Fico feleségétől volt hangos Szlovákia

2010.10.02. 12:15
Magyarországhoz hasonlóan Szlovákiában is az elmúlt hónapokban lazítottak a kampánycsenden-, így a választópolgárok már napközben értesülhettek a Jan Slotáék által állított Trianon-emlékmű megrongálásáról, állítólagos szavazatvásárlásokról, és Robert Fico feleségének eltűnt szavazólapjáról.

A vasárnapi önkormányzati választások előtt először nincs kampánycsend a szavazást megelőző napon Magyarországon, Szlovákiában éppen néhány hónappal korábban, a júniusi parlamenti választásoknál törölték el hasonlóan a kampánycsendet, ettől még nem szabadult el az őrület, pozitívak a tapasztalataik.

A kampányzárókat nem helyezték át a megszokott időpontról, de még a választás napján is buzdíthatták a szavazókat a szlovák pártok és jelöltek, csak annyi megkötés volt, hogy a választási helységekben nem lehetett kampányolni, és a szavazás lezárultáig felméréseket sem lehetett már aznap nyilvánosságra hozni.

A kampánycsend eltörlése mellett sem történtek a korábban holt időszaknak számító utolsó 48 órában olyan ügyek, amelyek lényegileg befolyásolhatták volna az eredményeket, tudtuk meg Ravasz Ábeltől, a Publicus Slovensko vezető kutatójától. Két olyan váratlan esemény is volt azonban a választás napján, amelyről azonnal értesülhettek a szavazók.

Szlovákiában csak listás szavazás van, a választott párt listáján pedig több politikusra is szavazhatnak a választók. Robert Fico akkori miniszterelnök, a Smer elnöke azt állította, hogy a felesége által átvett, pártlistákat tartalmazó paksamétából hiányzott a pártjának listája, ebből pedig azonnal hír lett.

Több lap honlapjára azonban még a szavazás alatt felkerült egy felvétel, amelyen hallható, amint Fico mosolyogva átszól a feleségének a szavazófülkéből, hogy „tegye el a táskájába”. A választási bizottság állítása szerint éppen Ficóék érkezése előtt ellenőrizték a paksamétákat, és egyikből sem hiányzott szavazólap. Az ügyből végül nem lett komolyabb botrány a választások után.

A másik nagy visszhangot kiváltó eset a Szlovák Nemzeti Párt (SNS) révkomáromi Trianon-emlékműjének megrongálása volt. A gyanú szerint egy dunaszerdahelyi magyar férfi esett kalapáccsal az emlékműnek, a párt provokációt emlegetett a választás alatt, komolyabb hatása azonban ennek sem volt.

Ezeken kívül nem történtek komolyabb incidensek, nem lehetett sms-ekben vagy emailekben terjedő tömeges kampányüzenetekről hallani, viszont Ivan Gašparovič köztársasági elnök napközben is szavazásra buzdította az embereket.

Néhány faluból szavazatvásárlásokról érkeztek hírek, de ezekhez hasonló visszaélések a kampánycsend mellett is felmerülnek. Krasznahorkaváralján Gejza Milko, a Meciar-féle HZDS képviselőjelöltje elismerte, hogy kisbusszal vitt romákat szavazni, de azt tagadta, hogy 5 eurót adott volna nekik a szavazataikért.

Az új szabályokhoz nem mindenki tudott azonnal alkalmazkodni, Rimaszécsen lakossági bejelentésre vizsgálódnia kellett a választási bizottságnak, mert többeknek nem tetszett, hogy a Magyar Koalíció Pártja (MKP) választási sátra húsz méterre a szavazóhelységtől lett felállítva. Azonban megállapították, hogy nem történt törvénytelenség, mivel csak a szavazóhelységen belül tiltották meg a kampányolást.

A parlamenti választások után a Híd listáján négy képviselőt is a parlamentbe juttató Polgári Konzervatív Párt (OKS) kezdeményezte az önkormányzati választások előtti kampáncsend eltörlését is, erről azonban egyelőre még nem döntöttek. A parlamenti választások óta eltelt időszak meglehetősen turbulens volt a kormánypártoknak, ezért nem a választási törvény módosítása volt a legfőbb gondjuk, mondta Ravasz Ábel.

Szerinte azért is kezelhették már eredetileg külön a parlamenti és az önkormányzati választás kampánycsendjét, mert helyi szinten sokkal könnyebb lehet korrumpálni az embereket. Az viszont biztos, hogy júniusban a kampánycsend eltörlése nem játszott komolyabb szerepet, ezért kérdés, hogy a helyhatósági szavazásnál meddig tartanák meg.