A. Schwarzenegger, Moszkva polgármestere

2011.01.04. 07:23
A leköszönő Arnold Schwarzenegger kaliforniai kormányzóként sok szempontból ügyes politikusnak bizonyult, mégsem lehet sikerként értékelni az állam élén eltöltött hét évét. Medvegyev orosz elnök viccből Moszkva vezetését is felajánlotta neki, de a politikában felfelé már nem vezet az útja, ellenben a klímaváltozás elleni küzdelem élharcosaként folytathatja eddigi kampányát, vagy akár Hollywoodba is visszatérhet. Rengeteg ajánlat közül válogathat.

Második ciklusa is véget ért, hét év után távozik a legnépesebb amerikai tagállam, Kalifornia éléről Arnold Schwarzenegger, aki ügyesen lavírozott a politikában, mégsem üdvrivalgásokkal búcsúznak tőle. Politikai öröksége felemás, ennek ellenére akár Barack Obama elnök kormánymegbízottjaként vagy utazó nagykövetként is folytathatja. Sőt Hollywood is tárt karokkal várja a testépítőből lett színészből lett üzletembert és politikust. Aki leginkább csak azt fájlalhatja, hogy amerikai elnök biztosan nem lehet.

Elfogyott a népszerűsége

Schwarzenegger nagy várakozások közepette vette át csonka ciklusra az állam vezetését 2003-ban, Gray Davis kormányzó visszahívása után. Azt ígérte, megreformálja Kalifornia politikai rendszerét és rendbe rakja a lejtőre került gazdaságát. De csak részleges sikereket ért el. Most  22 pontos népszerűségi indexszel, magas munkanélküliség és 28 milliárd dolláros költségvetési hiány mellett távozik hivatalából.

Több elemző szerint Schwarzenegger legnagyobb problémája, hogy az egyes kormányzókat leginkább a gazdaság helyzete alapján ítélik meg. "Végül a választók azt nézik, mit kaptak, és a kaliforniaiak nagyon kevés olyan dolgot láttak, amely megváltoztatta volna az életüket, vagy kivezette volna őket a recesszióból" – mondta a BBC-nek Sherry Bebitch Jeffe, a Dél-kaliforniai Egyetem politikatudományi professzora.

Schwarzenegger republikánus színekben, fiskális konzervatívként, de a melegek jogait és a fegyvertartás szabályozását támogatva vette át az állam vezetését. A kettősségből is adódott, hogy gyakran összetűzött a demokrata többségű állami törvényhozással, és egyes esetekben a republikánusokkal is szembe került. A konszenzusos támogatást igénylő törvényeknél, köztük a költségvetés megszavazásánál, illetve adóügyekben falakba ütközött, és terveihez képest nehezen sikerült látványos eredményeket elérnie.

Bár sokan az állami törvényhozásban felálló patthelyzetet és a válságot is okolták, ettől még a gazdasági helyzet óhatatlanul Schwarzenegger egész munkájára rányomja bélyegét. Többen úgy vélik, első éveiben, kiugró népszerűség mellett, a gazdasági válság előtt kellett volna komolyan foglalkoznia a költségvetési hiánnyal és a gazdaság talpraállításával. Ezt nem ellensúlyozza a szemükben, hogy egyébként nem voltak komolyabb botrányai, pláne igazán nagy ballépései.

Utat mutatott klímaváltozásilag

Fontosabb lépései közé tartozik, hogy nagyszabású és régen húzódó, évek múltán megtérülő infrastrukturális beruházásokba kezdett, a nevéhez fűződik a marihuána orvosi legalizálása, választási reformjai alapján pedig már független bizottság húzza meg a választókerületeket.

Schwarzenegger leginkább mégis zöld kormányzóként maradhat emlékezetes, de valódi öröksége csak évek múltán látszik majd tisztán. Az Egyesült Államok legkeményebb klímaváltozás elleni törvényeit vezette be, a kaliforniai törvényhozók éppen a napokban fogadták el a 2006-os jogszabály egyik kulcselemét, amellyel az üvegházhatású gázok kibocsátását akarják visszaszorítani jelentősen.

2020-ra az 1990-es szintre állítanák vissza e gázok kibocsátását az államban, és azt is előírták, hogy kilenc éven belül az energiaellátás harmadát megújuló energiaforrásoknak kell fedeznie, hatmilliárd dollárért építenek napenergia-telepeket. Szintén kilenc éven belül egymillió elektromos autót vezetnének be a speciálisan kialakított autópályákra, Schwarzenegger pedig példát mutatva környezetbaráttá alakította saját Hummerjeit is.

Külföldön lubickolt

Sztármúltja miatt külföldi útjait is kiemelt figyelemmel kísérték a lapok, találkozott Nicolas Sarkozy francia államfővel, körbeudvarolták egymást Dmitrij Medvegyev orosz elnökkel, még Tony Blair is őt látta vendégül utolsó kormányfői napján. A látogatáson pedig mi másról beszélhettek volna, mint a környezetvédelemről. Azt megszámolni is nehéz, hányszor sütötte el látogatásain a Terminátorból ismert „Visszatérek” névjegyét, amelyet nem hagyott ki az Irakban állomásozó amerikai katonáknál, Japánban vagy éppen Oroszországban sem.

