A rendőrség könnygázt vetett be háromszáz állampolgárságot követelő arab, feltehetően beduinok ellen a fővárosnál, írja az AP. Maha al-Bardzsas emberi jogi aktivista szerint heten megsebesültek.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár a korábbi jordániai külügyminisztert, Abdul-Ilah Khatibot akarja különmegbízottként Líbiába küldeni, írja Szultan al-Kaszemi a Foreign Policyra hivatkozva.
Több helyi is azt mondta Zavíjából, hogy az este házakra lövő tankok egyelőre ismeretlen okból váratlanul visszavonultak nem sokkal korábban. Több épület is ég a városban, legalább harmincan meghaltak a harcokban. (BBC)
David Blair, a Financial Times egyik munkatársa szerint a felkelők egyértelműen a fontos olajlétesítményeket próbálják megszerezni és megtartani. Ha Rasz Lanuf közelében megszerzik Esz Szider kikötőt is, akkor az elemző szerint elvághatják Kadhafi bevételeinek egy fontos részét. (BBC)
Dr. Szunita Szingh, a Szirte Egyetem egyik tanára szerint minden diákját felfegyverezték, hogy meg tudják védeni magukat a felkelők ellen. (BBC)
Egy zavíjai lakos azt állította a BBC-nek, hogy jelenleg újból minden csendes a napközben kétszer is megostromolt városban. "Reméljük a Kadhafi-párti csapatok nem fognak támadni, ha pedig mégis, akkor készen állunk" - mondta Mohamed. Úgy tűnik, hogy a települést megvédték a felkelők.
Egyre több hír érkezik arról, hogy Rasz Lanuf felől is ezrek indultak Szirtébe, Kadhafi szülővárosába. Szirte nagyon fontos lehet a felkelőknek és Kadhafinak is, vélte Peter Zeihan, a Stratfor elemzője a Reutersnek. Ha a felkelők el tudják foglalni a várost, akkor szerinte esélyük lehet Kadhafi megdöntésére is.
Nem világos, hogy ki van fölényben Zavíjában, írja Nic Robertson, a CNN tudósítója. Mint írta, oda akartak menni személyesen tájékozódni, azonban nem engedték őket.
A harminctagú Nemzeti Líbiai Tanácsnak Kadhafi által uralt területeken is vannak tagjai, az ő nevüket azonban bizonságuk érdekében nem hozzák nyilvánosságra. (BBC)
A BBC egyik olvasója szerint fogytán az élelem és a gyógyszer is Zavíjában, ezért segítséget kérnek. A várost már a hét közepén és ostromolták Kadhafi erői, szombaton pedig újabb roham kezdődött.
A BBC tudósítója szerint Zavíján kívül az utakat a líbiai hadsereg ellenőrzi, útakadályokat állítottak fel, és tankokkal védik az ellenőrző pontokat.
Zavíjában heves tűzharc volt a főtérnél, a felkelők rakétameghajtású gránátokkal és a korábban zsákmányolt tankokkal verték vissza Kadhafi katonáit. Egy helyi orvos szerint legalább harmincan meghaltak a szombati harcokban. (BBC)
A felkelők Nemzeti Líbiai Tanácsa kijelentette, hogy ők az ország egyetlen hivatalos képviselete. (AFP)
A Reuters tudósítójának megmutatták a földbe csapódott vadászgépet Rasz Lanufnál, és az AP is megerősítette, hogy látott képeket a halott pilótáról és a roncsról. Egyelőre azonban nem egyértelmű, hogy a gépet tényleg lelőtték-e, vagy esetleg más okból csapódott a földbe.
A felkelők kormánya, a Nemzeti Líbiai Tanács kinevezett egy háromfős válságbizottságot, amelyben a katonai ügyek vezetésével Omar Haríri, a Kadhafi 1969-es puccsában is résztvett, de később bebörtönzött tisztet bízták meg, míg a külügyi ügyeket Ali Eszavi, Líbia korábbi indiai nagykövete intézi. (BBC)
Tripoliban most csendes a Tadzsura negyed, amely pénteken összecsapások helyszíne volt a rendőrök és a tüntetők között, jelentette Nic Robertson, a CNN tudósítója a Twitteren.
