Nagy-Britannia kiutasít minden iráni diplomatát
További Külföld cikkek
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
- Előkerült egy videó arról, ahogy becsapódik a teherszállító repülőgép egy litván lakóházba
Elrendelték Irán londoni követségének azonnali bezárását, adta hírül a BBC. A brit külügyminiszter, William Hague nyilatkozata szerint országa minden iráni diplomatát kiutasít az országból. A diplomatáknak 48 órájuk van elhagyni az országot.
A külügyminiszter ugyanakkor kijelentette, hogy a lépés nem jelenti a diplomáciai kapcsolatok teljes felfüggesztését, csupán a legalacsonyabb szintre csökkentik azt.
A miniszter a lépést azzal indokolta, hogy ha bármely ország lehetetlenné teszi területén a brit diplomáciai képviselet működését, nem várhatja el, hogy Nagy-Britanniában működő nagykövetsége legyen.
Hague parlamenti nyilatkozatában kijelentette: a teheráni brit nagykövetség elleni előző napi támadást egy olyan diákmilícia követte el, amelyet "az iráni rezsimen belüli elemek irányítanak".
Megostromolták a brit követséget
A drasztikus lépés előzménye, hogy kedden diákoknak mondott tüntetők ostromolták meg a brit követséget és a brit diplomaták által lakott lakóövezetet Teheránban. A tüntetők betörtek a külképviselet épületébe, dokumentumokat szórtak az utcára, és néhány órára foglyul ejtették a követség hat munkatársát.
Anglia tegnap már kijelentette, hogy a támadásért az iráni kormányt tartja felelősnek, és komoly válaszlépéseket ígért.
A tüntetők azért háborodtak fel, mert az Egyesült Királyság kincstára a Irán nukleáris programjának finanszírozása vádjával iráni bankok elleni szankciókat vezetett be. Teherán, mely szerint nukleáris programja békés célú, válaszul a diplomáciai kapcsolatok szűkítésével reagált.
Evakuáltak
A BBC megemlíti, hogy a zavargások hátterében az iráni politikai vezetés legfelsőbb szintjein jelentkező feszültség állhat. A BBC elemzése szerint a keményvonalas Khamenei igyekszik csökkenteni Ahmedinezsád mozgásterét.
Nagy-Britannia szerdán már evakuálta diplomatáit az országból, és a bezárta nagykövetségét.
A legutóbbi diplomáciai válság Nagy-Britannia és Irán között 2007 márciusában volt, amikor az iráni fegyveres erők elfoglalták a brit királyi haditengerészet egy őrnaszádját és őrizetbe vették a személyzet 15 tagját, azzal a váddal, hogy megsértették Irán tengeri határait. A brit katonákat - akik Irak partjai előtt járőröztek az incidens idején - csak hetekig tartó diplomáciai huzavona után engedték szabadon, emlékeztet az MTI.