges magyar nyelvű weboldal működött, sokuk nyíltan antiszemita tartalommal.