A mai az ellentmondásos hírek napja, nagyon nehéz átlátni, valójában mi is történik Líbiában. Ennek legújabb példája a korábbi jelentések szerint 17 halálos áldozattal járó robbanás Bengzáiban, melyről kiderül, valójában baleset okozta. Egy helyi orvos a BBC-nek megerősítette, hogy történt robbanás és azt is, hogy baleset volt, de azt nem tudta megmondani, hányan haltak meg.
Blokkolják a Facebookot, a Twittert és az al-Dzsazíra honlapját Tripoliban, ahol Kadhafi is részt vett a kormány melletti tüntetéseken, írja az al-Dzsazíra egyik tudósítója a Twitteren.
A tunéziai ideiglenes kormány általános amnesztiát hirdetett pénteken a politikai foglyoknak, és szociális intézkedéseket hozott a legszegényebbek támogatására. Egy korábbi, feltételekhez kötött amnesztia mintegy 3 ezer emberre vonatkozott, s ezt terjesztik ki még 3-500-ra. A rendeletet a közeli napokban hozzák nyilvánosságra. A kormány közölte, hogy további 50 ezer családnak ítélik oda a legszegényebbeknek járó állami támogatásokat áprilistól. Kiosztanak ingyenesen 25 ezer társadalombiztosítási kártyát. Véglegesítik azokat az építőmunkásokat, akik 2000 óta folyamatosan a közszolgáltatásban dolgoznak, és meg fogják kapni az ipari munkásoknak járó minimálbért. (MTI)
Az összes rendőrőrsöt evakuálták a Bengázitól délre található Darnahban, jelentette az Oea líbiai lap, az információt ugyanakkor hivatalos források nem erősítették meg. (BBC)
Lezárták a forgalom elől a belügyminisztériumhoz vezető utakat a pénteki tüntetések után. Az el-Hannan kórház közelében még mindig kiégett autókat látni. (BBC)
Az országot vezető katonai tanács bejelentette, hogy nem engedélyezi a sztrájkok folytatását. Televíziós közleményükben azt mondták, nem engedik a mindennapok megzavarását vagy a munkások megfélemlítését. (BBC)
Több orvos is felajánlotta, hogy kimegy segíteni a sebesülteknek, írja Nick Kristof, a New York Times tudósítója a Twitteren. Az orvosok annak ellenére vállalják a kockázatot Manamában, hogy a beszámolók szerint a katonák több egészségügyi dolgozót megvertek, másokat pedig őrizetbe vettek.
A tüntetők elleni fellépés teljesen jogszerű, szükséges és arányos volt, jelentette ki Latif al-Zajani, Bahrein amerikai különmegbízottja a CNN-nek. "A királyság elkötelezett a demokrácia mellett. A demokrácia olyan utazás, amelyet még csak most kezdtünk meg" - mondta. (Guardian)
Az egyik Twitter-bejegyzés szerint a tüntetők már a Benina repülőtérnél vannak Bengáziban, és nem engedik felszállni a katonai gépeket. Ezt ugyanakkor hivatalos források nem erősítették meg.
Nikolas Kristof a New York Times tudósítója az egyik kórházban eszméletlen állapotban fekvő plasztikai sebész, Sadik al-Ekris esetét ismerteti. A férfi orrát betörték, szemsérülései vannak és egész testén zúzódások nyoma látható. A rohamrendőrök verték össze, mert Manama központjában részt vett a megsérült tüntetők ellátásban. A verés végén a rendőrök azzal is megfenyegették a 44 éves orvost, hogy megerőszakolják.
A hivatalos közlemény szerint Szalman bin Hamad al-Kalifa bahreini trónörökös minden jogkört megkapott, hogy minden állampolgár követeléseinek eleget tegyen. A trónörökös néhány órája a tévében szólított fel párbeszédre, úgy tűnik, hogy a vezetés a sokaknak szimpatikus trónörökös előtérbe helyezésével próbálja megnyugtatni a tüntetőket. (BBC)
A közel-keleti és az észak-afrikai ügyekért felelős brit miniszter, Alistair Burt azt mondta, hogy a kormánya felfüggesztette a Líbiába és Bahrainbe irányuló fegyverexport egy részét. Mint mondta, az egész térségbe, köztük Jemenbe is felülvizsgálják a szerződéseket. (BBC)
A bahreini király arra kérte a nép körében sokkal népszerűbb trónörököst, hogy kezdjen tárgyalásokat az összes párttal, jelentette a Reuters.
Felhívást intéztek az emberekhez Bengáziban, hogy mindenki menjen a Benina repülőtérhez, ahonnan a katonai gépek is indulnak, írja a Sabab a Twitteren. Szabotálni akarják a gépek felszállását.
Az országban a tüntetések helyszínei annyira messze vannak egymástól, hogy csak repülőn tudnának gyorsan csapatokat küldeni. Azért is tudták elfoglalni a tüntetők al-Bajdát és több várost, mert nem tudtak időben katonákat küldeni oda. A repterek megbénítása így kulcsfontosságú lehet a tüntetőknek.
