Ha egyiptomban a radikálisok jutnak hatalomra, akkor Izraelnek Libanonban a Hezbollahhal, Gázában a Hamásszal, Egyiptomban pedig a Muszlim testvériséggel kell szembenéznie - mondta Dan Gillerman, Izrael volt ENSZ-nagykövete a Fox Newsnak. A diplomata szerint ez nemcsak Izraelt hozná nehéz helyzetbe, hanem az egész régió stabilitását felborítaná. (BBC)
Tízen haltak meg a csütörtöki összecsapásokban a Tahrír téren, egy orvos azt mondta, hogy másfél órája két férfit fejet ért lőtt sebbel hoztak be hozzá. (Reuters)
Szulejmán azt is bejelentette, hogy az elnökválasztást augusztusban vagy szeptemberben tartják meg, korábban a szeptembert emlegették lehetséges időpontként. Ennél korábban megtartott választás szerint alkotmányos vákumot okozna. A szavazás előtt bizonyos alkotmányos reformokra van szükség, mondta, ehhez hetven napra lesz szükség. A teljes alkotmányt majd az elnökválasztás után változtathatják meg. Az államfő azonnali lemondásának követelése ebben a helyzetben "felhívás a káoszra" - utalt a péntekre tervezett ellenzéki mozgósításra.
Újabb hitelminősítő rontotta csütörtökön Egyiptom adóskockázati osztályzatait a zavargások folytatódására hivatkozva. A Fitch Ratings, a legnagyobb európai hitelminősítő - követve a Moody's Investors Service és a Standard & Poor's példáját - az eddigi "BB plusz"-ról egy fokozattal "BB"-re rontja Egyiptom hosszú futamidejű devizaadósságának besorolását, a helyi valutában fennálló hosszú lejáratú államadósság besorolása pedig "BBB mínusz"-ról "BB plusz"-ra változik. Mindkét osztályzat negatív figyelőlistán marad, ami közeli újabb leminősítés jelentős esélyére utal. (MTI)
Omar Szulejmán elmondta, hogy tárgyalást kezdeményezett az ellenzéki pártokkal. A Muzulmán Testvériség szerinte nem utasította el a párbeszédet, de még hezitálnak. Megbeszélték, hogy tíz napon belül lezárják a tárgyalásokat.
Szerinte külföldi elemek is szerepet játszhattak a Tahrír téri összecsapások kirobbantásában. A háttérben megpróbáltak bizonytalanságot kelteni és legyőzni az egyiptomi népet, azonban szerinte a január 25-i mozgalom nem pusztításról szól, mondta.
A Tahrír téren történtek szerinte összeesküvés eredménye, állítása szerint tudják, ki felel az összecsapásokért, és felelősségre is fogják vonni érte. Arra fogja kérni a biztonsági erőket, hogy vegyék őket őrizetbe, a hadsereg új feladata, hogy megvédje az állampolgárokat a bűnözőktől, átvették a rendőrség feladatait. Azt is elmondta, hogy szabadon engedik azokat a letartóztatott fiatal kormányellenes tüntetőket, akik nem vettek részt az erőszakos cselekményekben.
Az alelnök bejelentette, hogy Hoszni Mubarak elnök fia nem fog indulni a következő elnökválasztáson, megnyugtatva azokat, akik attól tartottak, hogy az államfő a családon belül át akarja örökíteni a diktatórikus hatalmat.
Több százan tüntettek az egyiptomi nagykövetségnél Beirutban, majd összecsaptak a libanoni rendőrséggel, amikor megpróbáltak áttörni az épület körüli biztonsági kordonon. A hadsereget is kivezényelték, a tüntetők a katonákkal is összecsaptak, de sérültekről nem érkeztek hírek. (al-Dzsazíra)
Omar Szulejmán alelnök az állami tévének nyilatkozik, azt mondta, hogy a Muzulmán Testvériséget is meghívták a tárgyalásokra az új kormánnyal. A legnagyobb ellenzéki, iszlámista mozgalmat eddig szándékosan mellőzték. (BBC)
Alábbhagyott a skandálás a téren, egy helikopter folyamatosan alacsonyan köröz, írja egy helyszínen tartózkodó újságíró a Twitteren.
A Hamász több száz híve vonult Gáza utcáira egyiptomi zászlókkal, Mubarak-ellenes jelszavakat skandálva. A Hamászt az egyiptomi Muzulmán Testvériség egyik szövetségesének tartják (BBC)
A biztonsági erők elvették a BBC felszerelését a térhez közeli hotelben, úgy tűnik, megpróbálják megakadályozni az adásukat.
