Obama máshogy közeledne az arab országokhoz

2011.05.19. 10:50 Módosítva: 2011.05.19. 10:50
Obama csütörtökön bemutatja az Egyesült Államok új arabstratégiáját, amelyben segítséget jelent be az arab világban játszódó demokratikus változásokhoz, és egyúttal igyekszik irányítani a felkeléseket a baráti országokban ugyanúgy, mint az ellenséges hatalmaknál.

A Reuters szerint nagy várakozások előzik meg az amerikai elnök Arab tavasz-beszédét, amely új alapokra helyezheti országa és a forradalmakat élő arab térség viszonyát. Megjegyzik ugyanakkor, hogy a kezdeményezést sokan bizalmatlanul fogadják, mivel az Egyesült Államok eddig sem ugyanolyan intenzitással lépett fel az egyes, forradalmi megmozdulásokat élő országokban. Az izraeli-palesztin békefolyamat megakadása is a szkeptikusokat erősíti.

Obama várhatóan pénzügyi segítséget jelent be Egyiptom és Tunézia számára, hogy megvalósíthassa demokratikus reformjait, ösztönzőket vezet be az autokrata de baráti országok, Jemen és Bahrein reformjaihoz, és fokozza a nyomást Szíria jelenlegi vezetése ellen. A Fehér Házból kiszivárgó hírek szerint az Egyesült Államok akár egy milliárd dollárnyi segítséget is adhat Egyiptomnak, amelyet gazdaságélénkítésre és munkahelyek teremtésére használhatnak fel.

Lehetőségek ablaka

Obama egyhetes intenzív közel-keleti diplomáciai hadműveletével a "lehetőségek ablakát" tárná még szélesebbre, amelyet a Fehér Ház fogalmazásában bin Laden halála nyitott meg. A Reuters idéz egy diplomáciai forrást, amely szerint az iraki háború lezártával és bin Laden kiiktatásával az Egyesült Államok régiós politikájának pozitív fejezetét kezdi el . Obama koherens fellépési tervet dolgozna ki országa számára a mostanihoz hasonló észak-afrikai és közel-keleti politikai viharok esetére.

Obama beszéde sokak szerint válasz lesz az Egyesült Államokat ért kritikákra, hogy az ország lassan és bizonytalanul válaszolt a közel-keleti eseményekre. Az új stratégia azonban nem valószínű, hogy szakít az eddigi diplomáciai irányvonallal, amely úgy próbálja meg támogatni a térség demokratikus erőit, hogy közben ne romoljanak meg a viszonyai az olajutánpótlást biztosító, és az al-Kaida ellen segítésget nyújtó országokkal.

Az Obama beszédet mindazonáltal már előre félsikerként értékelik, mivel az egyszerre szól hazájához, az arab tömegekhet és a jogalkotókhoz, és ilyen széles közönség igényeit lehetetlen kielégíteni. Az elemzők arab oldalról várnak csalódottságot, az amerikaiak pedig az izraeli patthelyzet feloldására remélnek majd válaszokat. Obama a közeljövőben megpróbálja majd asztalhoz ültetni a feleket, de áttörést ettől ugyanúgy nem várnak, mint az elnök és az izraeli miniszterelnök most pénteki találkozójától.

Amerika egyébként már szerdán szankciókat jelentett be Szíria ellen, ahol Asszad elnök brutálisan lépett fel a demonstrálók ellen. Obama ezzel próbálja ellensúlyozni a kritikákat, amelyek szerint túl óvatosan kezeli a helyzetet. Ellenfelei félénkséggel vádolják a líbiai, jemeni és bahreini helyzet kezelése miatt is.