További Külföld cikkek
- Egy házaspár végzett egy ukrán nővel, hogy megszerezzék a kisbabáját
- Váratlan lépést tett az Egyesült Államok, nagy kedvezményt adnak Romániának
- Először találtak elpusztult delfineket a Fekete-tengeren a tartályhajók balesete után
- Itt a válasz Donald Trumpnak: az Európai Unió, ha kell, megvédi Grönlandot Amerikától
- Belső vizsgálat zajlik a brit rendőrségen a szexuális ragadozó milliárdos ügyében
Egy nevének elhallgatását kérő vatikáni alkalmazott részletesen nyilatkozott az olasz sajtónak az egy hónapja tartó kiszivárgások körülményeiről és az elkövetőkről. „Bevallom: én vagyok az egyik áruló, a pápa védelmében tesszük, az egyház szennyesének feltárására" – nyilatkozta a La Repubblica és a La Stampa napilapoknak az ismeretlen személy.
Az informátor elmondta, hogy Paolo Gabriele, a pápa letartóztatott komornyikja ártatlan, nem tett mást, mint kérésre leveleket továbbított. Az ügy szálait szerinte egy csoport mozgatja: „bíborosok, monsignorék, kishalak, egyháziak és laikusok. A szentszéki államtitkárság tudja, de nem ismerheti el, ehelyett a komornyikot tartóztatta le. Többen vagyunk és a pápa érdekében cselekszünk, hogy felszínre kerüljön az utóbbi évek szennyese."
A névtelenül nyilatkozó nem tagadta, hogy a háttérben anyagi érdekek állnak. Azt mondta, a feszültség 2009-ben kezdődött, amikor a pápa megbízásából Carlo Maria Vigano bíboros belső ellenőrzést végzett, és korrupciós ügyekre derült fény. Ezután a túl nagy hatalmú Tarcisio Bertone szentszéki államtitkárral való szembeszegülés helyett a pápa Viganót távolította el, de ötfős csapatot nevezett ki – négy férfit és egy nőt – saját pozíciója védelmében. A kiszivárogtatott dokumentumok ennek a küzdelemnek az eszközei – magyarázta az olasz lapok forrása. Hangsúlyozta, hogy a pápai állam föld alatti folyosóin a CIA-nál is fejlettebb biztonsági és titkosszolgálati rendszer működik, melyet egy 35 éves hekker irányít, de a kiszivárogtatott dokumentumokat kézben vitték ki a Vatikán kapuin és adták át az olasz sajtónak.
A vatikáni dokumentumok kiszivárogtatásának ügye akkor került a nyilvánosság elé, amikor eltávolították posztjából a Vatikán bankjának nevezett IOR igazgatóját. A nyilvánosságra került dokumentumok között volt számos magánlevelezés, melyben a vatikáni korrupcióra hívták fel XVI. Benedek figyelmét. Néhány nappal ezelőtt a vatikáni rendőrség őrizetbe vette Paolo Gabirele-t, a pápa személyi komornyikját, akinek a bűnösségében azonban sokan kételkednek. Időközben Maurizio Turco, az olasz Radikális Párt képviselője az olasz külügyminisztérium közbelépését sürgette az "idegen államban fogva tartott olasz állampolgár segítésére".