Abbamaradt Miszrata bombázása, miután a nemzetközi erők vadászgépei megint megjelentek a város felett, állította egy felkelő a városból a Reutersnak.
Egyiptomban is új kormány állt fel, lecserélték a belügyminisztert, a külügyminisztert és az igazságügyi minisztert is, ugyanakkor a BBC elemzője szerint még mindig maradtak Mubarak megbuktatott elnök hívei közül a kabinetben.
Az EU-tagországok a Líbiai Befektetési Hatóságra, egy 70 milliárd dolláros állami vagyonalapra is kiterjesztenék a Líbia elleni szankciókat, állítja diplomáciai forrásokra hivatkozva a Reuters.
A tunéziai miniszterelnök megtartotta a védelmi, az igazságügyi és a belügyi tárca valamint a külügyminisztérium eddigi vezetőjét, de hat minisztérium élére is új vezetőket nevezett ki, miután több miniszter is lemondott az előző héten. (Guardian)
Hárman haltak meg egy légicsapásban Rasz Lanufnál, jelentette az al-Dzsazíra. Kadhafi erői többször is légi támadást indítottak a város ellen hétfőn.
A Kadhafihoz hű katonák keletről és nyugatról is lövik Zavíját, füstfelhő száll fel a főtérről, jelentette az al-Dzsazíra is. Egy helyi aktivista szerint Kadhafi erői az eddigi legkeményebb támadást indították a város ellen, a tüzérségi támadás mellett tankok hatoltak be a főtérre és lőni kezdték a környező épületeket. A felkelők ugyanakkor egyelőre tartják magukat. A megszólaló helyi azt is elmondta az al-Dzsazírának, hogy a vasárnapi harcokban három felkelő és huszonhat Kadhafi-párti katona halt meg a városnál. Tizenegy katonát foglyul ejtettek, közülük hárman nyugat-afrikai zsoldosok voltak, mondta.
A keleti Azsdabíja városnál talált lefejezett holttest a volt hírszerzési főnöké, Abdallah al-Szanúszié lehet, állítja a Libya al-Javm lap. Szanúszit az előző héten váltotta le Kadhafi, a holttestet Bengáziba szállították azonosításra. (BBC)
Kadhafi erői újabb támadást indítottak nyugaton Zavíja ellen, tankokat és tüzérséget is bevetnek, mondta egy külföldön működő líbiai ellenzéki csoport a Reutersnek. A harcokban fogták el az előbb említett katonákat, akik egyike bevallotta, hogy szerdáig kaptak időt Kadhafitól a település elfoglalására.
Az al-Arabíja szerint az ománi szultán tizenkét minisztert is leváltott, ebből az al-Dzsazíra egyelőre a belügyminiszter és a gazdasági miniszter távozását erősítette meg.
A Zavíjában az elmúlt napokban elfogott egyik katona azt állította, Kadhafitól parancsot kaptak, hogy még szerda előtt foglalják el a várost, írja a Sabab ifjúsági mozgalom.
A japán kormány kedden szankciókat vezet be Kadhafi, a líbiai vezet családja és közeli munkatársai ellen, összhangban az ENSZ Biztonsági Tanácsának előző heti döntésével, állította egy kormányzati forrás. (BBC)
Kadhafi szíriai, algériai, ukrán, szerb és román pilótákat is bevet, ugyanis túl sok líbiai pilóta tagadja meg a parancsait, állították felkelő források az al-Sark al-Avszat lapnak. A források szerint a felkelők két olyan vadászgépet is lelőttek az elmúlt napokban Rasz Lanufnál, amelyekben az irataik és az akcentusuk alapján szíriai pilóták lehettek. (BBC)
"Az utóbbi időszakban javulást mutató helyi közbiztonsági helyzet alapján, fokozott körültekintés mellett, újra biztonságosnak tekinthető a szervezett tengerparti üdülés a Vörös-tenger vidékén (Sarm el-Sejk, Dahab, Hurghada)" - áll a Külügyminisztérium hétfői közleményében.
Keletről erősítés érkezett Bin Dzsavad felé, ugyanakkor egyelőre azonban az tűnik biztosnak, hogy a több légicsapás ellenére is tartani tudják Rasz Lanufot. A BBC tudósítója szerint ez most az első komolyabb kihívás a felkelők előtt, mivel Bin Dzsavad már inkább Kadhafi területének számít, és elég hosszú az utánpótlási útvonal Bengázitól Rasz Lanufig.
Az eddig patthelyzethez képest meglepő lehetséges fordulatról számoltak be névtelen források az al-Sark al-Avszat lapnak, eszerint Kadhafi megkereste a bengázi átmeneti tanácsot, hogy az ország elhagyásáról tárgyaljon velük cserébe saját és családja biztonságáért. Kadhafi állítólag követet küldött Bengáziba, de feltételül szabta, hogy a líbiai parlament előtt adná át a hatalmat, állítják a források. Eddig nem reagáltak a bengázi vezetés részéről a megkeresésre, hivatalos források pedig nem erősítették meg az információkat. (BBC)
Már huszonkettőre emelkedett a vasárnapi harcok áldozatainak a száma Miszratában, mondta egy helyi orvos az AFP-nek. Több mint kilencvenen súlyosan megsebesültek. "Meghaltak két és féléves gyerekek és hetven éven felüliek is. Tegnap mindenre lőttek, házakra, mecsetekre, boltokra. Még a mentőkből is tüzeltek" - mondta a BBC-nek a vasárnapi összecsapásokról.
