„Az emberek túljutottak a félelem utolsó fokán és az életüket és készek feláldozni. Ez az a pillanat, amire vártunk" - mondta a Mother Jones magazinnak Khaled Mattawa emigráns líbiai költő.
Mattawa minden nap beszél a rokonaival telefonon, az egyik unokaöccsét lábon lőtték, de még mindig kimegy a tüntetésekre. Az egyik legjobb barátját letartóztatták, 65 éves nagybátyja pedig két napja eltűnt. „Nagyon aggódom, de azt mondom magamnak, ez az egész nem egy emberről szól. Még csak nem is egy országról. Ez valami mélyen emberi."
A 38 éves Mattawát 14 éves korában küldték el akkor 18 éves bátyjával együtt az Egyesült Államokba a jobb élet reményében. Emlékszik, gyerekként Kadhafi zöld könyvéből kellett tanulnia, apja pedig félelemből egy óriási Kadhafi-képet ragasztott az autójára.
Mindig aggódott a Líbiában maradt családja miatt, de azt mondta, szinte mindenkit, aki külföldről tért haza, letartóztattak az országba, így nem ment vissza. Most viszont nagyon büszke a tüntetőkre.
A Renesys online forgalomfigyelő cég elemzése szerint az éjszakai leállás után újra működik az internet Líbiában. (Guardian)
Az al-Arabíja jelentése szerint hat bahreini ellenzéki csoport lemondta a szombatra tervezett demonstrációit, miután a trónörökös - aki sokkal népszerűbb az uralkodónál - tárgyalási ajánlatot tett az ellenzéknek.
Nick Kristof jelentése szerint az első ellenzéki csoportok már elérték a Gyöngy teret. A téren maradt rendőrök könnygázzal próbálják feloszlatni a csoportosulást. Még nem lőnek.
A tüntetéseket szervező Sabab ifjúsági mozgalom értesülései szerint újrakezdődtek a tüntetések Bengáziban, ahol a repteret már megszállták a tüntetők. A tüntetés méreteiről még nincs információ.
A líbiai telefonos hálózatok blokkolása miatt szinte lehetetlen kommunikálni az országban. Az egyiptomiak felajánlották segítségüket, egyiptomi mobilszolgáltatók SIM-kártyáit szállították a két ország határára, mert azok a határ líbiai oldalán is használhatók. Líbiában az Egyiptommal határos keleti országrészben a legerősebbek a tiltakozók. (Sabab Líbia)
A bahreini ellenzékiek három különböző helyszínen gyülekezve kezdenének felvonulásba magyar idő szerint délután kettőkor. A tüntetők végcélja a Gyöngy tér, amit időközben elhagyott a hadsereg. (al-Jazeera)
Összecsapások robbantak ki Jemen fővárosában, Szanában az ellenzéki és a kormánypárti tüntetők között. A szembenálló felek kövekkel dobálták egymást, és tűzharc is volt. Az összecsapásokban egy ellenzéki életét vesztette, öten megsérültek.
A Sabab jelentése szerint az ellenzékiek elfoglalták Bengázi repterét és tönkretették a kifutópályát, így a rezsim nem tud légi úton erősítést küldeni a városba. Líbiában hatalmasak a távolságok, Bengázi 1600 kilométerre van Tripolitól, gyakorlatilag csak repülővel lehet közlekedni az országban.
Nick Kristof legutóbbi jelentése szerint egy páncélozott szállító harcjármű kivételével a katonaság elhagyta a Gyöngy teret Manamában.
Az AP jelentése szerint a líbiai biztonsági erők helyi idő szerint hajnali öt órakor lerohanták az ellenzéki tüntetők táborát Bengáziban. "Könygázgránátokat lőttek a sátrainkba, majd, miután elmenekültünk és elvittük a halottjainkat, megtisztították a terepet" - nyilatkozta a hírügynökségnek egy szemtanú, aki attól tart, hogy szombaton minden eddiginél súlyosabb harcok robbanhatnak ki a "szellemvárossá" vált Bengáziban. Más források, például a tüntetők twitteroldala nem számolt be a hajnali rohamról.
