Fokozódik a nyomás Szíriára
További Külföld cikkek
- Egy zenekar énekese rákosnak hazudta magát, majd zsebre tette az adományokat
- Izrael újra lecsapott Bejrút belvárosában, videón a pusztítás
- Angela Merkel szerint ezért jelent Elon Musk nagy veszélyt a Trump-kormányban
- Moszkva üzent, az ukránok egész 2025-ös hadjáratát meghiúsították
- Minden, amit Vlagyimir Putyin új „csodafegyveréről” eddig tudni lehet
Az Európai Unió üdvözölte az Arab Liga szombati határozatát, amely felfüggesztette Szíria tagságát a pánarab szervezetben. és hétfőn várhatóan további szankciókat ró ki Szíriára.
Újabb uniós szankciók
Uniós források tudni vélik, hogy az unió külügyminisztereinek hétfői találkozóján döntés születhet arról, hogy tovább keményíthetik a Szíria elleni intézkedéseket és kiszélesítheti a büntető intézkedések által sújtottak körét.
Az unió korábban vízumtilalmat, valamint az Európában elérhető vagyon tekintetében zárlatot rendelt el a damaszkuszi rezsim számos kulcsfontosságú személyével szemben, valamint korlátozta az üzleti kapcsolattartást Szíriával.
Uniós illetékesek úgy tudják, hogy a damaszkuszi rezsim már erősen érzi saját bőrén az eddig bevezetett európai korlátozások - főként a szíriai olajra és olajtermékekre kimondott vásárlási tilalom - negatív hatását.
Tüntettek Aszad hívei
Az Arab Liga határozata után, amely felszólította tagállamait, hogy hívják vissza damaszkuszi nagyköveteiket, elsőként Törökország lépett, amely bejelentette, hogy a legfontosabb diplomáciai személyek kivételével hazahívja a szíriai nagykövetségén és konzulátusain dolgozó munkatársait és azok családtagjait.
A szíriai rezsim több ezer híve megtámadta Törökország damaszkuszi nagykövetségét, valamit latakiai és aleppói konzulátusát. A tömeg kövekkel és műanyag palackokkal dobálta meg az épületeket, több ablakot betörve. Személyi sérülés azonban sehol sem történt.
Aszad hívei támadást intéztek Katar és Szaúd-Arábia nagykövetségei ellen is, utóbbi helyszínen a tüntető tömeg előbb kőzáport zúdított az épületre, amelybe később több demonstráló is behatolt törve-zúzva, majd a támadók fosztogatni kezdtek.
"Menniük kell"
Vasárnap számos külföldi politikus üdvözölte az Arab Liga döntését, melyet a hónapok óta tartó utcai tüntetések résztvevőivel szemben alkalmazott fegyveres erőszakkal indokoltak. Ban Ki Mun, az ENSZ főtitkára "határozott és bátor" lépésnek minősítette a határozatot. Barack Obama amerikai elnök olyan fontos döntésről beszélt, amelyik a damaszkuszi rezsim fokozódó elszigetelődéséről tanúskodik.
David Cameron brit kormányfő - szóvivője útján - úgy értékelte a liga határozatát, hogy az egyértelmű üzenet Bassár Aszad elnöknek és rezsimjének: távozniuk kell.
Guido Westerwelle német külügyminiszter szerint a felfüggesztés fontos jelzés azon államoknak, amelyek az ENSZ Biztonsági Tanácsában ellenzik a damaszkuszi rezsim egyértelmű elítélését. Néhány hete Kína és Oroszország vétójával élve megakadályozta, hogy a BT kemény szankciókkal sújtsa Szíriát.
Az országban hét hónapja tartó rendszerellenes tüntetések nyomán kibontakozó erőszakos összecsapásokban az ENSZ adatai szerint eddig több mint 3500 embert halt meg.