A felkelők Kadhafi rezidenciáján mindent öszetörnek, ami a diktátorra emlékezteti őket. Képeket dobálnak ki az ablakokon, megrongálták az épületet és az annak udvarán található emlékművet is. Sok fegyvert zsákmányoltak. A BBC közel-keleti irodájának vezetője, Paul Danahar arról számolt be, hogy fosztogatnak is, festményeket, ékszereket, kristályvázákat és más értékeket visznek el.
"Az egyik őr látta, hogy nyitva van az ajtó, azt hitte, menekülni akarunk, és tüzet nyitott ránk. Aztán a többi katona is ideszaladt, ők is tüzelni kezdtek, aztán pedig kézigránátokat is bedobtak." Helyszíni riport Tripoliból.
Az Arab Liga helyreállította Líbia tagságát a szervezetben - döntött a liga rendkívüli miniszteri értekezlete szombat este Kairóban.
Több száz lőszeresládát zsákmányoltak a felkelők szombaton Tripoliban, amikor rábukkantak egy kisebb fegyverlerakatra.
Az egyik férfi arról számolt be, hogy a lőszereket az ország azon pontjaira szállítják később, ahol még dúlnak a harcok a kormányerőkkel, ugyanis Tripolit már majdnem teljesen a felkelők ellenőrzik. (MTI)
A helyiek szerint több tömegsírt rejthet annak a titkos börtönnek az udvara, ahol szombaton 50 összeégett holttestet találtak Tripoliban. A vaslemezekből és betontéglákból álló épület udvarán munkagépek sorakoztak egy körülbelül 3 méter mély és 10 méter hosszú gödör mellett; az egyik helyi férfi azt mondta, a gödröt az áldozatoknak szánták a gyilkosok. Hamarosan elkezdik felásni a börtön előtti területet, mert azt sejtik, hogy még rengeteg holttestet rejthet a homok - tette hozzá a neve elhallgatását kérő férfi.
Az épületben még mindig ott vannak a meggyilkolt emberek maradványai; de mivel a tűz elemésztette a testeket, csak csontok emlékeztetnek a fogva tartottakra.
A mészárlást túlélő egyik szemtanú szerint összesen 145 embert tartottak fogva az épületben, s akkor kezdődött a rabok legyilkolása, amikor az egyik őr nyitva találta a börtönként működő építményt. Ekkor a többi őr tüzet nyitott az ajtóból a bent lévőkre, később pedig magukra hagyták a halottnak vélt rabokat. A férfinak ekkor sikerült megszöknie. Az őrök visszatértükkor benzinnel locsolták le a testeket és kézigránátot dobtak rájuk.
A börtön udvarán több őr teste is ott hevert és a börtönnel szomszédos telkeken is találtak halott őröket, ami megjérdőjelezi a szemtanúk elbeszélését. (MTI)
Tunézia délkeleti részén a rendőrség letartóztatott egy Kadhafihoz hű líbiai állampolgárt és három tunéziait, mert merényletet akartak elkövetni Tunéziába menekült líbiaiak ellen. Február óta mintegy 70 ezer líbiai menekült át Tunéziába.
A líbiai lázadók 30 kilométerre nyugatra vannak Szirttől, Moammer Kadhafi szülővárosától, és elfoglalták a Tripolitól 560 kilométerrel délkeletre fekvő Ben-Dzsavádot - közölte a felkelők egyik fő katonai vezetője vasárnap.
Keleten "bevettük Ben-Dzsavádot", nyugaton pedig "a miszrátai harcosok 30 kilométerre vannak Szirttől" - mondta Mohamed al-Fortíja, az utóbbiak parancsnoka. A lázadó Miszráta várost hónapokon át ostromolták a kadhafista erők.