Nick Kristof, a New York Times publicistájának legutóbbi tweetje szerint legalább 11 tank és pszh vonult vissza az elmúlt egy órában a Gyöngy térről Manamában, Bahrein fővárosában. Péntekig a Gyöngy tér volt az ellenzéki tüntetők központja, de napközben kormánypárti tüntetők szállták meg, akiket a hadsereg is védett. A katonák péntek este tüzet nyitottak az ellenzékiekre. "Nem tudom, ez mit jelent" - kommentálta a visszavonulást Kristof.
Líbia történelmileg megosztott ország, 1963 előtt közigazgatásilag is három régióra tagolódott, a nyugati Tripolitániára és Fezanra, illetve a keleti Cyrenaicára. Kadafit a nyugati országrészek támogatják, a lázongás egyelőre csak Cyrenaicára jellemző - itt található Bengázi és al-Bajda is. (Szultán al-Kaszemi)
A líbiai tüntetéseket szervező Sabab ifjúsági mozgalom jelentése szerint letiltották a külföldi hívásokat Líbiában. Az internet lezárása után még lehetőség volt telefonon üzeneteket küldeni a Twitterre, a nemzetközi hívások korlátozásával ez is nehézkéssé vállhat.
Szaúd-Arábia támogatásáról biztosította a lázongásokat erőszakkal leverő bahreini vezetést, írja Nick Kristof, a New York Times publicistája. Bahreinban az elnyomott síita többség tiltakozik, Szaúd-Arábia pedig attól tart, hogy a példán felbuzdulva fellázadhat a keleti tartományok síita lakossága.
Eddig közel húszezren regisztrálták magukat a marokkói civilek által február 20-ára hirdetett megmozdulásokra a Facebookon. A szervezők több tízezer embert várnak Marokkó nagyobb városaiba, céljuk, hogy reformokat, új alkotmányt és valódi alkotmányos monarchiát kényszerítsenek ki az uralkodó VI. Mohamedtől. A marokkói politikai elit egyelőre nem tart attól, hogy az egyiptomihoz vagy tunéziaihoz hasonló helyzethez alakulna ki az országban, szerintük ugyanis évekkel ezelőtt megindították a reformokat, és amúgy is teljes szólás-, illetve sajtószabadság van.
Szultán al-Kaszemi egyiptomi újságíró arabnyelvű hírforrásokra hivatkozó tweetje szerint az országban eluralkodott erőszak miatt lemondott a posztjáról a Líbiát irányító Forradalmi Kormányzótanács több tagja.
Péntek este telefonon beszélt Hamad bin Isza al-Kalifa bahreini uralkodóval Barack Obama. Az amerikai elnök a Fehér Ház közleménye szerint elítélte a rendőri erőszakot és arra szólította al-Kalifát, hogy találja meg és büntesse meg az erőszak felelőseit. Obama részvétét nyilvánította az áldozatok hozzátartozóinak, s megerősítette a királynak az Egyesült Államoknak azt az álláspontját , hogy "Bahrein stabilitása a bahreini nép egyetemes jogainak tiszteletben tartásától és a bahreiniek elvárásainak megfelelő jelentős reformok folyamatától függ". (MTI)
A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet bengázi kórházi forrásokra hivatkozó jelentése szerint csak a péntek esti-éjszakai harcokban 35-en vesztették életüket Bengáziban. Az al-Dzsalá kórház egyik orvosa szerint az áldozatokkal mell-, nyak- és fejlövések végeztek. Az előző nap, csütörtök éjjel húszan haltak meg az összecsapásokban, és még 45-en szenvedtek golyó ütötte sérüléseket. A jogvédőknek nyilatkozó orvosok véradásra szólították a bengáziakat. (feb17.info - a tüntetések szervezőinek a weboldala)
A Google Átláthatósági jelentés című weboldala valósidejű adatokat mutat a világháló forgalmáról. A líbiai adatsorból látszik, hogy február 19-én gyakorlatilag megszünt az internet az országban. A hatalom eddig az összes lázongó arab országban megpróbálta korlátozni az internetet, de ez Tunéziában és Egyiptomban sem vált be.
