Jó a hangulat a Tahrír téren, sokan zenélnek, dobolás és sípolás hallatszik, jelentette a BBC tudósítója.
Hoszni Mubarak egyiptomi elnök távozását követően a tüntetők már hazamentek, a közlekedés is megindult, azonban néhányan - pár százan - tovább akarják folytatni a tiltakozást. Vasárnap a katonák őket is ki akarták tessékelni a Tahrír-térről, de a csoport ellenállt. A tüntetők azt skandálták, hogy addig nem távoznak, amíg végre nem hajtják követeléseiket. Kisebb dulakodás támadt, de végül a katonák visszavonultak, és megengedték nekik, hogy a helyükön maradjanak. A téren folytatódott az előző nap megkezdett rendrakás és romeltakarítás.
Üdvözölte Barack Obama amerikai elnök, hogy az egyiptomi katonák tiszteletben tartják a nemzetközi szerződéseket.
Obama hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok minden szükséges segítséget megad az egyiptomi népnek, hogy rendben megvalósuljon a demokráciához való átmenet.
A kairói tüntetések szervezői szombaton bejelentették, hogy tárgyalni fognak a Mubarak lemondása után a hatalmat átvevő legfelső katonai tanáccsal, abbahagyják a tüntetéseket a Tahrír téren, de nagygyűléseket fognak összehívni, ha kell.
A tüntetők egyik képviselője, Háled Abdel Káder Kúda akadémikus közölte újságírókkal, hogy "a forradalom védelme" érdekében létrehozták az úgynevezett Bizalmi Tanácsot.
A 20 fős ellenzéki testület egy sor követeléssel állt elő, ezek között szerepel a 30 éve érvényben lévő rendkívüli állapot feloldása, egy széles támogatást élvező egységkormány létrehozása, illetve a parlament feloszlatása is.
Izrael üdvözölte az ideiglenes egyiptomi vezetés bejelentését, miszerint továbbra is tiszteletben tartják a Kairó által aláírt nemzetközi egyezményeket, köztük az Izraellel aláírt békeszerződést is.
Az ideiglenes kormány az új megalakulásáig hivatalban marad, és tiszteletben tartani a Kairó által aláírt nemzetközi egyezményeket, tájékoztatta a közvéleményt szombaton az egyiptomi fegyveres erők legfelső tanácsa. A testület arra kérte az egyiptomiakat, hogy működjenek együtt a rendőrséggel, mert az a nép érdekeit szolgálja.
Londoni stratégiai kockázatelemzők szinte egybehangzó véleménye szerint egyelőre kérdéses, hogy az egyiptomi hadsereg a most ráruházott hatalmi-fennhatósági jogkörökből mennyit lesz hajlandó visszaadni a polgári politikai szférának, bár egyes elemzések szerint a fegyveres erőknek anyagi érdekük fűződhet a civil kormányzás felé tartó átmenet elősegítéséhez, tekintettel a milliárdos amerikai pénzügyi támogatásra.
Helyszíni beszámolók szerint Alexandrában az élet kezd visszazökkenni a hétköznapi kerékvágásba, a tengerpartot és a kávézókat újra ellepték az emberek.
"Üdvözöljük és egyben történelmi pillanatnak is tekintjük az Egyiptomban éjszaka történt óriási változást, amely az első, de határozott és óriási lépés a demokrácia irányába. Bízunk abban, hogy az ezt követő választások nem fognak csalódást okozni a szabadságra vágyó egyiptomiaknak, akiknek hangját nem lehetett elnémítani" - írták közleményben a szocialisták.
A hatóságok szombaton lerövidítették a kijárási tilalom időtartamát Kairóban, hatálya ezentúl éjféltől reggel hat óráig tart majd - közölték az állami televízióban. A korábbi tilalom, amelyet a lakosság többnyire figyelmen kívül hagyott, este 20 órától reggel hat óráig volt érvényben. (MTI)
Nem az elmúlt, hanem a következő napok lesznek a döntőek a Közel-Kelet és a világ többi része számára, írta a Die Presse.
Szerintük egyelőre nem lehet tudni, hogy puszta generációváltásról vagy rendszerváltásról van-e szó Egyiptomban. Az előbbi katasztrófa volna az ország, a régió és a világ számára is.
"Egy olyan kormány, amely a mubaraki kurzust folytatná, például az iszlamista ellenzék, a Muzulmán Testvérek problémáját csak elodázná, de nem oldaná meg" - írta a lap.
A berlini fal leomlásához hasonlította a The Times az egyiptomi fordulat jelentőségét. A lap szerint távolról sem egyértelmű, hogy ezután mi következik. Szerintük a hadseregnek most meg kell teremtenie a párbeszédet és átláthatóságot.
Üdvözölte a rendszert legyőző "fiatalok forradalmát" szombaton az egyiptomi állami sajtó, amely korábban általában töretlenül kiállt Hoszni Mubarak volt államfő mellett. A legjelentősebb egyiptomi napilap, az al-Ahram azt írta, hogy a nép megbuktatta a rendszert, az egyiptomi fiatalok távozásra kényszerítették Mubarakot.
"A Facebook forradalma félresöpörte Mubarakot és rendszerének jelképeit" - írta a lap, amely szerint a közösségi portál a forradalom központi tanácsának szerepét töltötte be.