A hét elején a felkelők sokat haladtak előre keleten, de kedden megtorpantak Ben-Dzsavád városa előtt, amelyen eddig még sohasem tudtak túljutni február óta, a frontvonalak állandó változása során. Kadhafi utolsó bástyáját, Szirtet most satuba fogták a keleti Bengázi és a nyugati Miszráta felől érkező lázadó erők, amelyek ellenőrzésük alá vonták a Tripolit és Szabhát összekötő országutat. Szirt után a lázadók következő célpontja Szabha lesz.
Músza Ibráhim, Kadhafi fő szóvivője szombat éjjel felhívta az AP hírügynökség New York-i központját, és azt közölte, hogy Kadhafi még Líbiában van, és tárgyalásokat ajánl a felkelőknek egy közös átmeneti kormány megalakításáról. A tárgyalásokat a kormány részéről Kadhafi egyik fia, asz-Szaadi vezetné. Ibráhim azt mondta, utoljára pénteken látta Moammer Kadhafit Tripoliban.
A lázadók vezetése nem tárgyal Kadhafival, csak arról lehet szó, hogy megadja magát - hangoztatják a lázadók. "Nem folyik tárgyalás Kadhafival - mondta Ali Tarhúni, az Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) olaj- és pénzügyi illetékese. - Ha meg akarja adni magát, akkor tárgyalunk, és elfogjuk."
A Human Rights Watch jogvédő szervezet szerint bizonyítékok vannak arra, hogy a Kadhafihoz hű katonák megöltek legalább 17 fogva tartottat, és önkényesen kivégeztek több tucatnyi civilt, amikor a lázadók bevonultak Tripoliba. A fővárost járó riporterek oszló tetemeket láttak több helyütt, köztük Kadhafi báb-el-azízíjai erődítménye közelében is.
Két olyan helységet foglaltak el a líbiai felkelők a hét végén az ország nyugati részén, ahonnan a Moammer Kadhafihoz hű erők ostromolták a tengerparti Zuára várost - közölte szombaton az AFP francia hírügynökség helyszínen tartózkodó tudósítója. A felkelők a délután nyomultak be al-Dzsamilba, amely egy fantomváros képét mutatta. A lakosok szinte mindegyike előzőleg elhagyta a települést.
A kadhafista erők a hét elején két napon át bombázták Zuárát, amely 90 kilométerre nyugatra fekszik Tripolitól, és 60 kilométerre a tunéziai határtól. A várost a felkelők hétfőn foglalták el. Egy másik környező város, Zelten péntekről szombatra virradóra került a lázadók kezére. (MTI)
Még mindig Tripoliban vesztegel az a 120 menekült, akiket a magyar nagykövetség segítségével vinnének hajókkal Máltára - mondta Galli László konzul szombaton az MTI Hírcentrum munkatársainak a líbiai fővárosban. A konzul szerint azért húzódik az indulás, mert ezidáig nem tudták kirakodni a kikötőben lévő hajó rakományát. A hajó humanitárius segélyt szállított a líbiai fővárosba - tette hozzá.
A menekültekkel kapcsolatban a konzul azt közölte, hogy "nagyon vegyes társaság", vannak közöttük olyanok is, akik Moammer Kadhafi, az ország megbuktatott vezetője börtöneiből szabadultak, amikor a felkelők elfoglalták azokat. Kadhafi parancsára - Galli László szavai szerint - hónapokig tartottak fogva külföldi állampolgárokat, mert ő biztonsági okokból veszélyesnek ítélte őket.
A helyi magyar nagykövetség hónapokig próbálkozott, hogy elérje a szabadon bocsátásukat, de még látogatókat sem fogadhattak. A menekültek között egy magyar állampolgár is van.
