Merkel a jogállamiság elveire figyelmezteti Magyarországot
További Külföld cikkek
- Bajt észleltek a Facebooknál és az Instagrammnál, sokaknál leálltak az alkalmazások
- Ítéletet hoztak egy 50 éve történt, különösen alattomos gyilkosságban
- Mit keres 900 indiai békefenntartó a libanoni–izraeli határon?
- Putyin és Kim Dzsongun mindent elsöprő barátsága
- Orosz szabotázst feltételeznek a lipcsei repülőtéren kigyulladt csomag esete mögött
"A német kormány nagy figyelemmel követi a médiára vonatkozó törvények alakulását Magyarországon" – jelentette ki szokásos szerdai sajtóértekezletén Christoph Steegmans helyettes kormányszóvivő. Egyúttal leszögezte, hogy Magyarország mint az EU jövendő soros elnöke különleges felelősséget visel azért az összképért, amely az Európai Unióról a világban kialakul. Emiatt is magától értetődik – tette hozzá – hogy Magyarország elkötelezett maradjon az EU értékei mellett.
A német kormány szóvivője utalt arra a bírálatra, amelyet az Európai Biztonsági és Együttműködési Értekezlet (EBESZ) fogalmazott meg a magyarországi médiára vonatkozó, korlátozó intézkedések kapcsán. Dunja Mijatovic, az EBESZ sajtószabadság-felelőse arról beszélt, hogy hasonló jogi szabályozásra "csak tekintélyelvű rezsimek alatt" van példa.
Arra a kérdésre, vajon Merkel kancellár beszélt-e telefonon erről Orbán Viktor miniszterelnökkel, Steegmans nem adott választ, ugyanakkor a német kormány állásfoglalását egyértelműnek nevezte.
Nagyon pontosan meg fogják mérni
Az új magyar médiatörvény bírálatot váltott ki az Európai Parlament német képviselői részéről - írta szerdán a Frankfurter Rundschau.
A szociáldemokrata párthoz közel álló napilapnak adott nyilatkozatában Martin Schulz, a szocialista EP-frakció elnöke kijelentette: "a sajtószabadságra vonatkozó európai standardok alapján nagyon pontosan fogjuk megmérni Magyarországot". Amennyiben az ország nem felel meg a fenti előírásoknak, akkor "nagy problémákra számíthat" - fogalmazott az SPD-képviselő.
Alexander Alvaro, a liberális Szabad Demokrata Párt (FDP) EP-képviselője rendkívül megkérdőjelezhetőnek tartja, hogy a soros EU-elnökség várományosa el akarja hallgattatni országa kritikus hangú médiumait. A magyar kormány föltehetné magának a kérdést, vajon mentálisan a magáénak vallja-e az Európai Uniót, osztja-e annak értékeit, és átveheti-e januárban a soros EU-elnökséget - jelentette ki a frankfurti lapnak Alvaro. Budapesti kormányilletékesekkel szemben, akik arról biztosítják a sajtót, hogy a médiatörvény megfelel az európai normáknak, az FDP-politikus úgy véli, hogy az ellentétes az EU alapjogi chartájával.
A zöldek is bírálják
Az Európai Parlament zöld frakciója is bírálta szerdán az új magyar médiatörvényt, és azt kérte a Bizottságtól, valamint az Európai Unió országainak kormányaitól, hogy követeljék annak visszavonását.
"A magyar parlament által nemrég elfogadott médiatörvény egy európai uniós ország számára tűrhetetlen mértékű felügyeletet jelent - írta közleményében Daniel Cohn-Bendit, a zöldek egyik vezetője. - Az új törvény, amely egyértelműen megtorló jellegű, ellentmond az Európai Unió alapszerződésének, az Alapvető Jogok Chartájának és az Emberi Jogok Európai Egyezményének."
A német külügyminisztertől szankciókat várnak
Az Európai Parlament egy német képviselője levélben kérte fellépésre a német külügyminisztert a magyar médiatörvény kapcsán, adta hírül a dpa német hírügynökség.
A Die Welt című konzervatív napilap csütörtöki számában megjelenő hír szerint - amelyből a dpa hírügynökség már szerdán este rövid részletet közölt egy összefoglaló jelentésében - Alexander Lambsdorff (FDP) arra szólította fel Guido Westerwellét, hogy járjon közben az Európai Uniónál Magyarország elleni szankciók érdekében. A liberális képviselő szerint ellenkező esetben "tekintélyelvű rothadás vonul be az Európai Unióba".
A német hírügynökség értesülése szerint Norbert Lammert, a Bundestag elnöke levélben fordult magyar kollégájához, Kövér László házelnökhöz, és aggodalmának adott hangot.