A Human Rights Watch nemzetközi jogvédő szervezet összesítése szerint az elmúlt napok zavargásaiban legalább 84-en vesztették életüket Líbiában. (AP)
Az alábbi videón állítólag a bahreini hadsereg lő fegyvertelen tüntetőkre, akik közül többen sebesülten vagy holtan maradnak az utcán. A távolság miatt ez nem lehet gumilövedék.
Legalább ezer beduin tüntetett Kuvaitban, írja a Guardian. A beduinok állampolgárság nélküli arabok, többek között éppen állampolgárságot, valamint oktatást, egészségügyi ellátást és munkát követeltek. A tüntetők kövekkel dobálták a rendőröket, többeket letartóztattak.
Felgyújtotta magát egy férfi pénteken Dakarban, Szenegál fővárosában az elnöki palota előtt - közölték szemtanúk. Elmondásuk szerint a keki ruhát viselő, valószínűleg leszerelt katona leöntötte magát egy palack festékoldóval, és meggyújtotta a folyadékot. Csak több órás szenvedést követően halt bele súlyos sérüléseibe, miután egy közeli kórházba, majd a főváros központi klinikájára szállították. Tettének okát egyelőre nem tudni, de azt feltételezik, hogy a Tunéziában, Egyiptomban, Algériában és Mauritániában tiltakozásból elkövetett hasonló tettek ihlették. Szenegál muzulmán többségű ország, Nyugat-Afrika egyik szolid demokráciája, de súlyos gazdasági gondokkal küszködik, és sokan elégedetlenek a harmadik elnöki periódusára készülő Abdoulaye Wade államfő teljesítményével is. (MTI)
Egy orvos azt mondta a BBC tudósítójának Bengáziban, hogy egy magas rangú katona átállt a tüntetők oldalára, és a több katona által is segített tüntetők elfoglalták a város repülőterét. Ugyanakkor egyik információt sem erősítették meg hivatalos források.
A BBC biztos forrásból úgy értesült, hogy bezárták a bengázi repülőteret. Azt nem írják, hogy a Twitteren terjedő híreknek megfelelően a tüntetők akadályozták-e meg repülők, köztük katonai gépek felszállását.
A bahreini tanárok szakszervezete nemzeti tiltakozást hirdetett vasárnapra, arra kérik az ország összes tanárát, hogy maradjon otthon, a szülők pedig ne küldjék iskolákba a gyerekeiket. Vasárnap Bahreinben már munkanap van. (al-Dzsazíra)
Bengáziban elterjedt a hír, hogy tankokat vezényeltek a városba a közeli Derianából, mondták a BBC-nek helyi források. Korábban szemtanúk négy tankot már láttak a bíróság épülete előtt, egyelőre azonban nem erősítették meg hivatalos források a tankok érkezését.
Abdallah király hamarosan hazatér Szaúd-Arábiába, miután az Egyesült Államokban és Marokkóban járt gyógykezelésen. A szaúdi külügyminisztérium közleménye szerint a 87 éves uralkodó valamikor a jövő hét elején érkezik, már megkezdték az üdvözlő poszterek kirakását Rijádban. (Guardian)
A BBC-nek több forrás is azt mondta, hogy Bengázi több részén megszünt az áramellátás, miközben négy tank áll a bíróság épülete előtt. Az egyik helyi lakos mészárlástól tart. A Twitteren ugyanakkor többen arról írnak, hogy nem látni a biztonsági erőket a város utcáin.
Manamában, a bahreini fővárosban most már viszonylag nyugodt a helyzet, jelentette a BBC helyszíni tudósítója. A kórházban ápolt sérültek közül többen életveszélyes állapotban vannak.