A forrongásokról szóló értékelések visszatérő eleme a fiatalok magas aránya az érintett országokban. Hogy pontosan milyen magas?
A 30 év alattiak aránya az ENSZ adatai alapján Líbiában 58, Marokkóban 57, Tunéziában 52, Egyiptomban 61, Algériában 58, Jemenben 74, Jordániában 64, Bahreinben pedig 54 százalék.
Brüsszelben egyelőre nem körvonalazódik megállapodás arról, ki irányítsa a Líbia elleni katonai akciót. Az egyik, folyamatosan tárgyalt lehetőség, hogy a NATO veszi át az irányítást. A Carnegie Endowment nevű brüsszeli think-tank egyik munkatársa, Jan Techau a BBC-nek azt mondta, komoly előrelépés történt a tárgyalásokon ebbe az irányba, az akciót nem támogató, abban részt venni nem kívánó tagországok sem lesznek politikailag kiközösítve. Techau szerint puhult a NATO-irányítást (és emellett az egész akciót) ellenző Törökország, valamint a NATO-helyett európai vezetést ambícionáló Franciaország álláspontja is.
Civilekre lőtt egy amerikai helikopter, mely a még reggel lezuhant F-15 egyik pilótáját mentette ki. A Daily Telegraph szerint hatan megsérültek, a brit Channel 4 híre szerint az egyik fiatalembernek amputálni kell a lábát.
Nehéz előre megbecsülni, hogy a líbiai katonai beavatkozás pontosan mennyibe fog kerülni a koalícióhoz csatlakozott országoknak. Franciaországban mindenesetre már elkezdődtek a találgatások arról, hogy az összeg belefér-e a védelmi minisztérium 2011-re tervezett 31 milliárd eurós (8370 milliárd forintos) költségvetésébe. A francia gépek az akció első három napjában 55 bevetésen 400 órát repültek. A France Info hírrádió számítása szerint egy Rafale egy repülési órájának költsége 40 ezer euró (10,8 millió forint), a többi harci gép esetében 15-30 ezer euró (4-8 millió forint) között mozog ez az összeg.
Misrata városában Kadhafi erői továbbra is támadják a civil lakosságot, mondta Samuel Locklear amerikai admirális. Ugyanakkor Kadhafi légierejét olyan szintig megsemmesítették, hogy az már semmilyen gondot nem okozhat a szövetséges erők támadásainál.
A katonai beavatkozáshoz "egy politikai irányító testület" létrehozását ajánlotta külügyminiszteri szinten Franciaország a Líbia elleni nemzetközi koalíció tagjainak. Alain Juppé a nemzetgyűlésben tartott beszédében bejelentette: "A köztársasági elnök kezdeményezésére javasoltam brit kollegáinknak, akik egyetértenek, hogy hozzunk létre a hadművelethez egy politikai irányító testületet, amelyben a beavatkozó államok, valamint az Arab Liga külügyminiszterei foglalnak majd helyet". A külügyminiszter azt is elmondta, hogy a nemzetközi koalíció katonai beavatkozása bármelyik pillanatban leállhat, amennyiben Moammer Kadhafi az ENSZ Biztonsági Tanácsának 1973-as számú, Líbiával kapcsolatban elfogadott határozatának megfelelően betartja a tűzszünetet. (MTI)
Legalább tízen meghalltak egy a Reuters által idézett szemtanú szerint Kadhafi erőinek ma reggeli támadásában Zintánál. A város Líbia nyugati határánál fekszik. Egy a BBC-nek beszámoló helyi lakos szerint délutánra sokkal nyugodtabb a város a reggeli harcokhoz képest, de Kafhafi erői 50-60 tankkal a város határában vannak és az elektromos hálózatot is lekapcsolták.
Bár a légtérzár elrendelése és a szövetségesek légierejének megjelenése óta nem szállt fel Kadhafi hadserege, az Al-Dzsazira magyar idő szerint öt óra után azt jelentette, hogy a nyugati gépek megtámadtak egy az ellenzék ellenőrizet Bengázi felé tartó líbai harcigépet.
