Obama újraválasztásába is kerülhet a leminősítés
További Külföld cikkek
- Bemutatták az új francia kormány tagjait
- Lövésenként 50 forintért szedi le az ellenséges drónokat a britek új fegyvere
- Kína egyáltalán nem ijedt meg Donald Trumptól
- Már több mint ezer észak-koreai katona halt meg az ukrán háborúban
- Török sajtóhírek szerint beadta a válókeresetet a bukott szír diktátor felesége
A Standard & Poor's mára virradóra adta ki legfrissebb értékelését, amiben az USA a legjobb, "AAA" helyett már csak az "AA plusz" osztályban szerepel. A leminősítés okaként az amerikai költségvetési hiánnyal kapcsolatos aggodalmakat jelölték meg. A leminősítés belpolitikai következményeiről a Bloomberg közölt összeállítást.
A hírügynökség felidézi a New York Times eheti közvélemény-kutatását, amiből kiderült, hogy Obama elnök eddigi munkáját a lakosság 48 százaléka tekinti megfelelőnek, a képviselőház tevékenységét viszont 82 százalékuk siralmasnak nevezte, ami igen kellemetlenül érintheti a 2012-es választásokra készülő politikusokat.
Ron Bonjean republikánus párti stratéga szerint a leminősítés lélektani hatással is jár, elkedvetlenítheti az amerikaiakat. "Mi mindenben a legjobbak akarunk lenni, és ez óriási presztízsveszteségnek számít. A lakosság megalázónak érzi, és ez visszaüthet a választásokon, ha pedig újabb kamatemelést von maga után (a jelzáloghitelek és a hitelkártyák tekintetében) az akár oda is vezethet, hogy a választók látni sem akarják majd a mostani törvényhozókat, és direkt ellenük szavaznak."
A leminősítés kiváló fegyver lehet a republikánus párt kezében, hiszen ez a történelemben először fordult elő (az S & P 1941 óta minősít, azóta az USA mindvégig az AAA osztályban volt), és pont Obama elnöksége alatt. Ross Baker politológus véleménye szerint a lakosság nagy része megérti, hogy nem kizárólag az elnököt terheli felelősség a leminősítés miatt, hanem a képviselőházat is, de az elnököt tekinthetik bűnbaknak.
A republikánusok a várakozásoknak megfelelően a bejelentés után szinte azonnal nekiestek Obamának. Mitt Romney, Massachusetts állam egykori kormányzója, a párt legvalószínűbb elnökjelöltje és Michele Bachman minnesotai képviselő lendült támadásba, Romney szerint a leminősítés csak egy Obama elhibázott gazdasági lépéseinek következményei közül. "A Standard & Poor's közleménye csak egy újabb figyelmeztetés arra vonatkozóan, milyen tragikus helyzetbe sodorta az országot az elnök" - mondta Romney.
Bachman sem akart nagyon lemaradni mögötte, ő történelmi jelentőségű eseményként aposztrofálta az S & P intézkedését, és hozzátette, hogy Obama hibás gazdaságpolitikája és a kormányzati kiadások visszaszorítására tett intézkedései (az adósságplafon megemelése) tönkretették az Egyesült Államok hitelét.
A demokrata párt és a Fehér ház egyelőre nem adott ki hivatalos nyilatkozatot. Bill Carrick, a párt egyik elemzője viszont arra figyelmeztette a republikánusokat, hogy a közelmúlt eseményei rájuk is legalább olyan negatív hatással lehetnek, mint az elnökre. "Ők is részei a problémának, nem elég, hogy sárral dobálják az elnököt. Mivel kompromisszumkészségük köztudottan alacsony, a nagyközönség őket is felelősnek tartja a kialakult helyzetért."
Ezt támasztja alá a New York Times felmérése is, melyben öt válaszadóból négy az adósságplafon megemelése körüli vitát nem az ország érdekében folytatott, konstruktív megbeszélésnek, hanem az egyéni politikai érdekek és célok vezérelte vitának tekintette. Az eredményekből az is kiderül, hogy az amerikaiak a kialakult helyzetért inkább a republikánusokat teszik felelőssé: a válaszadók 72 százaléka szerint az ellenzéki képviselők nem megfelelően kezeték a helyzetet.
A következő lépés, legalábbis Ron Bonjean szerint, az elnököt támadó, negatív hangvételű reklámok lesznek. "Csak idő kérdése, mikor jelennek meg a támadó reklámok a médiában. Ez elkerülhetetlen, hiszen Obama az első olyan elnök, aki alatt az S & P leminősítette az országot."
Az elnök augusztus 15-17 között elindul kampánykörútja középnyugati részére, ilyenkor meglátogat néhány, főleg mezőgazdaságból élő államot (pl. Iowa, Nebraska, Kansas). Ezzel kapcsolatban Bonjean annyit jegyzett meg, hogy nem szívesen lenne az elnök bőrében akkor, amikor az állásukat vesztett és hiteleiket fizetni képtelen farmerek elé kell majd kiállnia magyarázni a bizonyítványt.