A szeptemberre kiírt parlamenti választások előtt felfüggesztik az évtizedek óta érvényben lévő szükségállapotot Egyiptomban, jelentette be a hatalmat átmenetileg gyakorló Legfelsőbb Katonai Tanács. Az elnökválasztás időpontját ugyanakkor egyelőre nem határozták meg.
A BBC tudósítója azt írja a Twitteren, hogy gépet láttak áthúzni al-Brega fölött, mire a várost uraló ellenzéki harocosok a levegőbe lőttek.
Hillary Clinton bejelentette, hogy az USA megszakítja az együttműködést Líbia washingtoni nagykövetével. "Felfüggesztjük a kapcsolatot. Azt várjuk, hogy szűnjenek meg Líbia nagykövetségeként működni."(BBC)
A NATO védelmi minisztereinek csütörtöki brüsszeli csúcsértekezletén határozatot hoztak a szövetség Földközi-tengeri flottájának megerősítéséről. A repülési tilalom ügyében arra jutottak, hogy csak abban az esetben vezetik be, ha erre "világos felhatalmazást" ad az ENSZ. (BBC)
Több hírügynökség egybehangzó jelentése szerint a kormányhadsereg kiverte a felkelőket Rasz Lanufból. A Kadhafihoz hű erők tankokkal, hadihajókkal és nehéztüzérséggel támadták a várost, sőt, több beszámoló szerint még a tengeri olajplatformokról és olajszállító hajókról is rakétákkal lőtték. A felkelők feladták állásaikat és kelet felé, Azsdabíja irányába vonultak vissza.
A brazil O Estado de Sao Paulo napilap megerősítette, hogy tudósítójuk, Andrei Netto, akivel vasárnap óta nem tudnak kapcsolatba lépni, a rezsim fogságába esett. Kapcsolatba léptek a tripoli hatóságokkal kiszabadítása érdekében. Netto Zavíjából tudósított. (BBC)
A BBC tripoli tudósítója szerint lehetetlen megbízható információkat szerezni Zavíja sorsáról, de az bizonyosnak látszik, hogy a város nagy részét elfoglalta a hadsereg.
Az AFP jelentése szerint Nicolas Sarkozy "célzott légicsapásokat" indítványozott Líbia ellen. (BBC)
Nagy-Britanniában élő líbiai emigránsok szerint otthon maradt rokonaik rettegésben élnek. "Mindenki rémült. Most bejelentették, hogy ingyen lehet külföldre telefonálni, de mindenki tudja, hogy ez csapda, csak ki akarják deríteni, ki mit tud. Mindenki nagyon óvatos. A húgom például azt mondta, minden rendben van, de hallottam, hogy sír" - nyilatkozta egyikük. Állítása szerint minden líbiainak tüntek már el rokonai az elmúlt napokban. (BBC)
Három feltétellel avatkozhat be a NATO Líbiában, jelentette ki Anders Fogh Rasmussen, a szervezet főtitkára. Ezek szerint megfelelő oka kell legyen a beavatkozásnak, amihez megvan a nemzetközi felhatalmazás és a környező országok támogatása. (BBC)
A BBC brüsszeli tudósítója szerint "biztosan nem lesz semmilyen bejelentés a NATO csütörtöki ülése után a repülési tilalmi zónáról". A NATO korábban is azt állította, hogy a repülési tilalmat legfeljebb az ENSZ Biztonsági Tanácsa határozata rendelheti el.
Kétségbeejtő a felkelők helyzete Rasz Lanufnál a jelentések szerint. A francia AFP hírügynökség jelentése szerint a felkelő katonák tucatnyi autóval menekülnek Azsdabíja felé. A CNN tudósítója szerint a kormányhadsereg tüzérsége a kórházat lövi, ahonnan az orvosokat a száz kilométerre lévő Bregába vonják vissza. A kormányhadsereg légiereje délelőtt Bregát is bombázta. Rasz Lanufnál szárazföldi és tengeri támadást is indítottak, tankokat, hadihajókat is bevetnek.
A Nemzetközi Migrációs Szervezet összesítései szerint már több mint 252 ezren menekültek el Líbiából Tunéziába, Egyiptomba, Nigerbe és Algériába az elmúlt három héten. Jelentésük szerint bár még mindig alacsony, de egyre nő az országból elmenekült feketék száma is. (BBC)
A líbiai hírügynökség értesülései szerint Kadhafi kormánya meg kívánja szakítani kapcsolatait Franciaországgal, amiért az "beavatkozott belügyeibe", írja a BBC. Ezzel már elkéstek, Franciaország a felkelők kormányát ismerte el legitimnek, azaz gyakorlatilag megszakította kapcsolatait Kadhafival.
Nagy-Britannia országokat, nem pedig kormányokat ismer el, de a felkelők Líbiai Nemzeti Tanácsát legitim partnernek tekintik, amivel együtt szeretnének működni, nyilatkozta a brit külügyminisztérium szóvivője a BBC-nek.