Dmitry Medvegyev orosz elnök reményét fejezte ki, hogy az egyiptomi átmenet demokratikusan zajlik majd
A BBC tudósítója szerint az egyiptomi tüntetők egy része bizalmatlan a hadsereggel szemben, és kételkednek abban, hogy valóban be tartják-e ígéreteiket.
Kedves egyiptomiak, vasárnaptól dolgozattok újra, keményebben, mint eddig bármikor, hogy segítsétek Egyiptom feljődését - írja Twitteren Váel Gonim, a Google közel-keleti és észak-afrikai marketingigazgatója, aki fő szervezője volt a tüntetéssorozatot elindító internetes kampánynak
A Tahrír térről elvonultak a hadsereg harckocsijai, a kiégett járműveket is elszállították, és elbontották az útakadályokat is. Néhány ezer civil még ünnepel a téren.
Fontosnak nevezte a washingtoni Fehér Ház pénteken, hogy a következő egyiptomi kormány elismerje az arab ország és Izrael között megkötött megállapodásokat. Robert Gibbs fehér házi szóvivő újságíróknak nyilatkozva hangsúlyozta: az Egyesült Államok és Egyiptom partneri viszonya stabilitást eredményezett a Közel-Keleten, s legfőképpen békét Egyiptom és Izrael között. E két utóbbi ország 1979-ben kötött békét egymással amerikai segédlettel.
Gibbs bírálta Iránt, mondván hogy a teheráni kormányzat - jóllehet hivatalos állásfoglalásában üdvözölte az egyiptomi lázadást - fél saját népének akaratától, ezért ellenzéki személyiségeket vesz őrizetbe, gátolja a hozzáférést külföldi sajtóorgánumokhoz és az internethez. A szóvivő úgy vélte, Teheránban attól tartanak, hogy az egyiptomi lázadás Iránra is átterjed. Gibbs szerint az iráni kormánynak meg kellene engednie, hogy az iszlám köztársaság állampolgárai élhessenek a szólásszabadsággal és a gyülekezési joggal.
Ha egyiptomban a radikálisok jutnak hatalomra, akkor Izraelnek Libanonban a Hezbollahhal, Gázában a Hamásszal, Egyiptomban pedig a Muszlim testvériséggel kell szembenéznie - mondta Dan Gillerman, Izrael volt ENSZ-nagykövete a Fox Newsnak. A diplomata szerint ez nemcsak Izraelt hozná nehéz helyzetbe, hanem az egész régió stabilitását felborítaná. (BBC)
„Lemondásával Mubarak elnök választ adott az egyiptomiak vágyakozására a változás iránt" - mondta beszédében Barack Obama. „Ez még csak a kezdet, de bízom benne, hogy az egyiptomiak éppen olyan békésen, konstruktívan és egységben folytatják, mint ahogy az elmúlt hetekben tették" - mondta az elnök. Szerinte az egyiptomiak elértek valamit, amit soha nem lehet már elvenni tőlük, a mai nap pedig az övék.
Egyiptom Obama szerint továbbra is Amerika fontos partnere marad. Arra ugyanakkor nem utalt, hogy a tüntetések első napjaiban Hillary Clinton külügyminiszter még arról beszélt, az egyiptomi rendszer stabil.
A CBS szerint Obama ma senkivel sem beszélt hivatalosan az egyiptomi kormányból.
A hadsereg bejelenti a kormány menesztését, a parlament két házának felfüggesztését, az átmeneti kormányt pedig az alkotmánytanács elnöke látja majd el a legfelsőbb katonai tanáccsal együtt, jelentette az al-Arabíja. (Guardian)
Amr Músza bejelentette, hogy heteken belül lemond az Arab Liga főtitkári posztjáról. Múszát sokan az egyiptomi elnökválasztás egyik esélyes indulójának tartják. (BBC)
Az egyiptomi események előtt Tunéziában is elűzték Ben Ali elnököt, most Tuniszban az utcán táncolnak az emberek, de a palesztin területeken is az egyiptomi himnuszt éneklik az utcán. Libanonban a Hezbollah is gratulált az egyiptomi népnek a győzelméhez. (BBC)
Egy magas rangú katona azt mondta az al-Ahram egyiptomi lapnak, hogy a hadseregnek nem tetszett Hoszni Mubarak elnök csütörtöki beszéde, sem az utána nyilatkozó Omar Szulejmán alelnök megszólalása. Egyelőre még nem tudni, hogy a háttérben mi bírta rá végül Mubarakot pénteken a lemondásra, és hogyan került végül a hadsereg kezébe a hatalom. (Guardian)
Virginiában is ünnepeltek az imára érkező amerikai-egyiptomi állampolgárok. Egyiküket meglepte az események alakulása, azt hitte, hogy véres péntektől tartottak. (BBC)
A hadsereg bejelentése nagyszerű, bízom az egyiptomi hadseregben - írja a Twitteren Váel Gonim.
Végre meghallották az egyiptomiak, főleg a fiatalok hangját, mondta Ban Kimun, az ENSZ főtitkára, aki szerint történelmi pillanatban vagyunk. A főtitkár átlátható, tiszta és békés demokratikus átmenetnek kell következnie.
Barack Obama amerikai elnök fél órán belül reagál az egyiptomi eseményekre. (BBC)