Brutális harcok kezdődtek Líbiában
További Külföld cikkek
- Karácsonyfának öltöztettek egy BMW-t, a rendőrség kiszedte a forgalomból
- Ismeretlen törzset találtak az Amazonas mélyén, felvételek készültek róluk
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
Úgy tűnik, kemény megtorlás kezdődött hétfőn este Líbiában, ahol a Kadhafi-rezsim több forrás szerint is nehézfegyverekkel vívott háborút indított a tüntetők ellen. A líbiai külügyminiszter-helyettes ugyanakkor azt mondta, nem történt mészárlás az országban, ez csak a külföldi tévék propagandája.
Helyi idő szerint éjjel kettőkor Moamer el-Kadhafi líbiai vezető is megszólalt, alig félperces tévébeszédéből annyi derült ki, hogy állítása szerint Tripoliban van, és ő is a tévéket ostorozta.
Miután vasárnap este a tömegeket kevéssé megnyugtató beszédet mondott Kadhafi második legidősebb fia, hajnalban összecsapások robbantak ki Tripoliban az állami tévé székházánál és állítólag Kadhafi villájánál is, a tüntetők pedig a líbiai parlament épületét is felgyújtották. Napközben mérséklődött a kormányerők és a Kadhafi ellen tüntetők harca az utcákon, ez azonban csak vihar előtti csendnek bizonyult.
A tüntetők estére menetet szerveztek Kadhafi villájához, a rezsim azonban kora este lekapcsolta a telefonszolgáltatást, majd lecsapott a tüntetőkre. Az országból érkező híreket nehéz megerősíteni, de több forrás szerint is vadászbombázókról, helikopterekről és furgonokból lőtték a tüntetőket Tripoliban, és állítólag még hadihajókról is tüzeltek fővárosi lakónegyedekre. Több posztban is azt írták a Twitteren, hogy zsoldosok táboroztak a magyar nagykövetség tetején, és onnan lőtték az embereket, ezt ugyanakkor hivatalos források nem erősítették meg.
A líbiai külügyminiszter-helyettes tagadta, hogy civil területeket bombázott volna a líbiai légierő, mégis a nap hőse lett két, Máltára szökött líbiai vadászpilótából, akik állításuk szerint inkább dezertáltak, minthogy végrehajtsák a fegyvertelen tüntetők bombázására kiadott parancsot. Estére két másik pilóta is megtagadta, hogy a tömegbe lőjjön Bengáziban, az előző hét összecsapásainak színhelyén, ahol szintén újrakezdődtek a harcok hétfő este.
A főváros és Bengázi mellett a kormányerők offenzívát indították az elmúlt napokban a tüntetők kezére került több településen, több forrás szerint repülőgépekkel támadta, majd tankoszlopokkal vette be a hadsereg a Tripolitól keletre található Miszrata városát, a fővárostól nyugatra pedig komoly összecsapások robbantak ki a hadsereg változásokkal szimpatizáló alakulatai és a Kadhafihoz hű erők között. A hadsereg visszavonult az egyiptomi határról, százezrek készülnek a menekülésre, teljes légtérzárlat van érvényben Tripoli és Bengázi között.
A Human Rights Watch szerint az előző héten összesen 244-en haltak meg Líbiában a harcokban, azonban az al-Arabíja szerint csak hétfőn este több százan veszthették életüket az összecsapásokban. A hétfőn Kadhafi leghangosabb nemzetközi bírálójává előlépő Ibrahim al-Debasi, líbiai ENSZ-nagykövet-helyettes népirtásnak nevezte a Líbiában eddig történteket, szerinte Kadhafinak távoznia kell az ország éléről.
Napközben ugyan elterjedt a hír, hogy Kadhafi elmenekült Líbiából, azonban előbb Venezuela, majd Brazília tagadta, hogy oda tartana a líbiai vezető. Ibrahim al-Debasi azt állította, hogy Kadhafi személyesen adja ki a parancsokat, a tüntetőket az ő kifejezett utasítására lövik, és az Ezredes állítólag Líbiában volt, amikor Ban Kimun ENSZ-főtitkár telefonon ítélte el a tüntetők elleni hétfő esti erőszakot. Végül éjszakai bejelentésében maga Kadhafi állította, hogy Tripoliban van, nem Venezuelában.
A rezsim erőszakos fellépése miatt sorra mondtak le a líbiai diplomaták, India, Nagy-Britannia, Kína, Indonézia és Svédország után Bangladesben is távozott posztjáról a líbiai nagykövet. A legfontosabb törzsi vezetők is egymás után fordultak szembe Kadhafival és álltak ki a tüntetők mellett. Délután több olajtársaság is bejelentette, hogy szünetelteti a kitermelést Líbiában, ezért az olaj ára is emelkedni kezdett estére.
Líbia mellett több tízezren tüntettek Jemenben, ahol egy fiatal meghalt, többen megsérültek a rendőrökkel vívott harcokban. Bahreinben pedig bejelentették, hogy az ország a zavaros politikai körülmények miatt visszalépett az első futam megrendezésétől. A közel-keleti országban hétfőn is több ezren tüntettek a demonstrációk szimbolikus helyszínén, a Gyöngy téren, a tüntetéseknek pedig már nyolc áldozatuk van, mivel egy pénteken kórházba szállított tiltakozó belehalt sérüléseibe.
A szudáni elnök úgy tűnik, előremenekül, egyik munkatársa bejelentette, hogy Omar el-Besír nem indul újra a 2015-ös elnökválasztáson, az ellenzék szerint így akarja elkerülni az utcai demonstrációkat.