Kitör-e az újabb Falkland-háború?

2012.02.10. 20:08 Módosítva: 2012.02.10. 20:09

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár pénteken találkozott Hector Timerman argentin külügyminiszterrel, majd arról beszélt: reméli, hogy Argentína és Nagy-Britannia el tudja kerülni a Falkland-szigetek kapcsán kirobbant vita kiéleződését.

Az ENSZ-vezető a megbeszélésen arról beszélt, hogy aggasztó a két vezetés közötti, egyre erősebb ütésváltás. Az ENSZ örömmel közvetítene a vitában, ha felkérik erre, mondta.

Cristina Fernández de Kirchner argentin elnök nemrég közölte: országa hivatalosan panaszt tesz az ENSZ-nél amiatt, hogy a britek egyik legmodernebb hadihajójuk oda vezénylésével súlyosan veszélyeztetik a térség békéjét. Azokra a brit sajtóértesülésekre reagálva, miszerint London egy nukleáris tengeralattjárót is a Falkland-szigetekhez küldene, azzal vádolta meg Londont, hogy atomfegyvereket akar a térségbe telepíteni.

A két ország 1982-ben 74 napos háborút vívott a spanyolul Malvin-szigeteknek nevezett szigetcsoportért, és a konfliktus harmincadik évfordulójának közeledtével ismét kiéleződött a terület szuverenitása feletti vita. Argentína idén megerősítette területi igényét a Falkland-szigetekre, és felszólította a brit kormányt, hogy kezdjen tárgyalásokat a terület hovatartozásáról. David Cameron brit miniszterelnök erre azonban továbbra sem hajlandó, mondván, hogy " a falklandiak mindaddig bírják London támogatását, amíg britek akarnak maradni".

Az Argentína partjaitól 460 kilométerre keletre fekvő, hozzávetőlegesen 3000 fős lakosságú Falkland-szigetek 1833 óta állnak brit fennhatóság alatt.