Közös hadgyakorlattal válaszol Obama és a dél-koreai elnök
További Külföld cikkek
Két civil áldozat holttestét találták meg szerdán a dél-koreai Jonpjong-szigeten, egy nappal azután, hogy Észak-Korea tüzérséggel támadta a szigetet: így már négy halálos áldozata van az incidensnek, közölte szerdán a dél-koreai parti őrség. Az AFP hírügynökségnek a parti őrség egyik szóvivője azt mondta: a holttestekre akkor bukkantak, amikor átkutatták azokat a házakat, amelyeket leromboltak a lövedékek. Az áldozatok hatvan év körüli férfiak, építőmunkások voltak. Az első két halálos áldozat dél-koreai katona volt. A támadásban a keddi beszámolók szerint 15 katona és 3 civil sebesült meg.
A keddi támadás előtt utoljára 1987-ben fordult elő, hogy civilek életét is veszélyeztette Észak-Korea, akkor egy déli utasszállító gépet robbantottak fel. A tüzérséggel támadott Jonpjong-szigeten több civil él mint katona. Dél-Koreában a csapatok továbbra is teljes készültségben vannak.
Közös hadgyakorlat megrendezésében állapodott meg Barack Obama amerikai és Ri Mjong Bak dél-koreai elnök válaszul a keddi észak-koreai tüzérségi támadásra, jelentette be a washingtoni Fehér Ház közleményében.
Barack Obama és Ri Mjong Bak telefonon egyeztetett egymással közép-európai idő szerint szerdán a hajnali órákban. A CNN által is idézett közlemény szerint Obama hívta fel Ri Mjong Bakot, hogy támogatásáról biztosítsa őt. Megegyeztek abban, hogy a két ország az elkövetkező napokban rendezi meg azt a korábban már eltervezett hadgyakorlatot, amellyel demonstrálni kívánja szoros biztonsági együttműködését és szövetsége erejét.
A keddi támadás hátterét elemző keddi cikkekben a legnépszerűbb magyarázat az volt, hogy az ágyúzás maga is egy déli hadgyakorlatra adott válasz volt, Észak-Korea így akarta megtorolni a hétfőn kezdődött, 70 ezer katona részvételével zajló hadgyakorlatot. Ezt a magyarázatot gyengíti azonban, hogy az ilyen csapatmozgások egyáltalán nem rendkívüliek.
A most bejelentett légvédelmi és szárazföldi harckészültségi közös gyakorlat négynapos lesz. November 28-án kezdődik és december 1-ig tart majd. Részt vesz rajta a George Washington repülőgép-hordozó is, amely dél-koreai hajókhoz csatlakozik majd. A Fehér Ház bejelentése szerint a gyakorlatot már jóval a keddi incidens előtt tervbe vették.
Dave Lapan ezredes, a Pentagon szóvivője szerdán azt közölte, hogy az Egyesült Államok sem újabb eszközöket, sem újabb csapatokat nem küldött Dél-Koreába. Norton Schwartz tábornok, a légierő vezérkari főnöke pedig úgy vélekedett, hogy a mostani válságot Dél-Korea egyedül is képes kezelni.
Barack Obama amerikai elnök korábban az ABC News-nak nyilatkozva ígéretet tett rá, hogy megvédi a szövetséges Dél-Koreát, Észak-Koreát pedig komoly fenyegetésnek nevezte.
A dél-koreai hírügynökség szerint az ország felfüggesztette annak a humanitárius segélynek a folyósítását, amelyet a nyári áradások miatt küldtek eddig Észak-Koreának.
Japán Kína segítségét kéri
Kan Naoto japán kormányfő azzal a kéréssel fordult szerdai sajtóértekezletén Kínához, hogy segítsen megfékezni Észak-Koreát. A japán kormány válságtanácskozást tart a két Korea közti konfliktus ügyében. A kormányfő arra hivatkozott, hogy Pekingnek jelentős befolyása van Phenjanra.
Kitazava Tosimi védelmi miniszter pedig azt mondta a sajtóértekezleten: nem lehet kizárni annak eshetőségét, hogy az észak-koreai atomfegyverprogram már igen előrehaladott állapotban van.