Szemtanúk szerint agyonvertek egy külföldit a Tahrír téren, az elnök elleni tüntetések központjában. Az áldozat kilétét egyelőre nem tudták kideríteni. (MTI)
Az egészségügyi minisztérium tájékoztatása szerint tizenhárman meghaltak, 1200-an megsebesültek az éjszakai összecsapásokban. (al-DzsazírA)
A Hiszám Mubarak Jogi Központ elleni rajtaütés során elhurcolták az Amnesty International emberi jogi szervezet egyiptomi képviselőjét is. A szervezet Barack Obamától kéri, hogy járjon közbe munkatársuk azonnali szabadon bocsátása érdekében. (Guardian)
A BBC helyszíni tudósítója korábban úgy vélte, hogy a mubarakisták voltak az Október 6. hídnál leadott lövések célpontjai, de az események egy brit szemtanúja szerint a Ramses Hilton tetejéről lőtt egy mesterlövész, hétszer vagy nyolcszor. A hotelba nem sokkal korábban mubarakisták törtek be. A szemtanú úgy tudja, hogy ketten haltak meg. "Egyre több Mubarak-párti tüntető érkezik" - mondta a Guardiannak Simon Hardy, a brit szemtanú.
"Több tanutól hallottuk, hogy Leila Fadel, kairói irodavezetőnk, és Linda Davidson, a fotósunk is aközött a 12 újságíró között volt, akiket reggel letartóztatott az egyiptomi belügyminisztérium" - írja a wall Street Journal. Értesüléseik szerint újságíróik jól vannak, de letartóztatásban. "Az egyiptomi és az amerikai illetékeseknél is tiltakoztunk, és tájékoztattuk az amerikai külügyminisztériumot" - írja a lap.
A BBC helyszíni tudósítója szerint egy ember meghalt, hárman életveszélyes sérüléseket szenvedtek az Október 6. híd nemzeti múzeum melletti felhajtójánál zajló tűzharcban. Még mindig nem tisztázott, hogy kik lőnek.
A BBC arab nyelvű csatornája szerint komoly tűzharc van kialakulóban az Október 6. híd nemzeti múzeum melletti felhajtója környékén.
A Guardian jelentése szerint éles lőszerrel lövik az Október 6. híd felüljárójáról kövekkel és Molotov-koktéllal dobáló mubarakistákat. Mint írja, nem tudni, ki lő a kormánypárti tüntetőkre. Korábbi jelentése szerint a hadsereg adott le figylemeztető lövéseket, amikor a mubarakisták visszafoglalták a felüljárót. A tudósító szerint egy embert biztosan eltaláltak a golyók.
Az al-Arabíja jelentése szerint Algériában felfüggesztették a 19 éve érvényben lévő szükségállapotot. Algériában február 12-re hirdetett tiltakozásokat az ellenzék, a kormánypárt 21 képviselője a tiltakozások elé menve kezdeményezte a szükségállapot feloldását. Ez lett volna a tüntetők egyik fő követelése.
Az al-Arabíja jelentése szerint mubarakisták rohanták le a kairói szállodákat, újságírók után kutatnak. (BBC)
Az egyiptomi állami tévé jelentése szerint Omár Szulejmán alelnök hamarosan nyilatkozatot intéz a néphez, írja a twitteren Szultán al-Kaszemi.
Az egyik ellenzéki párt, a Kefaja egyik vezetője, George Isak szerint pénteken nagy tüntetések lesznek Kairóban, mert hétvégére vidékről is a fővárosba utaznak az emberek. (BBC Arabic)
Az egészségügyi minisztérium legfrissebb összesítése szerint a Tahrír téri összecsapásokban nyolcan vesztették életüket és 890-en sérültek meg. Kilenc sérült állapota kritikus. (BBC Arabic)
Egyre több jelentés érkezik a Hiszám Mubarak Jogi Központ nevű emberi jogi szervezet irodái elleni rendőrrohamról. "Tizenkét embert hurcoltak el, egy civil kisbuszba tuszkolták őket. A közelben a katonai rendőrség egyik autója várakozott" - írta Ahdaf Szueif írónő. A letartóztatottakat megverték, az utcán bámészkodóknak azt mondták, hogy a letartóztatottak a Hamász és az iráni titkosszolgálat emberei. Szuef sógora, Ahmed Szeif a jogi központ munkatársa. (Guardian)
Az al-Jazeera egyik producerének jelentése szerint három újságíróját titkosrendőrök tartóztatták le. Egy bloger üzenete szerint megszakadt a kapcsolat Bert Sundström svéd tévériporterrel is, akit a Mariott száló közelében rabolhattak el. (Guardian)
"Végig kell vinni az alkotmányos reformot, hogy garantálhassuk a demokratikus folyamatokat" - jelentette ki az al-Arabíjának nyilatkozva Omár Szulejmán alelnök.