Felkészületlenül érte a norvég hatóságokat a terror
További Külföld cikkek
- Korlátozzák a turizmust a világ egyik legnépszerűbb utazási célpontjánál
- Az utolsó kórház is bezárta kapuját a Gázai övezet északi részén
- Az Egyesült Államoknak adja ki Montenegró Do Kvont, a dél-koreai „kriptokirályt”
- Észtország haditengerészeti műveletet indított, de a NATO sem lacafacázik
- Videón, ahogy agyba-főbe vernek, rugdosnak egy megbilincselt rabot
Anders Behring Breivik közel egy órán át mészárolhatott zavartalanul Utoya szigetén, a kormányzó Munkáspárt ifjúsági táborában. Mire a rendőrség kiért, a tévétársaságok helikopterei már hosszú percek óta a sziget felett köröztek, a vízből pedig bátor nyaralók mentették a menekülőket.
A kommandósok tíz percet késtek, mert elromlott a hajójuk, a rendőrségi helikoptert a szabadságolások miatt nem tudták bevetni. A rendőrség fegyveres alakulatai amúgy is az oslói kormányzati épületek védelmével voltak elfoglalva, ahol a szigeten végrehajtott tömeggyilkosság előtt Breivik bombát robbantott.
Lesz még idő kritizálni
A történtek ellenére a norvég igazságügyi miniszter. Knut Storberget kedden megdicsérte a rendőrség "fantasztikus" munkáját. "Nagyon fontos a nyílt és kritikus hozzáállás, de lesz még rá idő" - mondta a miniszter a BBC jelentése szerint az oslói rendőrkapitánnyal folytatott megbeszélése után.
Elődje, Anne Holt kevésbé volt megengedő. Breivik "percenként egy embert ölt meg. Ha a rendőrök csak egy fél órával korábban kiérkeznek, akár harminc fiatal életét is megmenthették volna", mondta a BBC-nek. A kommandósok több mint egy óra alatt értek a szigetre. Már mozgósítani sem volt egyszerű ennyi fegyveres rendőrt - erről lentebb - akiknek helikopterpilóták hiányában autóval kellett megközelíteniük a szigetet.
Az oslói rendőrkapitány, Sveinung Sponheim szerint gyorsabb volt autóval menni, mert helikopterek a támadás idején csak az ország déli részén álltak szolgálatban, így "azokkal még lassabban értünk volna oda", írja a Russia Today angol nyelvű orosz hírcsatorna.
De amikor a tóhoz értek, még a hajójukkal is bajok voltak. "Amikor a sok rendőr a sok felszereléssel beszállt a hajóba, az süllyedni kezdett, és leállt a motorja" - idézi a Russia Today Erik Bregát, a helyi rendőrparancsnokot.
Fegyvertelenek
Persze kérdés az is, hogy mit tudtak volna tenni a rendőrök, ha időben is érkeznek a helyszínre. Breivik egyik első áldozata Trond Bernsten rendőrtiszt volt, aki évek óta felügyelte a sziget biztonságát a nyári táborok idején. Azt nem tudni, hogy Bernsten - a koronahercegnő mostohatestvére - megpróbálta-e megakadályozni a jól felfegyverzett, egyébként rendőrruhát viselő támadót, de ha meg is próbálta, sok esélye nem volt. Ahogy a norvég rendőrök általában, úgy ő is fegyvertelen volt, derül ki a New York Times beszámolójából.
Norvégiában a rendőrök alanyi jogon nem viselhetnek fegyvert, ahhoz külön engedélyt kell kérniük parancsnokuktól. Ez régebben nem jelentett problémát - a legfrissebb, 2009-es statisztikák szerint abban az évben összesen 29 gyilkosság volt a 4,6 millió lakosú országban. (A 10 milliós Magyarországon ugyanebben az évben 138 szándékos emberölés volt.) De az elmúlt években egyre gyakoribbak az erőszakos bűncselekmények, a pénteki támadások után pedig joggal vetődik fel a kérdés, hogy a rendőrség felkészült-e a hasonló támadások kivédésére.
Sejthették volna
A rendőrség mellett az elhárításra is nehéz hónapok várnak. A BBC cikke szerint Breivik már tavasszal a titkosszolgálat látóterébe került, amikor márciusban nagy mennyiségű vegyszert rendelt Lengyelországból.
A vámhatóság átadta adatait a Rendőrségi Biztonsági Szolgálatnak (PST), de nem tudni, hogy mi történt a továbbiakban. Pedig Breivik szélsőséges kapcsolatai is ismertek voltak, legalábbis a Searchlight című antifasiszta magazin beszámolt róla, hogy a későbbi tömeggyilkos kapcsolatban áll az egyik legszélsőségesebb brit fasiszta csoporttal, az Angol Védelmi Ligával (EDL).
A norvég tömeggyilkossággal foglalkozó cikkeinket itt olvashatja>>>