A Reuters és a BBC is megerősítette, hogy Kairó belvárosában, a belügyminisztérium szomszédságában felgyújtották az adóhivatal épületét. A környéken tűzharc is volt.
A tömeg egy része megindult az állami tévé épületéhez, míg Alexandriában egy katonai bázishoz tartanak. (Guardian)
A Tahrír téri tüntetők az elejétől kezdve nyilvánvalóvá tették, hogy csakis Mubarak lemondásával lennének elégedettek. Mubarak beszédének atyáskodó stílusa; az, hogy azt mondta, a helyzet nem róla szól, és főleg az a pillanat, amikor a beszéd közepén egyértelművé vált, nem mond le, még sokkal jobban feldühítette a tüntetőket.
Eredetileg péntekre tervezték a következő óriástüntetést, amikor azonban elterjedt a hír, hogy Mubarak lemond, már ma is százezrek érkeztek a Tahrír térre. A mostani felfokozott hangulatban elképzelhető, hogy holnap millióan tüntetnek majd Mubarak ellen. Továbbra is kérdés, mit lép majd a hadsereg, jelenlétük érezhetően egyre erősebb a belvárosban.
Mubarak bejelentette, hogy az alkotmány hat vitatott pontjának is módosítását kérte. Ezek többsége az elnöki hatalmat érinti, a 179-es ugyanakkor a szükségállapotról szól. Mubarak ugyanakkor állítása szerint akkor fogja eltörölni a szükségállapotot, ha ehhez megfelelő lesz a biztonsági helyzet. Az Egyesült Államok az elmúlt napokban kifejezetten a szükségállapot eltörlését szorgalmazta a rendezett átmenet mellett.
Már a beszéd elején nyilvánvalóvá vált, hogy Mubarak nem fogja bejelenteni lemondását, így a Tahrír téri tüntetők dühösen skandálták, hogy "Távozz, távozz!", és a cipőiket is lengették.
"Én is voltam fiatal, mint ti" - üznete a tüntetőknek Mubarak, aki azt mondta, élete nagy részét hazája védelmével töltötte. A beszéd hallatán óriási zúgolódás kezdődött a Tahrír téren. A beszéd elején arról beszélt, a forradalom mártírjainak vére nem folyt hiába, és súlyosan megbünteti azokat, akik bűnöket követtek el ellenük. Ezzel azonban nem győzte meg a tüntetőket, a Tahrír tér Mubarak távozását követeli.
A felfokozott várakozások közepette Mubarak nem jelentette be lemondását. Néhány jogkört átruház Omar Szulejmán alelnökre, ugyanakkor ez még nem világos, hogy pontosan mit jelent. Mubarak megismételte, nem indul az őszi elnökválasztáson, a választások pedig tiszták és szabályosak lesznek. Békés hatalomátadásról beszélt, amely azonban szeptemberben ér véget. Azt is kijelentette, hogy nem fogadja el a külföldi nyomást.
Mubarak a tüntetések halálos áldozatairól is beszél majd érzelmes beszédében, de nem mond le a Masrawy.com szerint. A honlap a Demokrata Párttól kiszivárgott információk alapján azt írja, Mubarak nem akar hatalmon maradni, de a békés átmenet miatt mégis elnök marad. A hadsereg pedig ezen információk alapján azért van a helyszínen, hogy elkerüljék az események eldurvulását. (Más források éppen azt állítják, a hadsereg akadályozná meg, hogy Mubarak Szulejmánnak adja át a hatalmat.)
Az időjárás-jelentés után egy Egyiptomot népszerűsítő videót adnak, az elnök még mindig sehol, de megint jelezték, hogy hamarosan beszélni fog. (BBC)
Az információs miniszter után a belügyminiszter is azt mondta, Mubarak nem mond le. A beszéd pillanatokon belül kezdődik. (al-Dzsazíra)
Hoszni Mubarak beszédének kilenckor kellett volna elkezdődnie, egyelőre késik.
Az Egyesült Államok nem fog örülni, ha a hadsereg átveszi Egyiptom irányítását, írja a BBC washingtoni tudósítója. Szerinte a Fehér Ház demokratikus reformokat vár, és azért is aggódnak, hogy a további tüntetéseknek esetleg Nyugat-ellenes vetülete is lehet.
Mubarak tanácsadóinak nyilatkozatai és az Omar Szulejmán alelnökkel és Ahmed Safík miniszterelnökkel tartott találkozója alapján az sem zárható ki, hogy Mubarak ugyan átadná az elnöki jogköröket Szulejmánnak, de névleg mégis elnök maradna, véli az AP.