Mintegy ötven szénné égett csontvázra bukkantak egy Tripoli melletti katonai támaszponttal szomszédos börtönben azután, hogy a Kadhafihoz hű erők kivonultak a körzetből. Az után fedezték fel a holttesteket a környéken lakók, hogy a felkelők elfoglalták a dél-tripoli Szaláheddín (Szaladin) negyedben lévő támaszpontot, amely a 32-ik dandár elit alakulatainak adott otthont. Az alakulatok parancsnoka Hamisz, Moammer Kadhafinak, az ország elszökött vezetőjének a fia volt. (MTI)
Tripoli határát elérve szinte folyamatosan hallani a lövések hangját; ezek főként a felkelők által a levegőbe leadott, cél nélküli lövöldözések, de néha egy-egy robbanás és a nehézfegyverek robaja is hallható. A kórházak tele vannak holttestekkel, mert nincs elegendő orvos, sem más egészségügyi személyzet, így még azok is meghalnak, akiket az ápolással meg lehetett volna menteni.
Tripoli a ramadánt záró ünnepnap miatt nappal majdnem kihalt, csak a főútvonalakon felállított ellenőrzőpontokon látni fegyveres férfiakat. A felkelők általában AK-47-es vagy egyéb gépkarabéllyal vannak felszerelkezve, de több embernél sörétes vadászpuskát lehet látni. A felkelők gyerekeket is felfegyvereztek, köztük 14-15 éves fiúkat.
Ivóvíz nemigen van a líbiai fővárosban, mert elzárták a közművet, és már a palackozott víz is fogyóban van. Akadozik az áramszolgáltatás, és nem lehet szállodai szobát kapni, mert rengeteg a menekült és a világ minden tájáról érkezett újságíró. A házakon is mindenhol Kadhafit pocskondiázó, a forradalmat éltető rajzokat, feliratokat lehet látni; egy falfirka szerint "A líbiai a világ legjobb forradalma". (MTI)
A líbiai lázadóknak nincsenek konkrét információik Kadhafi és fiai hollétéről, mondta az Átmeneti Nemzeti Tanács elnöke. Musztafa Abdel Dzsalil közölte: fontolóra vették külföldi rendőrök behívását, hogy segítsenek a rendfenntartásban, de csak arab vagy muzulmán államok jöhetnek szóba. (Guardian)
Kevéssé valószínű, hogy Líbiából Algériába ment át egy autókonvoj és benne a szökésben lévő Kadhafi, mondta egy név nélkül nyilatkozó, magas rangú algériai hivatalnok. A líbiai Gadamesz oázisvárossal egy magasságban lévő Debdeb algériai határtelepülés nyitva áll, de egy olyan autókonvojt, mint amilyenről a hírközlő szervek beszélnek, észrevettek volna. (MTI)
Az Átmeneti Nemzeti Tanács belügyminisztere előkészíti az állami intézmények reformját, hangzott el a tripoli sajtótájékoztatón. Hasonló gondokkal kell szembenézniük, mint az irakaiknak a Szaddam-rezsim bukása után, nagy szükség lesz a köztisztviselők és a rendőrök együttműködésére. "Az emberek 99 százaléka a Kadhafi-rezsimnek dolgozott, mert nem volt más választásuk. Olyanokra nincs szükségünk, akik kínzásokban vagy emberölésekben vettek részt" – mondta a szóvivő. (Guardian)
Sajtótájékoztatót tartott Tripoliban az Átmeneti Nemzeti Tanács. Elhangzott, hogy holnap gázolaj érkezik a városba, ami nélkülözhetetlen a vízellátás helyreállításához. Bíznak abban, hogy az olajipari dolgozók visszatérnek. A televízió és a rádióállomások ismét működni fognak. (Guadrian)
A lázadók egyik parancsnoka azt állítja, hogy az éjszakai harcok során felszabadították Tripolit, Kadhafi katonái eltűntek a fővárosból. Ezt egyelőre más forrásból nem erősítették meg. (Guardian/AP)
Menekülnek a Moammer Kadhafi líbiai vezetőhöz lojális civilek Líbiából - tapasztalták az MTI Hírcentrum munkatársai pénteken a Líbiát és Tunéziát elválasztó határon. A két országot elválasztó határon jelentős torlódás volt Tunézia felé. A helyszínen egy neve elhallgatását kérő helyi ENSZ-alkalmazott arról tájékoztatott, hogy a "kadhafista civilek" menekülnek az országból. Hozzátette, elsősorban azok hagyják el szülőhazájukat, akiknek van pénze újrakezdeni az életet a szomszédos államban.
