Úgy tűnik, Tripoli a Kadhafi-hívek utolsó bástyája, miután a tüntetők egyre több várost az ellenőrzésük alá vontak. Bengázi után al-Zavíja, Miszuráta, és al-Baida is az ellenzéké. (al-Dzsazíra)
Abdelrahman al-Abbar líbiai legfőbb ügyész vizsgálatot indított a tüntetések során kitört erőszak miatt. A vizsgálatban azt is kiderítenék, hogyan indultak a tüntetések, pontosan hány áldozata volt az összecsapásoknak. A fosztogatókat gyorsított bírósági eljárással ítélik el, írja az AGI. (Szultan al-Kaszemi)
Az al-Dzsazíra egyik napközben felvett videóján látszik, ahogy katonák kezet ráznak a tüntetőkkel Bengáziban.
A LibyaFeb17 blognak több szemtanú is azt állította, hogy Tripoli két, egymáshoz közeli részén is tüntetnek az utcákon. Az egyik térnél állítólag egy helikopter lőtt a tüntetőkre, ugyanakkor más források erről nem számoltak be.
A fiatalok Nalutban is utcára vonultak, Kadafi képeit tépkedik le a főtéren, írja a Sabab ifjúsági mozgalom. Nalut már a tunéziai határ közvetlen közelében van a nyugati országrészben, ahova szombaton terjedtek át a tüntetések.
A Radio Libya szerint Tripoliban is lőnek a biztonsági erők, írja a Sabab ifjúsági mozgalom a Twitteren.
Külföldről működő líbiai ellenzéki csoportok bengázi orvosokra hivatkozva azt állítják, hogy 120-an halhattak meg eddig az elmúlt napok összecsapásaiban Líbiában. Állításuk szerint a sebesültek száma meghaladhatja az ezret. (Sky News)
"Szörnyűek a Líbiából érkező hírek. Több figyelmet kellene kapnia, de az újságírók nem kapnak vízumot. Azért még próbálkozom" - írja Nick Kristof, a New York Times jelenleg Bahreinben tartózkodó tudósítója. A hivatalos források hiánya miatt nagyon nehéz pontos információkat megtudni a Líbiában folyó eseményekről.
A vasárnapra tervezett tüntetésekhez közeledve az egyik közszolgáltató ellen tiltakozók támadtak meg egy rendőrőrsöt és a cég helyi irodáit Tangier-ben. Egyelőre nem biztos, hogy kapcsolat van a szombati eset és a tervezett kormányellenes demonstrációk között, de rohamrendőröknek kellett feloszlatniuk a néhány száz fős tömeget. (al-Dzsazíra)
Egy orvos megerősítette, hogy tizenöt holttestet hoztak be hozzájuk egy korábbi temetésen kitört lövöldözés után, sokakat pedig lőtt sebbel ápolnak. Szerinte a sebekből ítélve a biztonsági erők egyértelműen nemcsak megsebesíteni, hanem megölni akarták a demonstrálókat. (al-Dzsazíra)
A legnagyobb bahreini szakszervezet határozatlan idejű sztrájkot hirdetett vasárnaptól, hogy így tiltakozzon a rendőri erőszak ellen, egyben követelik a békés gyülekezéshez való jogot. (al-Dzsazíra)
Az al-Dzsazíra felvételei szerint Washingtonban a Fehér Ház előtt is tartottak szolidaritási tüntetést líbiai zászlókkal.
Sürgősen véradókat keresnek az al-Dzsala kórházban Bengáziban, írja a Sabab ifjúsági mozgalom a Twitteren. Állítólag a szabad ágyakból is kezd kifogyni az intézmény.
A bahreini trónörökös új korszak kezdetéről beszélt az állami tévében, szerinte mostantól őszintén megbeszélhetik mindenki aggodalmait. Ugyanakkor szerinte nyugalomra van szükség ahhoz, hogy a felek elmondhassák véleményüket és követeléseiket. (al-Dzsazíra)
Egy orvos azt mondta az al-Dzsazírának, hogy csak az ő kórházukban 44 áldozat van a bengáziban kitört összecsapások után. Az orvos szerint egy 13 éves gyerek is életét vesztette.
A Sabab ifjúsági mozgalom szerint al-Bajdából is érkeztek tüntetők Bengáziba, hogy segítsenek a biztonsági erők ellen.
Szemtanúk szerint Tripoliban, a fővárosban is tüntetők kezdtek gyülekezni az utcákon, azonban a hadsereg, a titkos rendőrség és a forradalmi gárda hamar feloszlatta őket, írja a Sabab ifjúsági mozgalom egyik tweetjében.
Az al-Dzsazíra Líbiából telefonáló egyik nézője szerint 120-an is meghalhattak Bengázi Birka kerületében, ahol több forrás jelenleg is összecsapásokról számol be. Egy forrás szerint szombaton 150-en is életüket veszthették a harcokban Bengáziban, írja Szultan al-Kaszemi, az egyiptomi Nation publicistája a Twitteren.
