Amatőr videó a pénteken vérbe fojtott ellenzéki tüntetésekről. Szigorúan 18 év felettieknek.
A kormány ellen tiltakozva felgyújtotta magát egy algériai férfi a hétvégén egy kormányzati hivatal előtt, január közepe óta ő az ötödik áldozat, aki így végzett magával. (BBC)
Az egyiptomi ügyészség utazási korlátozást rendelt el Hoszni Mubarak volt elnök és családja ellen, nem hagyhajták el Egyiptomot. Egyben befagyasztották a család vagyonát. (Guardian)
Családtagjai és barátai szinte teljesen elzárták a médiától Galina Kolotnickát, Kadhafi volt ápolónőjét, aki vasárnap érkezett haza Kievbe. Egy fotóst állítólag elkergettek, amiért képet akart készíteni az asszonyról. (BBC)
A Reuters és az al-Dzsazíra is úgy tudja, hogy a felkelők kezére került a miszratai repülőtér, ahol állítólag még komoly harcok folynak.
Az al-Arabíja jelentése szerint a miszratai katonai akadémia diákjai közül több százan tagadták meg, hogy Kadhafi mellé álljanak, ezért azonban a kormányerők fogva tartják őket az épületben. (Szultan al-Kaszemi)
Négy utasszállító géppel evakuálja állampolgárait Kína, értesült a BBC. Az ázsiai ország eddig 29 ezer polgárát menekített ki Líbiából.
"Nem volt vérengzés, városok bombázása és civilek elleni erőszak" - mondta a Kadhafihoz hű kormány szóvivője Tripoliban.
(BBC)
A Miszurata közelében lévő katonai támaszpontért még éjszaka kezdődtek harcok, a Kadhafihoz hű erők csak a bázis egy kis részét irányítják. A felkelőké azok az épületek, ahol a lőszereket tárolják. (Guardian)
Egy 200 arab szervezet egyesítő koalíció elégedetlenségének adott hangot az enyhének tartott ENSZ-fellépéssel szemben. A 18 arab nemzet képviselőiből álló, 30 neves értelmiségit is tagjai közt tudó szervezet azt szeretné, ha Líbiában repülési tilalmi zónát jelölnének ki, hogy megakadályozzák a "további atrocitásokat.".
Szemtanúk szerint ötezren táboroztak Szanaában az egyetemnél, és az északi Ibb és hudeida városokban is több ezren gyűltek össze, Taizban pedig tízezren tüntetnek Szale jemeni elnök ellen. (Guardian)
A Tripolitól 210 kilométerre lévő Miszratában is heves harcok kezdődtek, a város már több napja a felkelők kezére került, de úgy tűnik, a rezsim megpróbálja visszafoglalni a települést. Az al-Arabíja jelentése szerint helikopterek bombázták az egyik helyi rádióállomást, amely civilek lakta övezetben van. (Szultan al-Kaszemi)
Miszratánál lelőttek egy katonai gépet, számolt be a BBC, a Reutersre hivatkozva. A repülő személyzetét elfogták.
Vasárnap este elhagyta Líbiát Kadhafi személyi ápolónője is. Galina Kolotnyicka néhány hónapja került a figyelem középpontjába, amikor a WikiLeaks által kiszivárgott amerikai jelentésekben azt állították: Kadhafi erősen függ az őt ápoló "buja" nőtől.
A 38 éves ukrán nő a többi ukrán állampolgárral együtt távozott az országból. A BBC úgy tudja, Kadhafi egykori ápolónője időközben már vásárolgatni is elment édesanyjával Kijevben.
Az utóbbi hetekben 100 ezer külföldi hagyta el Líbiát. A török kormány bejelentette, hogy 18 ezer állampolgárát menekítette ki az országból. Összesen több mint 30 ezer török állampolgár dolgozott Líbiában, többnyire építkezéseken.
India szintén 18 ezer állampolgárát evakuálta az Indian Airlines gépeivel. Állampolgárai biztosítására két hadihajót is a térségbe rendelt. A Bengáziban tartózkodó indiaiakat személyszállító hajók vitték Egyiptomba.
Az Egyesült Államok két iráni ellenzéki figura elhurcolása miatt adott ki közleményt. "Az Egyesült Államok határozottan elítéli az iráni kormány szervezett akcióit, amelyekkel fellépnek az emberi jogok védelmezői, a politikai aktivisták, újságírók és bloggerek ellen."
Az Egyesült Államok hivatalnokai szerint Irán hipokrata hozzáállásáról tanúskodik, hogy miközben üdvözli az egyiptomi demonstrációkat és Mubarak elűzését, elnyomja az ellenzéki megmozdulásokat saját országában.
(Reuters)
Filmbe illő helyzet körvonalazódik a Tripolitól alig 50 kilométerre fekvő városban. Al-Zaviját, amely immár teljesen az ellenzék kezén van, hétfő reggelre körbevették a Kadhafihoz hű fegyveresek. A Reuters hírei szerint 2000 katona készül a város ostromára. A városka lakói barikádokat emelnek, és készülnek a harcra.
