Új elfogatóparancsot kértek Assange ellen

2010.12.02. 19:43 Módosítva: 2010.12.02. 20:11
A svéd legfelsőbb bíróság elutasította a Wikileaks alapítójának, Julian Assange-nak a fellebbezési kérelmét az ellene kiadott nemzetközi elfogatóparancs ellen. A paranccsal formai problémák merültek fel, ezért a svéd hatóságok egy újat is kezdeményeztek az Interpolnál.

A svéd hatóságok új, kiegészített elfogatóparancsot kezdeményeztek Interpolnál Julian Assange, a Wikileaks alapítója ellen, mivel az elsőnél formai hibák merültek, írja a BBC.

Assange ellen az Interpol szerdán nemi erőszak és szexuális zaklatás gyanújával nemzetközi elfogatóparancsot tett közzé. A letartóztatást a svéd hatóságok kezdeményezték.

A Times azonban azt írta, hogy hibás volt a Wikileaks-alapító ellen kiadott svéd elfogatóparancs, ezért a brit hatóságoknak nem volt joguk őrizetbe venni Assange-t, pedig tudták, hogy hol tartózkodik. A parancsnak minden lehetséges bűncselekmény esetében jeleznie kell, hogy az legfeljebb mekkora büntetéssel sújtható, mondták rendőrségi források.

Az ügyvédek már készülnek

A svéd legfelsőbb bíróság csütörtökön elutasította Assange kérését, hogy fellebbezhessen az elfogató parancs ellen, így az érvényben marad.

Björn Hurtig, Assange svéd ügyvédje bejelentette, hogy ha ügyfelét őrizetbe veszik, brit kollégájával, Mark Stephensszel és nemzetközi szakértőkkel együtt minden jogi eszközt bevet a svéd kiadatási kérelem elutasításáért. Ha kiadását nem tudják megakadályozni, akkor Svédországban Hurtig és csapata látja el Assange védelmét, és megfellebbez minden döntést, amely az őrizetben tartást rendeli el.

Assange kezdettől fogva elutasította az ellen felhozott vádakat, szerinte lejárató kampány folyik ellene a Wikileaks kiszivárogtatásai miatt. A Wikileaks a birtokába került több mint 250 ezer amerikai diplomáciai dokumentumból már több ezret nyilvánosságra hozott az elmúlt napokban.

Francia és svéd szervereken a Wikileaks?

Az oldalhoz közeli forrás szerint a Wikileaks egy franciaországi és egy svédországi szerverről üzemelteti tovább a honlapját. Az Amazon szerdán amerikai kormányzati nyomásra lekapcsolta szerveréről a Wikileakst.

A weboldal most a névtelen forrás szerint az OVH nevű franciaországi szolgáltató szerveréről üzemel részlegesen, miközben megmaradt egy svédországi szerveren is. Az AFP-nek nyilatkozó forrás szerint rövid ideig tarthat csak ez az állapot, mivel"további támadások várhatók a WikiLeaks ellen, ezért lehetséges, hogy másnap más országba, más szerverre kell menniük". Az OVH nem kommentálta a hírt.

Westerwelle munkatársa súgott az amerikaiaknak

A nagykövetségek legújabb kiszivárgott anyagai szerint a német Szabad Demokrata Párt (FDP) elnökének közvetlen munkatársa volt az, aki tavaly ősszel folyamatosan tájékoztatta az amerikai nagykövetséget az FDP és az uniópártok (CDU, CSU) közötti koalíciós tárgyalások bizalmas részleteiről.

Az illető Guido Westerwelle FDP-elnök irodájának a vezetője, a 42 éves Helmut M. Az információkat megerősítette a liberális pártközpontja, és a férfit még csütörtökön fölmentették eddigi beosztásából, a jövőben más feladatkört fog ellátni a pártközpontban.

Az USA kiváltaná a Wikileakst

Az amerikai titkos kormányiratok kiszivárogtatása miatt az amerikai kongresszus várhatóan napokon belül elfogadja azt a törvényt, amely védelmébe veszi a legérzékenyebb kormányzati intézmények azon dolgozóit, akik jelenteni akarják az általuk észlelt korrupciót, pazarlást vagy kötelességszegést, írta közben a The Washington Post.

A törvény a lap szerint megvédi a "közérdeket szolgáló feljelentést" tévő személyeket az elbocsátástól és a lefokozástól, s egyben szükségtelenné teszi, hogy olyan, a WikiLeaks-hez hasonló kiszivárogtató fórumokhoz forduljanak, amelyek nagy kárt képesek okozni. A lap szerint a kongresszus gyorsan átengedheti és Barack Obama elnök is jelezte már korábban, hogy kész haladéktalanul aláírni a törvényt.