Nincs egyezség líbiai repüléstilalmi zónáról
További Külföld cikkek
- Soha ennyi házi készítésű pokolgépet nem foglalt még le az FBI
- Rendőrökre és tűzoltókra támadtak tűzijátékokkal szilveszter éjjel Németországban
- 2025 a lelepleződés éve lesz, minden nagyhatalmi szereplő céljára fény fog derülni
- Újabb bizonyítékot találtak a Balti-tengeren történt kábelszakadásról
- Botrány Svédországban: kiirtaná a veszélyeztetett farkasállomány felét a kormány
A nagyhatalmak G8-as országcsoportjának párizsi találkozóján nem sikerült megállapodni arról, hogy létesítsenek repüléstilalmi övezetet Líbia felett, mondta el Alain Juppé francia külügyminiszter. A repüléstilalmi zóna létesítését Nagy-Britannia és Franciaország szerette volna elérni azért, hogy megelőzzék a további légitámadásokat a Moammer Kadhafi ellen lázadók ellen.
"Egyelőre nem győztem őket meg" – mondta Juppé a Europe 1 rádiónak az amerikai, orosz, német, brit, olasz, kanadai és japán kollégájával elköltött munkavacsora után. A semlegesen hangzó repüléstilalmi zóna létrehozása valójában nagyon komoly katonai akciót jelentene, például meg kellene semmisíteni Líbia légvédelmi erejét.
"Kadhafi előnyben van" - ismerte el a francia diplomácia vezetője. Juppé elismerte, hogy a nemzetközi közösség nem tudja megakadályozni Kadhafit abban, hogy visszafoglalja a felkelők fellegvárának számító Bengázit. "Ma ehhez nincsenek meg a katonai eszközeink, minthogy a nemzetközi közösség nem hozta meg a szükséges lépéseket" – fogalmazott.
A világ nyolc vezető gazdasági hatalmát tömörítő G8-as csoport külügyminiszterei ugyanakkor megállapodtak arról, hogy mielőbb felújítják a líbiai válságról kezdett vitákat az ENSZ Biztonsági Tanácsában, hogy határozat születhessen a líbiai vezetőre gyakorolt nemzetközi nyomás növeléséről, tette hozzá Alain Juppé, aki nem zárta ki egy tengeri blokád kialakítását. A miniszterek egyetértettek abban is, hogy az arab és az afrikai országokat is bevonják minden, Líbiával kapcsolatos akciójukba. A G8-ak külügyminisztereinek értekezlete kedden reggel folytatódott, és a tervek szerint kora délután ér véget.
Líbiában folytatódik a harc a tengerparton fekvő Brega városáért. Volt olyan pont, amikor egyszerre mindkét oldal magáének nyilvánította az uralmat a város felett. A BBC tudósítója szerint a lázadók az olajlétesítménybe vették be magukat, mert abban bíznak, hogy azt nem lőnék a kormányerők. Ellenzéki források szerint szerint a kormányerők soraiban is van megosztottság, néhány katona vonakodik civilekre lőni, mondta a BBC Bengáziban tartózkodó tudósítója, Jon Leyne.
Keleten a legfontosabb most Adzsabija, az utolsó város Bengázi előtt, attól mintegy 80 kilométerre. Hétfőn a harci gépek egy fegyverraktárat, a város nyugati határát és egy török vállalat telephelyét támadták. Kedden folytatódott a felkelők állásainak bombázása. A felkelők légvédelmi ágyúkkal vették fel a harcot a támadó gépekkel. A tulajdonképpeni front Adzsdábijától hat kilométerrel nyugatra húzódik, de a várostól nyugatra lévő tengerparton nincs minden egyértelműen a kormányerők kezén.
Nyugaton a kormányerők lövik az ország harmadik legnagyobb városát, Miszrátát. A Kadhafihoz hű erők kedden visszafoglalták Zuvara városát, amely az utolsó olyan település volt Tripolitól nyugatra, amely eddig a felkelők kezén volt. A mintegy 40 ezer lakosú, a fővárostól 120 kilométerre lévő olajkikötőt hétfőn nyugatról, délről és keletről is lőtték Kadhafi erői, majd páncélosok nyomultak be a város központjába. A város elfoglalásával a kormányerők megerősítették az ellenőrzést a fővárostól a tunéziai határig terjedő tengerparti szakasz fölött. Zuvara volt a felkelők által először elfoglalt városok egyike az egy hónapja tartó harcokban. A felkelők szerint vannak még ellenállási gócok a városban.