Parkolópályára kerül a Kennedy-család
További Külföld cikkek
- Mianmarban a junta több ezer foglyot enged szabadon tömeges amnesztia keretében
- Még a beiktatása előtt ítéletet hoznak Donald Trump büntetőperes ügyében
- Katonai segítség érkezett Haitire az elharapódzó bandaháborúk miatt
- Szexuális visszaélés miatt 167 beteg perelt be egy amerikai szülész-nőgyógyászt
- Donald Trump megint beszólt a briteknek, ezúttal kényes szektort bírált
A keddi amerikai félidős választások tétje, hogy mennyi képviselői és szenátori helyet bukik a Demokrata párt, és így milyen feltételekkel kell majd kormányoznia Barack Obama elnöknek a következő két évben. Ugyanakkor a háttérben egyúttal legalábbis egy időre búcsúzik az országos politikától az elmúlt évszázad egyes éveiben a demokratákat leginkább meghatározó Kennedy-dinasztia.
Ötven évvel John F. Kennedy 1960. november 8-i elnökké választása után először nem indul Kennedy a kongresszus egyik házában sem, ha ráadásul tágabban kezeljük a családot, akkor Maria Shriver férjeként Arnold Schwarzenegger sem lehet már újra kaliforniai kormányzó. Ezzel hamarosan Bobby Shriver, a 88 ezres Santa Monica város polgármestere lehet majd az egykoron elnöki, szenátori és kongresszusi képviselői pozícióval is büszkélkedő család egyik utolsó hírvivője a politikában.
Ötven évig a politika élvonalában
A Roosevelt alatt nagykövetként dolgozó és több fontos intézmény vezetői posztját betöltő Joseph P. Kennedytől induló egyik legbefolyásosabb politikai dinasztiát országosan is megismertető John F. Kennedy 1963-ban merényletben életét vesztette, míg öccsét, az elnökjelöltként kampányoló Robert F. Kennedyt öt évvel később meggyilkolták. A név öröksége ezzel a legfiatalabb testvérre, az 1962-ben szenátorrá választott Edward „Ted” Kennedyre maradt.
Ted Kennedy évtizedeken át az egyik legbefolyásosabb politikus volt Washingtonban, nevéhez számos fontos törvénytervezet és javaslat előkészítése fűződik. Habár az elmúlt húsz évben Bushék és a Clintonok mellett veszítettek jelentőségükből, de még egy évtizede is volt olyan időszak, amikor a Kennedy-család öt tagja is fontos politikai pozíciót töltött be.
2008-ban pedig úgy tűnt, hogy elérkezett a lehetőség a Kennedyk újabb generációjának felemelkedésére, amikor a demokrata előválasztások alatt Ted Kennedy vezetésével nyilvánosan kiálltak Barack Obama mellett Hillary Clintonnal szemben. A veterán politikus azonban betegsége miatt kénytelen volt kiszállni az elnökválasztási kampányból, 2009-ben pedig életét vesztette.
Halála után fia, a 21 éves kora óta már nyolc egymást követő alkalommal kongresszusi képviselővé választott Patrick Kennedy bejelentette, hogy 2010-ben nem indul újból Rhode Island-i körzetében. Így a jól bejáratott nevek helyett a család újoncain, de legalábbis korábban már politikai tisztséget betöltő visszatérőkön múlott, hogy marad-e Kennedy az országos politikában, azonban végül senki sem vállalkozott.
Kikezdték a nevet a botrányok és tragédiák
A család történetére a nagy sikerek mellett jellemző tragédiák az újabb generációk esetében is rányomták bélyegüket. A meggyilkolt John F. Kennedy elnök fia, John Kennedy az üzleti életben ért el sikereket, de sokan reménykedtek benne, hogy idővel apja nyomdokaiba lép, 1999-ben azonban repülőgép-balesetben életét vesztette. Többen pedig a családi névvel járó nyomást viselték nehezen, a Politico szerint a fiatal Kennedyk negyedét kezelték már valamilyen drog- vagy alkoholproblémával, Bobby Kennedy egyik fia, David kábítószer túladagolásban halt meg 28 évesen 1984-ben.