A határon már csak autóval, a helybéliek segítségével lehet továbbjutni Tripoli felé. Az országnak ezen a részén egyáltalán nincsen mobiltelefon-szolgáltatás, se internet és akadozik az áramellátás is.
Az Afrikai Unió nem ismerte el a líbiai felkelők politikai szervét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, mert a katonai helyzetet túl ingatagnak ítéli. Az 54 országot tömörítő Afrikai Unió békefenntartó műveletekkel foglalkozó testülete, a Béke és Biztonsági Tanács pénteken Addisz-Abebában tartott csúcsértekezletet, hogy áttekintse a líbiai helyzetet.
A tanácskozáson elfogadott zárónyilatkozatban az Afrikai Unió olyan átmeneti kormány létrehozására szólított fel, amelyben minden érdekelt fél helyet kap. Ugyanakkor gondosan ügyeltek arra, hogy a szövegben ne említsék meg se az Átmeneti Nemzeti Tanácsot, se Moammer Kadhafi líbiai vezetőt és rendszerét.
Malajzia ugyanakkor elismerte Líbia hivatalos képviselőjének a felkelők politikai vezető testületét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot (ÁNT). Malajzia egyúttal fölszólította Moammer Kadhafi elűzött líbiai vezető katonáit, hogy "a további vérontás elkerülése érdekében engedelmeskedjenek a líbiai többség akaratának".
Eddig nagyjából 30 ország - köztük az Egyesült Államok, Németország és Törökország -, két napja pedig az Arab Liga is hivatalosan elismerte Líbia legitim képviselőjének a líbiai felkelők politikai szervezetét.
A nemzetek közössége fontolóra veheti egy nemzetközi rendőri erő kivezénylését Líbiába a rend helyreállításának érdekében, ha az új kormány biztonsági segítséget kér - közölte Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken, miután videókonferencián tanácskozott az Európai Unió, az Afrikai Unió, az Arab Liga és az Iszlám Együttműködés Szervezete magas rangú képviselőivel.
A megbeszélés után tartott sajtótájékoztatón a világszervezet vezetője elmondta: mindenki egyetértett abban, hogy a válság új és döntő szakaszba érkezett. Líbia hatalmas kihívásokkal szembesül, sürgősen véget kell vetni az erőszaknak, helyre kell állítani a rendet és a stabilitást - fejtette ki a dél-koreai politikus.
Az üzemanyag, az élelmiszerek és a gyógyszerek hiánya mellett Ban Ki Mun súlyos problémának tartja, hogy rengeteg kézifegyver halmozódott fel a lakosságnál, s ezeket mielőbb be kell gyűjteni. Jelezte, hogy a Biztonsági Tanácsnak hamarosan javaslatot tesz arra, hogy küldjenek szakértőket Líbiába a helyzet értékelésére. Az esetleges nemzetközi rendőri erőről a Párizsba szeptember 1-jére összehívott értekezleten egyeztetnek. A tanácskozáson jelen lesz Musztafa Abdul-Dzsalíl, az ÁNT elnöke is.
Hat páncélozott Mercedesből álló gépkocsikonvoj kelt át a határon Líbiából Algériába - jelentette szombaton a líbiai felkelőkre hivatkozva a MENA egyiptomi hírügynökség. Az értesülést - amely azt sejteti, hogy Moammer Kadhafi elűzött líbiai vezető és fiai elmenekültek Líbiából - egyelőre nem erősítették meg független forrásból.