A Guardian tudósítója vasárnap járt a városban, ahol AK-47-esekkel, pisztolyokkal és vadászpuskákkal felfegyverzett civilekkel találkozott, és látott néhány, az ellenzék kezére került tankot is. A helyiek azt állították, az egész várost a kezükben tartják, és elismerik a Bengáziban működő ideiglenes kormányt.
Omán egyik kikötővárosában, Szohárban tüntetők akadályt emeltek az ipari övezetbe vezető úton. A termelést egyelőre nem zavarja az akció. (MTI)
Hajdu János, a Terrorelhárítási Központ főigazgatója 10.30-tól sajtótájékoztatón számol be a líbiai akcióról.
Az indiai kormány is elkezdte kimenekíteni az ország állampolgárait. Az első körben két különgéppel több mint ötszázan hagyták el Líbiát. Csak Bengáziban háromezer indiai dolgozik, többségük autógyárakban és kórházakban. (BBC)
Becslések szerint legalább ezren meghaltak a két hete tartó erőszakhullámban. Az ENSZ-tisztségviselők közölték: menekültek tízezrei várakoznak a tunéziai határnál, élelemre és fedélre van szükségük. (BBC)
Úgy tűnik, Tripoli a Kadhafi-hívek utolsó bástyája, miután a tüntetők egyre több várost az ellenőrzésük alá vontak. Bengázi után al-Zavíja, Miszuráta, és al-Baida is az ellenzéké. (al-Dzsazíra)
Líbia második legfontosabb katonai repülőtere a felkelők kezére került. Szemtanúk szerint civil gépek szálltak le a Bengázi közelében lévő al-Banin reptéren. A személyzet közölte: csatlakoztak a forradalomhoz. (al-Dzsazíra)
Egy Kadhafi-ellenes tábornok már bejelentette Bengáziban, hogy szükség esetén Tripoli segítségére sietnek, most a Guardian tudósítója, Martin Chulov arról számolt be, hogy az átállt biztonsági erőkön kívül számos kormányellenes fiatalokból szerveződött milícia is csatlakozna a Tripoliért folyó harcokhoz. Ugyanakkor a tudósító szerint is akár hetekbe is telhet, amíg mind odaérnek, ha egyáltalán elindulnak. Bengázi 1600 kilométerre van Tripolitól, hatékonyan csak repülővel lehet szállítani csapatokat.
Egy katona végzett a zászlóalj parancsnokával al-Zavíjában, mert a katonák megtagadták, hogy a tüntetőkre lőjenek, a parancsnok azonban végre akarta hajtani a parancsokat, írja meg nem erősített forrásokra hivatkozva a LibyaFeb17 honlap. A katona állítólag fejbelőtte, és azt mondta, inkább ő egyedül haljon meg, minthogy több tíz fiatal legyen az áldozat. Az eset, amennyiben megtörtént, feltehetően még néhány nappal ezelőtti, amikor véres harcok dúltak a városban.
Miután Líbia washingtoni nagykövete már péntek este bejelentette, hogy támogatja a volt belügyminiszter vezetésével felálló átmeneti kormányt Bengáziban, Ibrahim Dabasi, az ország ENSZ-nagykövet-helyettese is bejelentette, hogy delegációjuk "lényegében támogatja Abud Adzslel kormányát. Az alternatív kabinet hivatalosan azért állt fel, hogy előkészítse az országot egy három hónap múlva tervezett választásra. A bengázi kormányban civilek és katonák is helyet kaptak. (al-Dzsazíra)
Barack Obama pénteki beszéde után David Cameron brit miniszterelnök is távozásra szólította fel Kadhafit. "Itt az ideje, hogy menjen" - mondta az al-Arabíja szerint.
A katonái készen állnak, hogy segítsenek a Tripoliban harcoló felkelőknek, amennyiben erre kérik őket, mondta a Reutersnek egy Kadhafi ellen fellázadt tábornok a már napok óta a tüntetők kezére került Kelet-Líbiában. Ahmed el-Gatrani, a bengáziban a felkelők mellé állt csapatok egyik vezetője szerint ugyanakkor egyelőre még nem érkezett hozzájuk ilyen kérés. A tábornok egyben elutasította, hogy külföldi segítségre lenne szükségük. (Guardian)
Kadhafi telefonos interjút adott egy szerb tévének, állítja a Reuters. Az interjú még nem került adásba, de a tévé több dolgozójától kiszivárogtak részleteket. Ahogy a héten elmondott beszédeiben, úgy ezúttal is a külföldieket és az al-Kaidát vádolta a tüntetések kirobbantásával. "Líbia népe engem támogat. A lázadók kis csoportjait körbevettük, és majd lépünk. Jelenleg nincsenek harcok, Líbia teljesen békés" - mondta a helyzetről a saját szemszögéből.
Kadhafi elítélte az ENSZ Biztonsági Tanácsát, amiért szerinte anélkül hoztak szankciókat, hogy látnák, Tripoli mennyire biztonságos. Szerinte az ENSZ-nek nincs joga beleavatkozni más országok belügyeibe, kivéve, ha az adott ország egy másik országot támad meg.