Egy 21 éves rapper szövegeit skandálják Tunéziától Bahreinig a tüntetők. El Généralt decemberben még letartóztatták, ma már a tunéziai rádiókban is mennek a számai. Új sztár született a forradalomban.
A Sabab ifjúsági mozgalom szerint a tüntetők a Bengázi Birka kerületében ostromolják a biztonsági erőket, akik aknavetőkkel és mesterlövészekkel lőttek a tömegbe, így haltak meg legalább ötvenöten. A tüntetőknek a meg nem erősített hírek szerint robbanószerekkel sikerült ledönteniük egy elbarikádozott épület falát.
A tüntetők a földet csókolgatják, tapsolnak, nevetnek, örömükben sírnak, miután visszatérhettek a Gyöngy térre. Sokan zászlóval, mások virágokkal vagy táblákkal állnak a téren. (al-Dzsazíra)
A líbiai külügyminisztériumba nemrégiben bekérették Marton Bélát, Magyarország tripoli nagykövetét, hogy ezzel is jelezzék: az észak-afrikai ország kormányzata elégedetlen az Európai Unió Líbiával kapcsolatos állásfoglalásaival, olvasható a Le Monde honlapján. A szombaton megjelentetett cikk emlékeztet, hogy jelenleg Magyarország látja el az EU soros elnöki tisztségét.
A francia újság szerint a líbiai külügyminisztérium főtitkára mindenekelőtt Catherine Ashtonnak, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjének kijelentéseit bírálta. Ashton szerdán, azaz az első líbiai tüntetések után felszólította Tripolit, hogy hagyjon fel az erőszakos akciókkal, és engedélyezze a szólásszabadságot. A lap szerint a brüsszeli nyilatkozat hangneme meglehetősen óvatos - ám a líbiai diplomata mégis jelezte a magyar nagykövetnek, hogy ha Ashton újból így fogalmaz, a tripoli vezetés felfüggeszti együttműködését az EU-val az illegális bevándorlás elleni küzdelemben. (MTI)
A Sabab ijfúsági mozgalom szerint aknavetőkkel lőttek a tüntetőkre Bengáziban a Birka kerületben, ahova a rendfenntartó erők visszaszorultak, több helyszíni forrás szerint is ötvenöten is életüket veszthették. A libyafeb17 blog szintén harcokról és ötvenöt halottról számolt be, az al-Dzsala kórház hullaházában állítólag kétszáz halott van az elmúlt napok összecsapásai után.
Egy Tripoliban élő asszony azt állította az al-Dzsazírának, hogy akár tízezer rab is megszökhetett egy közeli börtönből egy börtönlázadás után. Hivatalos forrásokból vagy a Twitteren sem írtak ugyanakkor még erről.
A líbiai biztonsági erők komoly támadásra készülnek Bengázi és a tüntetők álltal uralt többi keleti nagyváros ellen, vélte Mohamed Ali Abdallah, az egyik ellenzéki párt vezetője. Szerinte a nemzetközi közösségnek kell közbelépnie, különben a következő két napban vérfürdő lehet. (Bloomberg)
Az al-Dzsazíra vizsgálja azokat a híreket, miszerint zavarják az adását Szaúd-Arábia, az Egyesült Arab Emirátusok és Egyiptom egyes részein. (Guardian)
Az egyiptomi miniszterelnök Ahmed Safík ígéretet tett rá, hogy a január 25-i forradalom miatt őrizetbe vett összes embert elengedik és folytatják az eltűntek keresését. (Szultan al-Kaszemi)
Több mint tízezren tüntetnek a nyugat-líbiai Miszratában, ahol egy embert állítólag leszúrtak, és belehalt sérüléseibe, írja a Sabab ifjúsági mozgalom. Miszrata a legnagyobb város Tripoli közelében (habár ez így is nagy távolságot jelent), ezért ha a várost megszerzik a tüntetők, akkor annak komoly következményei lehetnek, vélik a Twitteren.
A Sabab ifjúsági mozgalom szerint Tobrukot, al-Bajdát és Bengázit (a Líbia keleti részén egymáshoz közeli három nagyvárost) is megvédték a tüntetők, jelenleg nincsenek összecsapások.
Az ország keleti fele mellett egyre inkább átterjednek a demonstrációk a Tripolihoz közeli településekre is Líbiában. A szintén az ország nyugati felén található Az Zintanban is tüntetnek, írja a Sabab ifjúsági mozgalom.
A rendőrség könnygázt vetett be háromszáz állampolgárságot követelő arab, feltehetően beduinok ellen a fővárosnál, írja az AP. Maha al-Bardzsas emberi jogi aktivista szerint heten megsebesültek.