„Nyilvánvalóan elfogadhatatlan, ha Mubarak Szulejmánnak akarná átadni a hatalmát" - reagált a We Are All Khaled Said Facebook-csoport az értesülésekre, melyek szerint éppen ezt tervezi az elnök.
Az al-Dzsazíra élő adásában átkapcsoltak az egyiptomi állami tévé adására, ahol ugyanúgy a Tahrír téri tudósítás ment. Korábban az állami médiában alig volt szó a tüntetésekről, az első napokban például a piramisokról szóló dokumentumfilmeket adtak az utcai megmozdulások alatt.
Mubarak elnök az alkotmányos újításokról fog beszélni, mielőtt átadja hatalmát az alelnöknek, jelentette az al-Arabíja saját forrásaira hivatkozva.
"A győzelem kapujában vagyunk" - mondta Ahmed Abdul Azim, egy tüntető Alexandriában az al-Dzsazíra tudósítójának. Egyiptom második legnagyobb városában is több ezren gyülekeznek az utcákon.
Kilenc szaúdi aktivista bejelentette csütörtökön, hogy politikai pártot hoztak létre annak ellenére, hogy az ultrakonzervatív királyságban tilos a pártalakítás. Állításuk szerint pártjuk a politikai reformokért fog küzdeni. Alapító nyilatkozatukban azt írják, hogy "Iszlám Umma Párt" a tömörülés neve. Az umma muzulmán közösséget, kapcsolatot jelent az arab nyelvben.
Levelet írtak Abdullah szaúdi királynak, abban a párt elismerését kérik. "Nem titok senki előtt, hogy az iszlám világban nagyszerű fejlemények történnek. Erősödnek a szabadság - és az emberi jogok, amelyeket az iszlám is elfogad. Itt az idő, hogy a királyság kivegye részét a fejlődésből" - idézi a weboldal az uralkodónak írt levél részletét. A nyilatkozat hangsúlyozza: a párt célja a békés reformfolyamat előmozdítása. (Független Hírügynökség)
A Tahrír téren az egyik aktivista azt mondta a BBC tudósítójának, hogy nagyon aggódik a bizonytalanság miatt. Állítása szerint jobban örülne annak, ha átmenetileg a hadsereg venné át a hatalmat, mint hogy Omar Szulejmán alelnök kerüljön az ország élére. Szerinte ugyanis Szulejmán sokaknak ugyanúgy a mostani rezsimet jeleníti meg, mint Mubarak.
Obama nem beszélt sokat Egyiptomról michigani beszédében, de azt elmondta, világos, hogy ami Egyiptomban zajlik, az történelem, az Egyesült Államok pedig támogatja a rendezett demokratikus átmenetet.
A Tahrír téri tüntetők azt várják, hogy a hadsereg pontosítsa álláspontját, egyelőre nem világos ugyanis, hogy katonai puccs folyik-e a háttérben. (BBC)
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök reméli, hogy bárki is kerül Mubarak helyére, fenttartja majd a békeegyezményt Izraellel, állítja egy izraeli rádió. (al-Dzsazíra)
Sms-ek érkeznek a mobilokra, amelyek szerint a fegyveres erők vezérkara vizsgálja a helyzetet, és hamarosan fontos bejelentést tesz. A hadsereg korábban is gyakran küldött ki körüzeneteket, ugyanakkor nem tudni, hogy ez is valóban tőlük érkezett-e. (al-Dzsazíra)
A tévében hazafias előzetessel harangozzák be a beszédet, a katonákkal kezet fogó és zászlókat lengető emberekről mutatnak képeket
A bloggerek a téren tűkön ülve várják Mubarak lemondását, folyamatosan jelentkeznek a Twitter posztjaikkal.
William Hague brit külügyminiszter szerint Egyiptomban rendezett átmenetre és széles alapokon nyugvó kormányra van szükség. (al-Dzsazíra)
Egy katona csatlakozott a Tahrír téri tömeghez, jelentette az al-Dzsazíra helyszíni tudósítója. A tömeg meg van győződve róla, hogy a katonák melléjük állnak, a Muzulmán Testvériség azonban katonai puccstól tart.
„Forradalom 2.0: Feladat teljesítve" - írja a Twitteren Váel Gonim, a tüntetők egyik legmeghatározóbb arca.
Egyiptomi lapértesülések szerint este kilenckor beszél Mubarak, ezt azonban egyelőre hivatalosan nem erősítették meg.
Az ellenzéki Karama mozgalom vezetője szerint a hadsereg megkereste Mubarakot, és jelezte, ideje mennie. (al-Dzsazíra)