Amerikai védelmi források megerősítették, hogy a lezuhant F-15-ös pilótája és tüzértisztje is biztonságban van, Líbián kívül, jelentette a CNN.
A katonai beavatkozás bármelyik pillanatban véget érhet, ha Khadafi elfogadja a tűzszünetet, mondta az AFP jelentése szerint Alain Juppé francia külügyminiszter. A brit külügyminiszter a BBC-nek éppen élőben nyilatkozva korainak mondta, hogy bármit is mondjanak a beavatkozás határidejéről, "addig maradunk, amíg szükséges". William Hague szerint a katonai akcióval eddig is nagyon sok civil életét mentették meg Líbiában. Hangsúlyozta ugyanakkor, a líbiaiknak kell dönteniük országuk vezetéséről.
A Líbia elleni nyugati katonai beavatkozás azonnali befejezésére szólított fel kedden Algéria - adta hírül az APS állami hírügynökség. "Túlzottnak találjuk a beavatkozás mértékét az ENSZ Biztonsági Tanácsa által elfogadott határozatban foglalt célokhoz képest" - idézte a hírügynökség Murad Medelci algériai külügyminisztert. Az algériai diplomácia vezetője hivatali kollégájával, Szergej Lavrovval (az orosz külügyminiszter hétfő este érkezett Algériába) közösen tartott sajtótájékoztatón azzal vádolta a Líbia elleni légicsapásokat végrehajtó nemzetközi koalíció tagjait, hogy csak "súlyosbították a válságot" az észak-afrikai országban. "Algéria megragadja az alkalmat, és újfent az ellenségeskedés és a külföldi katonai intervenció azonnali megszüntetésére, és így líbiai testvéreink életének megkímélésére szólít fel" - fogalmazott Medelci. (MTI)
336 igen szavazattal, 3 nem ellenében a spanyol parlament kedden délután hozzájárul az ország részvételéhez a Líbia elleni nemzetközi koalícióban. Bár a spanyol szabályok megkövetelik a parlament hozzájárulását a külföldi katonai akciókhoz, Madrid már előre elküldött egy dél-olaszországi katonai támaszpontra négy F18-as vadászgépet és egy utántöltő 707-es Boeinget.
Kairóban ég a Belügyminisztérium épületének felső szintje, jelentette a CNN. Az épület előtt és környékén kedden egész nap békés demonstráció zajlott, belügyi dolgozók béremelésért tüntettek. Az első hírek szerint a demonstrálók szerint a tűznek semmi köze a tüntetéshez, az épületen belül keletkezett.
Nagyon könnyen elérheti az egymilliárd dollárt az USA költsége a líbiai beavatkozás kapcsán, szinte függetlenül attól, hogy mennyiben lesz sikeres az akció, világít rá a National Journal cikke. A tényleges költségek természetesen a beavatkozás hosszán és jellegén múlnak majd a továbbiakban, de csak az első nap támadása, a líbiai légvédelem kiiktatása százmillió dollár feletti összegbe került. Ezt egyébként a támadás kezdetekor kilőtt 124 (korábban 110-nek mondott) tomahawk rakéta ára kapásból kiteszi, ezek egyenkénti költsége a National Journal szerint 1-1,5 millió dollár között mozog.
A légtérzár fenntartása heti 30-100 millió dollárba kerül, a költség nagyban függ többek között attól, hogy közben hány alkalommal kell földi célpontokra lőni. Egy F15-ös vagy F16-os vadászgép óránkénti repülési költsége 10 ezer dollár, anélkül, hogy bármit kilőtt volna.
Az egyiptomi események után, a Tunéziában tárgyaló Ban Kimunt fegyveres kommandósok kísérik.
Anatolij Szergyukov orosz védelmi miniszter a békés civilek életét kioltó líbiai harci cselekmények beszüntetésére szólított fel kedden, amikor Moszkvában találkozott amerikai kollégájával, Robert Gatesszel. "Mindent el kell követni az erőszak beszüntetése érdekében. Meggyőződésünk, hogy a békés lakosság biztonságához vezető legrövidebb út a tűz azonnali beszüntetése és a párbeszéd megkezdése" - mondta.