"Feltételezzük, hogy az autókban magas rangú líbiai tisztségviselők ültek, lehet, hogy Kadhafi és fiai" - idézte az egyiptomi hírügynökség a líbiai felkelők egy neve elhallgatását kérő képviselőjét. Az illető a felkelők katonai tanácsának tagja a Líbiai nyugati részén, Tripolitól 550 kilométerre délnyugatra, az algériai, líbiai és tunéziai határ találkozásánál fekvő Gadámesz városban.
A beszámoló szerint a konvoj péntek délelőtt kelt át a határon az oázisnál egy olyan sivatagi nomád katonai alakulat parancsnokának a kíséretében, amely Kadhafi irányítása alatt állt. A Líbiát majdnem 42 éven át irányító ezredest azóta nem találják, hogy a felkelők hat napja bevonultak Tripoliba, és elfoglalták a város nagy részét. Algéria a héten közölte: nem ismeri el a líbiai felkelők vezető testületét, az Átmeneti Nemzeti Tanácsot.
A líbiai kormányellenes lázadók elűzték a Moammer el-Kadhafi líbiai vezetőhöz hűséges fegyvereseket a líbiai-tunéziai határ mentén fekvő Rász Dzsdir átkelőről péntek este, és kitűzték a felkelés zöld-vörös-fekete zászlaját - közölték szemtanúk.
A lázadók napközben összecsapásokat vívtak a Kadhafi-hű erőkkel az átkelő ellenőrzéséért. A Rász Dzsdir határátkelő birtoklása kulcsfontosságú a Tunéziából a líbiai fővárosba, Tripoliba vezető szállítási útvonalak megnyitása érdekében. (MTI)
A Kadhafihoz hű líbiai fegyveresek gyermekfoglyokat erőszakoltak meg, a felkelők pedig külföldi zsoldosokat tartottak fogva, és szintén gyerekeket bántalmaztak a fél éve tartó polgárháborúban – állapította meg az Amnesty International (AI) nemzetközi emberi jogi szervezet, amely mindkét felet tisztességes bánásmódra szólította fel a foglyaikkal kapcsolatban. (MTI)
A Kadhafihoz hű erők lemészároltak több mint 150 foglyot Bab al-Aziziyaban, mert azok elmenekültek a lázadók elől. (AFP)
Tripoliban az Abu Szalim nevű kórházban több mint 200 holtestet találtak, írja a BBC. A holttestek között civilek, nők és gyerekek is vannak.
"Ez volt az egyik legszörnyűbb és legnyomasztóbb dolog, amit valaha láttam" – mondta a BBC tudósítója.
Az épület teljesen elhagyatott, az egészségügyi személyzet a környének történt összecsapások után elmenekült. (BBC)
A Kadhafihoz hű erők azt állítják, teljes mértékben az ellenőrzésük alá vonták a repteret Tripoliban. A harcokban három gép megsérült. Hassam Shaidi, a lázadók parancsnoka azt mondta, nemcsak a repteret, de a környéként is ők ellenőrzik, (AP)
A csütörtöki összecsapások után már a felkelők kezén van Tripoliban az Abu Szalim városrész legnagyobb része is, ám azt is elismerték, hogy egyelőre még nem túl biztonságos a helyzet, jelentette Simon Denyer, a Washington Post tudósítója. Abu Szalimban többségben voltak Kadhafi támogatói.
Az Afrikai Unió több diplomatája szerint a szervezet megbeszélésén húsz afrikai állam egyénileg elismerte a líbiai felkelők tanácsát, azonban az AU mint szervezet várhatóan ezt nem teszi meg. (Reuters)
Líbia és Tunézia határán, Rasz Adzsdírnál is összecsapások robbantak ki a felkelők és a Kadhafihoz hű erők között, jelentette az al-Dzsazíra.
Az ENSZ figyelmeztette a Kadhafi fejére kitűzött vérdíjra pályázó fejvadászokat, hogy a törvény mindenkire vonatkozik, így Kadhafira is. A statáriális bíróskodás szerintük semmiképpen sem megengedhető. (BBC)