Vaclav Havel korábbi cseh államfő szerint külföldi katonai beavatkozást kellene alkalmazni Kadhafi elmozdítására, amennyiben a líbiai kormányerők továbbra is civileket támadnak. "Az egész világ tévedett, amikor ekcentrikus különcnek gondolta Kadhafit, mivel kiderült, hogy egy őrült bűnöző" - mondta a Hospodarske Novinynek. (BBC)
"Igazi patthelyzet van Líbiában - a kormány azt állítja, hogy visszafoglalja a felkelők erősségeit, míg a felkelők vezetői szerint visszaverik Kadhafi támadásait" - írja Lara Setrakian, az ABC News tudósítója a Twitteren.
Bengáziban felkészültek a kórházak a Bin Dzsavadnál kirobbant harcok miatt érkező sérültek fogadására, a BBC tudósítója úgy tudja, hogy elég orvosi eszközük van, habár korábban élelmiszer- és gyógyszerhiányról érkeztek hírek.
A bengázi Nemzeti Líbiai Tanács egyik szóvivője megint arról beszélt, hogy Kadhafi az olajmezők ellen fordulhat, ha a külföldi országok nem lépnek hamarosan. "Olyan, mint egy sebzett vad. Ha a Nyugat nem lép közbe taktikai légicsapásokkal, akkor hosszú időre kivonhatja az olajmezőket a forgalomból" - mondta Musztafa Gheriani. Szerinte tizenhétezer felkelő harcos áll készenlétben Azsdabíjánál és a várostól keletre, azonban túlságosan szétszórtan helyezkednek el. (BBC)
Egy miszrátai orvos szerint Kadhafi katonái lerombolták a gyógyszertárakat, vészesen fogynak a gyógyászati segédeszközök a városban, ahol súlyos harcok dúlnak. (BBC)
Az Arab Liga támogatja a repüléstilalmi zóna létrehozását Líbia fölött, mondta az AFP hírügynökségnek Alain Juppé francia külügyminiszter, aki Párizsban tárgyal a szervezet főtitkárával. (BBC)
Egyes források szerint Kadhafi nem szívesen támadja meg a városokban a felkelőket, nem akar túl sok embert megölni és ezzel maga ellen fordítani a törzseket, inkább a sivatagban harcolna. A kormány most arra vár, hogy a felkelők kimerítsék az utánpótlásaikat, és akkor döntő támadást indítanának, írja Richard Engel, az NBC tudósítója a Twitteren.
A felkelők egyik szóvivője szerint nyolc órán át harcoltak vasárnap Miszratáért, Kadhafi erői hét tankkal és több gépfegyverrel felszerelt terepjáróval hatoltak be a városba. Három tank eljutott a főtérre, ahol azonban csapdába estek, és heves összecsapások kezdődtek. Az ENSZ azonnali engedélyt kér, hogy emberei a humanitárius helyzet miatt felkereshessék a várost. A város kórházának egyik orvosa szerint legalább 21 ember meghalt, százan pedig megsebesültek a vasárnapi harcokban. (BBC)
Az Európai Unió egy külügyi képviselőt küldött Tripoliba, aki találkozott líbiai és EU-tagországok diplomatáival is, hogy a még Líbiában tartózkodó európaiak biztonságáról érdeklődjön. A helyzet szerinte viszonylag békés, vannak emberek az utcákon, és a forgalom is normálisnak tűnik. A reptéren ugyanakkor még mindig kisebb káosz van, 2-3 ezer afrikai próbál hazajutni. Agostino Miozzo szerint még 200 uniós állampolgár akarja elhagyni Líbiát, 1100-an pedig ott maradnak. (BBC)
A vérontás befejezéséhez nemzeti párbeszédre sürgette a bengázi vezetést egy korábbi líbiai miniszterelnök, Dzsadallah Azúsz al-Talhi. A bengázi Nemzeti Líbiai Tanács egyik szóvivője elmondta, hogy a keleti országrészből származó Talhi közel áll hozzájuk, felszólalt Kadhafi ellen is, ugyanakkor a tárgyalások alapja továbbra is csak az lehet, ha Kadhafi távozik a hatalomból. (BBC)
Több ezer polgárőr tüntet az algériai fővárosban, áttörték a rendőrkordont, és a nemzetgyűlés épülete felé tartanak, hogy fizetésemelést követeljenek. (AFP)
A tunéziai-líbiai határ most viszonylag normális átkelőnek néz ki, jelentette a BBC helyszíni tudósítója. Még mindig ezrek próbálnak átjutni Tunéziába, azonban húszezer embert már egy távolabbi táborban helyeztek el, nem közvetlenül a határnál várakoznak. A tudósító szerint a nemzetközi szervezetek abban bíznak, hogy a hét végére teljesen rendeződhet a helyzet a határnál.