Gates szerint a líbiai harci cselekmények tempója már a következő néhány napban csökkeni fog. Elmondta: biztosította orosz kollégáját, hogy a koalíciós erők eljárása teljességgel megfelel az ENSZ BT 1973. számú határozatának, fő céljuk a repülésmentes övezet létrehozása és a civil lakosság védelme.
Magyarország továbbra sem kíván csatlakozni a Moammer Kadhafi líbiai vezető rezsimje elleni katonai akcióhoz, közölte a magyar kormányfő keddi budapesti sajtótájékoztatóján.
Orbán Viktor azt mondta, Magyarország álláspontja egészen addig ez lesz, amíg nem történik olyan fejlemény, amely miatt változtatni kellene ezen.
A Moszkvában tartózkodó Robert Gates amerikai védelmi miniszter aggódik a jemeni helyzet miatt, de visszautasította a választ arra kérdésre, hogy a jemeni elnöknek azonnal le kellene-e mondania: "Nem hiszem, hogy Jemen belügyeiről kellene beszélnem".
Újabb részletek Száleh katonai parancsnokoknak elmondott beszédéből, amit az állami tévé is közvetített: a krízis eszkalálódásáról a média tehet. Az emberek odahaza nézik a műholdas csatornákat, és az ott látottakra igyekeznek választ adni tetteikkel.
Törökország tisztában van a NATO parancsnoki és irányító képességeivel, de elutasítja a tárgyalást arról, mit tehetne még a líbiai hadműveletekben, jelentette a Reuters a Fehér Házból.
Törökország vétója miatt nem tudott eddig a NATO egységesen fellépni a líbiai repüléstilalmi övezet kérdésében.
A Daily Telegraph helyszínen tartózkodó tudósítói beszéltek azzal a 27 éves férfival, aki Bengázi mellett megtalálta a műszaki hiba miatt hétfőn lezuhant F-15-ös egyik pilótáját. "Felemelte a kezét, és üdvözölte a tömeget. Sorban álltunk, hogy kezet rázhassunk vele, és mwegköszöntük neki a támadásban játszott szerepét."
Bengázi a légicsapásoknak köszönehti, hogy nem foglalták el Kadhafi katonái.
Mindenki Recep Tayyip Erdogan kegyeit keresi. A török miniszterelnök éppen Oroszországban tartózkodik, miközben Törökország vétója miatt nem tudott eddig a NATO egységesen fellépni a líbiai repüléstilalmi övezet kérdésében.
Este még a több ezer kilométeres távolságot áthidalva fogalmazott közös közleményt Erdogan és Obama. Minél nagyobb koalícióra, arab országokat is bevonva, kell támaszkodni az ENSZ BT-határozatának kikényszerítésében, ebben értettek egyet egymással, továbbá: közös céljuk segítséget nyújtani a líbiai népnek országuk átalakításában, a demokratikus szisztéma kidolgozásában.
A Kadhafi elleni nyugati légicsapások elrendelése után aránytalanul romlott a helyzet líbiában, véli Mourad Medelci algériai külügyminiszter.
Kedden amerikai desszantosok tartottak gyakorlatot Olaszországban, az Aviano légibázis közelében. Egyelőre nem tudni, hogy ez annak a jele-e, hogy esetleg az eddigi elutasító álláspont ellenére mégis sor kerülhet szárazföldi egységek bevetésére Líbiában.
A jemeni ellenzéki koalíció visszautasította Szaleh elnök ajánlatát, miszerint csak a 2012. januári parlamenti választás után vonul vissza. "A következő órák sorsdöntőek lehetnek" - mondta az ellenzki szóvivő.
Szaleh jemeni elnök a 2012. januári parlamenti választás után mondana le. Visszautasította azt, hogy anélkül mondjon le, hogy tudja, ki követi őt az elnöki székben. (Szaleh elképzelései szerint az új elnököt a parlament választaná meg.)
Minderről Szaleh sajtótitkára beszélt újságíróknak azután, hogy főnöke a katonai parancsnokok gyűlésén tette egyértelművé: már a korábban ígért 2013-as év előtt visszavonul.