A botrányok sem kerülték el a családot: Ted Kennedy még 1969-ben autójával a vízbe csapódott egy hídról, a vele utazó nő pedig életét vesztette. A politikus felfüggesztett börtönbüntetést kapott, amiért elhagyta a helyszínt, és csak később értesítette a mentőket. Az eset miatt nem volt igazi esélye az elnökségre. William Kennedy Smith-t több nő is nemi erőszakkal vádolta meg 1991-ben, azonban a bíróság ejtette ellene a vádakat. Patrick Kennedy pedig kongresszusi képviselőként okozott balesetet 2006-ban, gyógyszerfüggősége miatt kezelésre is kellett mennie.
A családi nevet kikezdő esetek mellett az is problémát jelentett, hogy a Kennedyk harmadik és negyedik generációjának tagjai már kevésbé bizonyultak tehetséges politikusoknak. Közülük többen egy ideig jelen voltak ugyan a politikában, azonban nem sikerült igazán befutniuk, és végül feladták, míg mások inkább csak kacérkodtak az indulással, de a végső lökés rendre hiányzott.
Több-kevesebb sikerrel próbálkoztak
Joseph P. Kennedy kongresszusi képviselőként az 1998-as kormányzóválasztáson is esélyes lehetett volna, azonban magánéleti botrányai és öccse halála miatt végül teljesen visszavonult a politikától. Max Kennedy sok gondolkodás után kiszállt a massachusetts-i kongresszusi versenyből 2001-ben, egy évvel később pedig a két cikluson keresztül már kongresszusi képviselő Mark Shriver elvesztette a demokrata előválasztást Marylandben, és azóta már inkább egy nonprofit szervezetet irányít.
A család női tagjai közül Kathleen Kennedy Townsend ért el a legmagasabb politikai hivatalig, azonban visszavonult a politikától, miután addigi marylandi kormányzó-helyettesként egy olyan államban veszítette el a 2002-es kormányzóválasztást, ahol korábban negyven éve nem nyert republikánus jelölt.
A Kennedy név nem jelentett igazán előnyt John F. Kennedy lányának, Caroline Kennedynek sem, aki Ted Kennedy és Patrick Kennedy oldalán nyilvánosan kiállt Obama mellett 2008-ban, ezzel is jelezve, hogy belekóstolna a politikai életbe. Caroline 2009-ben bejelentkezett a külügyminiszterré kinevezett Hillary Clinton New Yorkban megüresedő szenátori helyére, azonban a demokraták közül többen is támadták, amiért nem igazán voltak elképzelései a pozícióval, végül pedig inkább visszalépett.
Egy ideig kivárnak
2010 sem feltétlenül maradt volna Kennedyk nélkül, hiszen a Politico szerint többen is gondolkoztak rajta, hogy elindulnak valamilyen tisztségért. Chris Kennedy Illinois-ban pályázta volna meg a szenátori vagy a kormányzói széket, Anthony Shriver állítólag kinézte magának a floridai kormányzói posztot, míg a korábban már kongresszusi képviselő Joseph Kennedy Ted Kennedy szenátori helyéért indult volna.
Vállalkozókedv híján azonban a politikától egyelőre búcsúzik a Kennedy-család, a legtöbb családtag pedig nonprofit szervezeteken keresztül, közösségi célokért küzdve, vagy az üzleti életben elért sikerekkel ápolja a Kennedy-örökséget. Tim Shriver például a 2009-ben elhunyt édesanyja, Eunice Kennedy Shriver által életre hívott Speciális Olimpiát felügyeli.
Az szinte biztos, hogy nem vonulnak vissza véglegesen, hiszen ha a szavazóknál önmagában a Kennedy név egyre kevésbé jelent is vonzerőt, de mindenképpen könnyebben lehet vele támogatókhoz és médianyilvánossághoz jutni. Ted Kennedy halálával egy Kennedy-generáció végleg eltűnik, kérdés, hogy kisebb pihenő után akár már 2012-ben, vagy csak jóval később vállalkozik valaki a név újraépítésre a politikában.