Fico: A kettős állampolgársági törvény időzített bomba
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
A kettős állampolgárságról szóló törvény olyan, mint egy időzített bomba, mondta a szlovák miniszterelnök egy osztrák napilapnak adott interjúban. Szlovákia és Magyarország viszonya nagyon érzékeny, mondta Robert Fico a Kuriernak.
Úgy vélekedett, hogy Orbán Viktor megpróbál gazdasági és szociális intézkedések helyett politikát felkínálni a magyaroknak. Szlovákiában sokkal jobb a helyzet, ezért megpróbálják Magyarországhoz fűzni a magyar származású szlovák állampolgárokat. Ez nagyon veszélyes Európa és a térség számára, nyilatkozta a szlovák kormányfő.
Azt mondta, ha szükséges, kész azonnal találkozni Orbán Viktorral. Azonban ha Szlovákia nincs abban a helyzetben, hogy megakadályozza ezt az ostoba, veszélyes kezdeményezést, akkor kész törvényt hozni arról, hogy a magyar állampolgárságot nyerő szlovák állampolgárok elveszítsék szlovák állampolgárságukat.
Peter Weiss budapesti szlovák nagykövet szerint az, hogy Magyarország nem konzultált Szlovákiával a kettős állampolgársággal kapcsolatos magyar törvénymódosítás tervéről, nincs összhangban sem a jószomszédi viszonnyal, sem a nemzetközi normákkal, sem pedig a két ország uniós tagságával.
A diplomata a Magyar Televízió péntek reggeli műsorában azt mondta, hogy Szlovákia lakosainak 10 százaléka magyar nemzetiségű, számukra a magyar állampolgárság megadása csak jogi bizonytalanságot jelentene és semmiféle plusz előnyt nem adna, továbbá a magyar identitásuk erősödésével gyengülne a szlovák.
"Gondolkodott bárki Magyarországon azon, hogy ha a szlovákiai magyarok elfogadják a magyar állampolgárságot, akkor nem lesz joguk azokat az előnyöket élvezni, amelyeket a magyarigazolvány ad nekik?" - tette fel a kérdést a nagykövet.
Peter Weiss hangsúlyozta, hogy "mi jó szomszédok szeretnénk lenni", ugyanakkor értetlenségét fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a világos kérés ellenére Magyarország nem várta meg a szlovák választások végét a kettős állampolgárság ügyének bejelentésével. Többször is kiemelte, hogy az ügyben konzultációkra van szükség, csak így lehet megtalálni a megoldást.
A törvénytervezettel szerinte több probléma is van, nem veszi figyelembe a két ország alapszerződését, jogi bizonytalanságot okozhat a szlovákiai magyaroknak, ráadásul a magyar fél a trianoni békeszerződés 90. évfordulója előtt jelentette be szándékát.
A Fidesz-KDNP első törvényjavaslatai között jelentette be a magyar állampolgárságról szóló törvény módosítását. Martonyi János leendő külügyminiszter nemrég azzal indokolta a törvénymódosítást, hogy megszűnjön a szomszédos országokban élő magyarok hátrányos megkülönböztetése, ma ugyanis például egy Németországban vagy az Egyesült Államokban élő magyar könnyebben juthat állampolgársághoz, mint ők. Az állampolgárság megszerzésének feltételei közül a törvényjavaslat értelmében kikerül, hogy a kérelmezőnek magyarországi lakhellyel kell rendelkeznie.
Szlovákia válaszlépésként hazarendelte budapesti nagykövetét. Robert Fico közölte, Szlovákia számára súlyos nemzetbiztonsági kockázatot jelent, ha a magyar parlament Pozsonnyal való egyeztetés nélkül a ma ismert formájában elfogadja a szomszédos országokban élő magyarok kettős állampolgárságát lehetővé tevő törvényt. Egyben jelezte, akár el is veszíthetik szlovák állampolgárságukat azok, akik a tervezett törvény alapján kérelmezik majd a magyar állampolgárságot.
Orbán Viktor szerint a szlovákiai választások miatt provokálják Magyarországot, aminek nem szabad felülni. Azt mondta, jelenleg ügyvezető kormány irányítja Magyarországot, az új kormány várhatóan a jövő hét végén alakul meg, addig nem tudnak lépéseket tenni, akkor viszont megkezdik a diplomáciai munkát. A leendő miniszterektől egységes viselkedést kért.
Úgy véli, kockázatos lenne kívülről beleavatkozni a szlovákiai választási kampányba, főleg, hogy ennek a magyarok szenvedő alanyai, de az új szlovák kormány megalakulása után felveszik a kapcsolatot. Beszélt arról is, hogy álszentség lett volna a kettős állampolgárságról szóló törvényjavaslat benyújtásával várni a szlovákiai választások végéig, mert a szlovák kormány hangvételén nem változtatott volna semmit, amúgy is durva kampány zajlott volna.