A Schwarzenegger-memoár már biztos

Schwarzenegger eddig azzal kerülte ki a jövőjét firtató kérdéseket, hogy majd a kormányzói megbízatása után foglalkozik ezzel, addig csak jelenlegi munkájára akar koncentrálni. A december 17-én barátai és családja részvételével megtartott búcsúpartiján is azt mondta, még nincs konkrét terve.

Annyit azért elárult, "ír egy-két könyvet", mivel a kiadók régóta üldözik ajánlatokkal, Korábban azonban nem volt meg a türelme és nem volt rá ideje, hogy leüljön, és elkészítse ezeket. A minden bizonnyal az eladási listák élére ugró önéletrajzának összeállítása sokáig biztosan nem foglalja majd le, hosszú távon pedig több lehetőség is kínálkozik előtte.

Kaliforniából csak lefelé

2009 végén még azt mondta, soha nem tekintette magát politikusnak, és ha lejár a mandátuma, akkor távozik erről a színtérről. De nemcsak azért gondolhatja meg magát, mert Dmitrij Medvegyev orosz elnök viccesen már fel is ajánlotta neki a moszkvai polgármesterséget, hanem mert a 2012-es elnökválasztással együtt megrendezett kongresszusi és kormányzói választásokon jó eséllyel indulhatna.

Leginkább azért valószínűtlen mégis az indulása, mert a világ nyolcadik gazdasága, Kalifornia állam éléről csak lefelé vezet az út. Hiszen Ronald Reagannel ellentétben Schwarzenegger nem Amerikában született, így nem indulhat az elnökségért.

Obama is maga mellé veheti

Nemcsak választott tisztségben folytathatja azonban politikai karrierjét, könnyen kaphat ugyanis valamilyen feladatot az Obama-kormányzatban. Már a 2008-as elnökválasztási kampányban is jelezte, hogy akár Obama kormányában is elvállalná az energiaügyi vagy környezetvédelmi szakértő szerepét, annak ellenére, hogy hivatalosan John McCain republikánus elnökjelöltet támogatta.

A Los Angeles Times szerkesztőinek Schwarzenegger már december végén jelezte, hogy adott esetben elfogadná Obama felkérését. Ez az elnöknek is politikai hasznot jelenthetne, miközben Schwarzenegger ismertsége, tudása és tapasztalata miatt is ideális jelöltnek tartja magát, és máris arról beszélt, hogy országos szinten akarja népszerűsíteni Kaliforniában megkezdett környezetvédelmi reformjait.

A környezetvédelem élharcosa

A környezetvédelem ügyét felkaroló Schwarzenegger már 2008-ban hangsúlyozta, függetlenül attól, kap-e szerepet a következő adminisztrációban, kormányzói ciklusa lejártával sokat fog utazni a világban, és próbálja továbbra is népszerűsíteni az alternatív energiaforrásokat. Utazó nagykövetként könnyen lehet ő az új Al Gore.

Sok fontos dolgot akarok elmondani, folytatom a harcot a reformokért, továbbra is hiszek a környezetvédelmi célokban és a természet védelmében" – írta Twitterén. Az is kiderült, számos alapítványtól és különböző szervezetektől kapott meghívást, hogy tartson beszédeket.

Nagy durranással folytatódhat a filmes karrier

Schwarzenegger 2003-as megválasztása óta hanyagolta Hollywoodot, szigorúan távol maradt a filmektől. Azért a Terminator: Megváltásban egy ronda digitális mással jelen volt, az Expendablesben már élő cameót is vállalt, ennek ellenére nem tudni, visszatérne-e a színészethez. "Attól függ, megkeresnek-e egy jó forgatókönyvvel" – terelt még októberben is.

A Varietynek később már biztatóbban nyilatkozott: „Olyan ez, mint a biciklizés vagy a síelés. Újra belevágsz, és máris úgy érzed, mintha nem is hagytál volna ki semmit.” Hogy fenntartsa a bizonytalanságot, megint csak Twitterjén ezt írta: "Lesz elég türelmem, hogy ott ücsörögjek a forgatáson. és három hónapig vagy fél évig készítsek egy filmet? Nem tudom."

Több pletyka szerint Schwarzenegger James Cameronnal már egy ideje tervezi a True Lies 2-t, és egy Cameron által rendezett Terminator is elfeledtethetné a legutóbbi folytatásokat. Megint más hírek szerint Sylvester Stallone példáját megirigyelve a rendezés mellett köthet ki, sőt többen az Amerikai Mozgókép Alapítvány elnökeként képzelik el. Habár Schwarzenegger elmondása szerint ezzel senki sem kereste meg.