Újabb hajó indult a gázai blokád megtörésére

2010.09.26. 15:27
Az Irene nevű brit vitorláshajónak várhatóan 36 órára lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a Gázai övezet területi vizeit. A fedélzeten lévő emberjogi aktivisták nem akarnak összecsapást az izraeli haditengerészettel.

Tucatnyi izraeli, európai és amerikai zsidó aktivistával a fedélzetén vasárnap kifutott a ciprusi Famaguszta kikötőjéből egy hajó a Gázai övezet irányába. Az emberjogi aktivisták azt remélik, hogy útjukkal jelképesen megtörik a Gázai övezet köré vont izraeli zárlatot.

Az Irene névre keresztelt vitorlás brit zászló alatt közlekedik, és várhatóan 36 órára lesz szüksége ahhoz, hogy elérje a Gázai övezet területi vizeit. Szállítmányában játékok, könyvek, gyógyszerek és halászathoz szükséges felszerelések kaptak helyet.

"A hajó megpróbálja elérni a Gázai övezet partjait és kirakodni szállítmányát erőszaktól mentes cselekedetként, a szolidaritás és tiltakozás jelképeként, és követelni fogja a blokád feloldását, hogy lehetővé váljon az emberek és anyagi javak szabad mozgása a Gázai övezetbe és onnan kifelé" - mutatott rá az akció szervezője, a Két nép egy jövő nevű szervezet.

Jonatan Sapira volt izraeli katona, a legénység tagja úgy fogalmazott, hogy stratégiájuk az erőszakmentességen alapul, nem akarnak összecsapást, és ha az izraeli haditengerészet megállítja a hajót, nem segítenek eljuttatni a dél-izraeli Asdod kikötőjébe.

A 82 éves Reuven Moshkovitz úgy nyilatkozott, hogy a holokauszt túlélőjeként szent kötelességének érzi a tiltakozást "ilyen sok embernek, köztük több mint 800 ezer gyermeknek a Gázai övezetben való körülzárása, elnyomása és üldözése ellen".

Izrael az iszlámista Hamász mozgalom 2007-ben történt gázai hatalomra kerülése után szigorította tovább a palesztin terület blokádját, és csak az alapvető szükségleti cikkek bevitelét engedélyezte. Az izraeli kormány júliusban enyhített a kereskedelmi zárlaton, jelentősen csökkentve a továbbra is tilalmas, főként hadi célra is alkalmazható áruk körét.

Az izraeli haditengerészet soha nem engedélyezte egyetlen segélyszállító hajónak sem, hogy a Gázai övezetben kössön ki. A tengeri blokád megtörését célul kitűző hajókat mindig megállítják és Asdodba viszik, ahol a rakományokat tüzetesen ellenőrzik, majd szárazföldi úton továbbítják a palesztin rászorulóknak.

Világszerte nagy visszhangot és bírálatot váltott ki Izrael, amikor haditengerészete május 31-én feltartóztatott egy segélyszállító nemzetközi flottillát. Az övezet blokádjának megtörésére készülő flottilla török vezérhajóján az izraeli katonák ellenállásba ütköztek, és a kialakult közelharcban lelőttek kilenc török békeaktivistát.