Az Oea lap szerint a kormányellenes tüntetők felakasztottak két rendőrt al-Bajdában. Korábbi hírek szerint a város irányítását megszerző helyiek és rendőrök ötven afrikai "zsoldost" és két "árulót" végeztek ki. (BBC)
Az Oea lap szerint a pénteki összecsapásokban legalább húsz ember meghalt Bengáziban, heten pedig Dernában. (AFP)
A bahreini állami televízió beszélgetést sugárzott Szalman bin Hamad al-Kalifával, az ország trónörökösével. A trónörökös kifejezte együttérzését minden bahráni felé az elmúlt időszak fájdalmas napjai miatt, egyben azt kérte, mindenki maradjon otthon, míg megnyugszik a helyzet. Nyugalomnra intette a katonákat, a biztonsági erőket és a polgárokat. Mint mondta, időre van szükségük ahhoz, hogy értékeljék a történéseket, hogy aztán közösen próbálják meg helyreállítani az országot.
Nagyjából száz sérültet látnak el a manamai Szalmaníja kórházban a pénteki lövöldözések után, mondta Dr. Ibrahim az al-Dzsazírának. Sokuknak súlyos fej- és mellkassérüléseik vannak.
Az egyik bengázi kórházban azt mondta egy nővér a Channel 4 tudósítójának, hogy az elmúlt két napban legalább tizenöt ember halt meg lőtt sebtől a kórházban, két embert pedig feltehetően puskatussal vertek eszméletlenre. Csütörtök éjjel egyenruhások érkeztek, és az aznap esti tüntetéseken megsérült három férfit magukkal vittek. (Guardian)
Nagyon aggasztják a Bahrainből, Líbiából és Jemenből erőszakról érkező hírek, mondta Barack Obama amerikai elnök az Air Force One-on elmondott beszédében. Az Egyesült Államok elítéli az erőszakot a békés tüntetők ellen mind az említett országokban, mind bárhol máshol. Egyben a véleménynyilvánítás szabadságának tiszteletben tartására szólította fel a helyi kormányokat. (BBC)
Az Oea líbiai lap szerint a biztonsági erők körbevették az al-Dzsadida börtönt Tripoliban, miután börtönlázadás tört ki, amelyben három fogoly életét vesztette. A híreket más források egyelőre nem erősítették meg. (BBC)
A líbiai Oea újság tudósítása szerint a felkelők Bengáziban megölték a Jalla kórház igazgatóját, holttestét megcsonkították, al-Bajdában pedig a biztonsági erők két tagját felakasztottak. Az Oea tulajdonosa Kadafi elnök fia. (BBC)
Az AFP tudósítója szerint a Jemennel határos Dzsibutiban is tüntetések törtek ki. A rendőrség könnygázt vetett be és összecsapott a több ezer tüntetővel, akik az elnök lemondását követelik. (BBC)
Újabb jelentések érkeznek súlyos összecsapásokról a Líbia észak-keleti részén fekvő al-Bajdából, ahol a tüntetők a helyi rendőrséggel együtt átvették a város irányítását, és lezárták a települést. A városban a tüntetők 50 afrikai katonát és 2 líbiai "árulót" végeztek ki. A katonák elfogása újabb bizonyíték lehet arra, hogy a kormány idegen zsoldosokat bérelt fel a tüntetések leverésére. (Al-Jazeera)
Al-Bajda nagyobb térképen való megjelenítése
Egyiptom engedélyt adott iráni hadihajóknak, hogy átvonuljanak a Szuezi-csatornán - közölte egy egyiptomi katonai forrás. Az iráni kérvény szerint a jelenleg a Vörös-tengeren állomásozó két hajó nem szállít sem katonai felszereléseket, sem nukleáris vagy vegyi anyagokat. A jobboldali izraeli külügyminiszter provokatívnak nevezte az egyiptomi védelmi minisztérium részéről az engedély megadását. (MTI)
A manamai kórházban teljes káosz uralkodik. Az orvosok összesítése szerint legalább 120 sérültet ápolnak főként törésekkel és a könnygáz belélegzése miatt. Egy embernek lőtt seb van a lábán. (BBC)
A bahreini összecsapások egyik szemtanúja szerint a hadsereg minden előzetes figyelmeztetés nélkül nyitott tüzet rájuk péntek este Manamában, a Gyöngy tér közelében. "Csak golyók, nem figyelmeztettek, hogy elmenekülhessünk, csak lőttek" - mondta. (al-Jazeera)
Érdekes incidensről számolt be az AFP. Jelentésük szerint pénteken nem hagyták felszólalni a Tahrír téri ünnepi demonstráción Vael Gonimot, a Mubarak távozását elérő fiatal tüntetők egyik vezéralakját. A tüntetések kezdetén elfogott, 12 nap után szabaduló Google-alkalmazottat a hírek szerint Juszef al-Kardavi, az Iszlám Testvériség Egyiptomba 30 év után hazatérő vezetőjének testőrei akadályozták meg abban, hogy felléphessen. Az Iszlám Testvériség csak később csatlakozott a Mubarak bukásával végződő tüntetésekhez és eddig alárendelt szerepet játszott.
A CNN kórházi forrásokból úgy értesült, hogy legalább 20-an életüket vesztették, 200-an pedig megsérültek a Bengáziban kirobbant harcokban. A kórház közelében is lövöldöznek.