Irán elleni szankciókra készül az EU

2012.01.19. 19:38
Mivel Irán továbbra is folytatja az atomprogramját, az Európai Unió olajembergót fog bevezetni az ország ellen. Az EU-s külügyminiszterek jövő hétfőn tanácskoznak majd a részletekről. Törökország közben inkább a tárgyalásokat szorgalmazza.

Az Irán elleni olajembargóról, valamint az iráni központi bank elleni korlátozó intézkedésekről döntenek a jövő hétfőn Brüsszelben az EU-országok külügyminiszterei – közölte csütörtökön egy név nélkül nyilatkozó uniós diplomata.

Elmondása szerint egyelőre nincs végleges egyetértés abban, hogy az olajembargóval kapcsolatban hány hónapos átmeneti időszakot írjanak elő a döntés életbe léptetése előtt. Franciaország eredetileg azt javasolta, hogy ez csak egy hónap legyen, a gazdaságilag nagy mértékben az iráni olajszállításoktól függő Görögország viszont egy évet szeretett volna kikötni. Az is elképzelhető, hogy végül hat hónapban állapodnak meg.

Az olajembargó uniós vélemények szerint nagyon érzékenyen érintené Iránt, amely dacol a nemzetközi közösséggel, és nem hajlandó nemzetközi felügyelet alá helyezni a nukleáris programját. Teheránban tagadják azokat a gyanúkat, hogy az iráni program nem békés célokat, hanem atomfegyver előállítását célozza.

Az átmeneti időszakra azért lesz szükség, mert az uniós országoknak fel kell készülniük az embargó miatt kieső iráni kőolaj pótlására. Ez a legkézenfekvőbb módon Szaúd-Arábiától várható – mondta egy uniós diplomata. Az illető nem tagadta azonban, hogy az embargó miatt így is fel fog menni a kőolaj világpiaci ára. Irán várhatóan úgy próbálja majd meg csökkenteni az olajembargó hatását, hogy Japánnak, Dél-Koreának, Indiának, illetve Kínának ad el több kőolajat.

Az embargós döntésről készülő EU-tervezetben várhatóan felülvizsgálati záradék is helyet kap, vagyis az unió elállhat az embargótól, ha Iránnal megállapodás születne a nukleáris programot illetően.

A másik várható döntés az iráni központi bank Európában elérhető javainak zárolására, a bankkal való ügyletek megtiltására vonatkozik majd. Ebben az ügyben a tervek szerint csak a humanitárius célú pénzügyi tranzakciók lebonyolítása, illetve a már korábban megkötött ügyletek realizálása lehet kivétel.

Törökország a tárgyalások felújítását szorgalmazza

Törökország szorgalmazta csütörtökön az iráni atomprogramról folytatott nemzetközi tárgyalások azonnali felújítását. Törökország kész otthont adni az Irán és az ENSZ Biztonsági Tanácsának öt állandó tagja, valamint Németország közötti tárgyalásoknak, vagy bármilyen más módon hozzájárulni a megbeszélések folytatásához – mondta Ahmet Davutoglu török külügyminiszter iráni hivatali partnerével, Ali Akbar Szálehivel közös sajtótájékoztatóján Ankarában. A lényeg, hogy haladéktalanul megkezdődjenek a tárgyalások, és csökkenjen a feszültség – hangsúlyozta.

Iráni tisztségviselők korábban azt mondták, hogy szívesen vennék, ha Törökországban rendeznék meg a tárgyalásoknak.

Franciaország szerint Irán nem akar tárgyalni

Közben Párizsban Alain Juppé francia külügyminiszter azt nyilatkozta, hogy úgy tűnik, hogy Irán nem hajlandó tárgyalni, ezért a következő lépés a szankciók szigorítása lehet. A francia diplomácia irányítója kijelentette, hogy reméli, az EU-tagállamok külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben megállapodnak az iráni olajkivitelt sújtó embargóról és az iráni központi bank forrásainak befagyasztásáról.

Hírek szerint több EU-tagállam vonakodik egy Irán elleni olajembargó bevezetésétől. Egyrészt a fennálló élő szerződéseket féltik, másrészt attól tartanak, hogy az embargó következtében nagyon megnőhetnek az olajárak, ami kiszámíthatatlan következményekkel járhat, főleg az olyan, gazdasági problémákkal szembesülő országokban, mint Görögország.