Az egyik ilyen meg nem erősített információ, hogy az al-Arabíja a Sabab ifjúsági mozgalom szerint bemondta, több ezren indultak el Szirte irányába nyugatról Beni Validból, hogy megostromolják Kadhafi erőit és zsoldosait. (BBC)
Egyelőre nem tudni pontosan, hogy meddig nyomultak előre keletről a felkelők Szirte irányába, mivel több ellenőrző ponttól is ellentmondó információk érkeznek. (AP)
A felkelőkhöz csatlakozott egyik veterán katona azt mondta Bin Dzsavadnál az AFP-nek, hogy az erősítéseken és az időjáráson múlik majd, milyen gyorsan tudnak nyugatra menni Szirte felé. Homokvihar tombol a térségben Rasz Lanufnál, amelyhez közel található Bin Dzsavad. "Két étterem, kunyhók és házak" - számolt be róla az AFP tudósítója. A kis település 150 kilométerre van Szirte-től.
Több ezer siíta tüntető tiltakozott élőláncot formálva a bahreini főváros, Manama körül, jelentette az AP. A tüntetőkhöz a szunnita kisebbség tagjai is csatlakoztak.
Egy szemtanú azt állítja, hogy a felkelők lelőttek egy vadászgépet Rasz Lanufnál, a saját szemével látta a két halott pilótát. Ezt ugyanakkor más források nem erősítették meg. (Reuters)
A BBC egyik tudósítója Rasz Lanufból is újabb összecsapásokról számolt be, pedig a korábbi hírek szerint Kadhafi erői visszavonultak a városból.
Egy helyi szerint Kadhafi erői egyelőre a tankok ellenére sem tudták elfoglalni Zavíja főterét. Zavíja Líbia negyedik legnagyobb városa, és az egyik legfontosabb olajfinomító is itt található. (BBC)
Egyre intenzívebb a harc Zavíjában, a tankok a főtér felé út közben lőtték a házakat. Most egy mecsetet is támadnak, ahol több száz ember rekedt, mondta egy helyi a Reutersnek. Szerinte senkit nem lehet kimenteni jelenleg, mivel olyan sűrűn lövik az épületet.
A líbiai felkelők lelőttek két helikoptert Rasz Lanufnál, állítja az al-Dzsazírára hivatkozva Szultan al-Kaszemi, az egyiptomi Nation publicistája a Twitteren.
Heten megsebesültek, amikor szombaton kigyulladt az állambiztonsági szervek egyik épülete Alexandriában. Egyelőre nem világos, ki gyújtotta fel, szemtanúk szerint a rendőrök iratokat égettek az épületben, a rendőrség viszont civileket okolt. Alexandriában pénteken tüntetők megostromolták feltehetően ugyanezt az épületet, a rendőrök oszlatták fel a tömeget. (Reuters)
Már korábban érkeztek hírek arról, hogy Szirtében, Kadhafi szülővárosában egymás ellen fordultak a helyi törzsek tagjai, most az is kiderült, hogy az al-Firdzsan törzs fordult szembe az al-Kadhafa törzzsel, Kadhafi klánjával. Az al-Firdzsan húsz katonáját agyonlőtték még Rasz Lanufban a biztonsági erők, amiért nem voltak hajlandóan tüzet nyitni a felkelőkre. (al-Dzsazíra)
A Zavíjával ellentétes oldalon, a keleti fronton Rasz Lanufnál Kadhafi erői visszahúzódtak Vadi al-Ahmar térségébe, 140 kilométerre Miszratától. A felkelők rendezik soraikat és arra készülnek, hogy előbb Vadi al-Ahmar, majd onnan a Kadhafi erősség Szirte felé vonulnak, jelentette az al-Dzsazíra egyik tudósítója.
A tankok a főtér felé tartanak Zavíjában, nagyjából tíz percig komoly tüzérségi támadást is indítottak Kadhafi katonái a város ellen. Azóta nem hallani lövéseket, jelentette a Sky News tudósítója a városi kórházból. Érkeznek a sebesültek és az áldozatok testei a kórházba, de egyes hírek szerint a kormányerők sok holttestet összegyűjtenek az utcákról, hogy kevesebb ismert áldozatról lehessen tudni, állította. (BBC)