Irak nem mindenben támogatja Szíriát
További Külföld cikkek
- Óriási leépítésbe kezdett a Volkswagen, 35 ezer embert küldenek el
- Ezeket lehet tudni a magdeburgi támadás feltételezett elkövetőjéről
- Német sajtó: már legalább 5 halottja és több mint 200 sérültje van a magdeburgi támadásnak
- Vámokat vetne ki az Európai Unióra Donald Trump
- Donald Trump óriási boszorkányüldözést tervez a sajtóban
Irak nem minden áron támogatja Bassár el-Aszad rendszerét – közölte Fáleh al-Fajjád iraki nemzetbiztonsági tanácsadó hétfőn egy szaúdi lapban.
"Nem támogatjuk a szíriai rendszert minden áron. Támogatjuk a reformokat és azt, hogy a nép szabadon válassza meg, kik kormányozzák" – jelentette ki Fajjád, akinek a hazája eddig igen óvatosnak mutatkozott a szíriai válsággal kapcsolatban.
A Núri al-Máliki síita kormányfőhöz közel álló politikus érvelése szerint "nem kívánhatjuk magunknak a szabadságot és a demokráciát úgy, hogy közben megtagadjuk a szíriaiaktól".
A két országnak 600 kilométernyi közös határa van.
Irak nemrég tudatta, hogy sem a szíriai hatóságokat, sem az ellenzéket nem hívják meg a márciusra tervezett bagdadi arab csúcsértekezletre. Az Arab Liga tavaly novemberben felfüggesztette Szíria tagságát az ottani felkelés brutális elnyomása miatt. Fajjád szerint Bagdad teljes egészében támogatta a liga tervét, amely damaszkuszi hatalomátruházást írt elő.
"Nem támogatjuk a rendszert. Egyetlen iraki sem fog elmenni harcolni e rendszer mellett. Ellenkezőleg: fegyvereket csempésznek át az ellenzék számára" – jelentette ki a damaszkuszi rezsimmel szemben kemény vonalat képviselő iraki politikus.
Ezalatt igent mondott a szíriai nép az új alkotmány tervezetére: a vasárnapi népszavazáson részt vevők 89,4 százaléka igennel voksolt a dokumentumra – közölte hétfőn a belügyminiszter. Mohammed as-Saar elmondta, hogy a referendumon a választásra jogosultak több mint fele, 57,4 százaléka vett részt, vagyis 8,4 millió állampolgár. Közlése szerint összesen 753 208-an utasították el az új alaptörvényt és 132 920 darab érvénytelen szavazócédula került az urnákba.
"Nagy volt a részvétel a fegyveres terrorista csoportok által bizonyos régiókban jelentett fenyegetettség és a bojkottra felhívó kampány ellenére" – szögezte le a miniszter egy sajtótájékoztatón, hozzátéve, hogy a népszavazás teljesen szabadon és átláthatóan ment végbe.
Az ENSZ szerint azonban a mindent átható erőszak és az emberi jogok tömeges megsértése tükrében igencsak megkérdőjelezhető a vasárnapi szíriai népszavazás hitelessége.
Bassár el-Aszad szíriai elnök szerint az új alkotmány megnyitja az utat a három hónapon belül megrendezendő többpárti választás előtt. A dokumentum leglátványosabb változtatása az 1973-as alkotmány 8. cikkében történt, amely kikötötte, hogy a kormányzó Baasz Párt az állam és a társadalom vezetője. Az új változat politikai pluralizmust hirdet, az államfő kezében ugyanakkor jelentős hatalom marad: ő választhatja ki a kormányfőt – a parlamenti többségtől függetlenül –, és bizonyos esetekben elutasíthat törvényeket.