Nem tud kapcsolatba lépni a Guardian egyik líbiai tudósítójával, az iraki Ghaith Abdul-Ahaddal. Kapcsolatba léptek a tripoli hatóságokkal, hogy kiderítsék, esetlek őrizetben van-e.
A CNN harctéri jelentése szerint a kormányerők komoly offenzívát indítottak Rasz Lanuf ellen, hajókkal, tankokkal is támadják az olajkikötőt, amit a tüzérség folyamatosan bombáz. A jelentés szerint evakuálni kellett a Rasz Lanuf-i kórházat, ami mellett két bomba is robbant. Korábban azt írtuk, hogy a Rasz Lanuf-i kórházat már tegnap evakuálták - akkor azért, mert találat érte a város fő vízvezetékét -, most úgy tűnik, az éjjel újra üzemelt, mostanáig.
A BBC jelentése szerint pletykák terjengenek arról, hogy Franciaország után Spanyolország és Portugália is elismerheti a felkelő kormányt, de a spanyol külügyminiszter egyelőre tagad.
Hivatalosan is megszületett a döntés Brüsszelben a Kadhafi elleni szankciókról, melyek részeként a Líbiai Befektetési Alap vagyonát is zárolják. Szankciókat léptettek életbe öt líbiai bank, köztük a Nemzeti Bank ellen is. A szankciók pénteken hatályosulnak. (BBC)
A líbiai állami hírügynökség - azaz a rezsim propagandaközpontja - legutóbbi jelentése szerint olyan "súlyos titkokat" tudnak Nicolas Sarkozy francia államfőről, amelyeket, ha nyilvánosságra hoznak, "bizonyosan a bukásához, talán bírósági elítéléséhez" vezethetnek. "A titkok a kampánya pénzügyeiről szólnak" - írták. Sarkozy a délelőtt hivatalosan is elismerte Líbia kormányának a felkelők Nemzeti Tanácsát. (BBC)
A felszabadított keleti országrész sem nyugodhat még meg, a BBC éertesülései szerint nemrég Kadhafi légiereje Bregát bombázta. Brega mélyen a felkelők területén, legalább száz kilométerrel a frontvonal mögött van.
A portugál külügyminiszter állítása szerint azt az üzenetet küldte Kadhafinak szerdán, hogy "a rezsimnek vége". (BBC)
A BBC arab adásának értesülései szerint nehézfegyverpárbajjal folytatódtak a harcok a keleti fronton Bin Dzsavadnál és Rasz Lanufnál. A jelentés szerint a felkelők visszafoglalták Bin Dzsavadot, a harcokban hárman haltak meg és öt sérültet szállítottak az azsdabíjai kórházba. Jelenleg az azsdabíjai a legközelebbi kórház, mert a Rasz Lanuf-it a vízvezeték szerdai felrobbantása után evakuálni kellett.
A BBC brüsszeli tudósítója szerint az európai országok diplomáciai úton igyekszenek rendezni a líbiai konfliktust. "Úgy érzem, a diplomáciai irányba mozdulunk. Senki sem akar katonai beavatkozást, attól tartanak, hogy beleragadnak" - írta.
A formális diplomáciai elismerés részeként Franciaország nagykövetet küld Bengáziba a felkelők kormánya mellé, jelentette a Chaine Info francia hírrádió.
Az AP jelentése szerint Németország "több milliárd" dollárnyi líbiai vagyont fagyasztott be. Rainer Brüderle gazdasági miniszter közleménye szerint "a lépések a líbiai fejleményekre adott világos és egyértelmű válaszok. Nem engedhetjük meg, hogy a líbiaiak brutális elnyomását német bankokban őrzött pénzből finanszírozzák". (Guardian)
Peter Beaumont, a Guardian tripoli tudósítója szerint egyre romlik a külföldi újságírók helyzete Líbia Kadhafi uralma alatt maradt részén. Legutóbbi tweetje szerint a hatóságok elkobozzák az országba érkező tudósítók laptopjait és SIM-kártyáit, miközben egyre kevesebb légitársaság indít járatokat Tripoliból. "Nemsokára nem lesz lehetőségünk elhagyni a várost" - írja.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint az ENSZ alapokmánya egyértelműen rögzíti a népek önrendelkezési jogát, amit ő úgy értelmez, hogy "bármilyen beavatkozás, különösen a katonai beavatkozás egy ország belügyeibe elfogadhatatlan". (BBC)
Zavíja eleste után kritikussá vállhat a helyzet Miszratában, a felkelők másik enklávéjában is. Ahogy Zavíja, úgy Miszrata is mélyen a front mögött - a keleti frontvonaltól bő négyszáz kilométerre -, Kadhafi hátországába ékelődve fekszik. A helyi kórház egyik, a BBC-nek nyilatkozó orvosa szerint legfeljebb egy hétre elegendők a készleteik. Miszratában annyiban jobb a helyzet, mint volt Zavíjában, hogy a város kikötőjét is a felkelők ellenőrzik, így elvileg lehetséges lenne vízi úton utánpótlást juttatni a városba.