Orosz hadihajók indulhatnak Szíriához
További Külföld cikkek
- Szijjártó Péter: Újranyitjuk Magyarország damaszkuszi nagykövetségét
- Zelenszkij: Lukasenka bocsánatot kért, Trumppal megszülethet a megállapodás
- Új vírusjárvány jöhet Kínából, még vakcina sincs ellene
- Reuters: bármelyik pillanatban lemondhat a kanadai miniszterelnök
- Meghalt The Vivienne, a világhírű drag queen
Két orosz partraszálló hajó és a fedélzetükön szállított tengerészgyalogosok készülnek Szíria felé, hogy megvédjék a közel-keleti országban lévő orosz haditengerészeti bázist, Tartus kikötőjét. A New York Times az orosz Interfax hírügynökség cikke alapján számolt be a térségbe készülődő orosz erőkről. Az orosz lap egy haditengerészeti tisztviselőre hivatkozva tette közzé információit. Az Interfax által idézett tiszt azt mondta, „a haditengerészet készen áll, hogy biztosítsa a térségben lévő orosz állampolgárok, valamint a tartusi haditengerészeti bázis infrastruktúrájának épségét".
Tartus jelenleg az orosz haditengerészet egyetlen földközi-tengeri bázisa, amit még 1971-ben hoztak létre. A Szovjetunió összeomlása után a kikötő a Fekete-tengeri Flotta fennhatósága alá került. A három úszódokk közül egyet üzemen kívül helyeztek, azon műhelyek, raktárak és legénységi szállások épültek. Mivel Oroszország korábban elengedte Szíria államadósságának egy jelentős részét, 2006 óta az orosz flotta újra erősebben van jelen a Földközi-tengeren. 2011 novemberében a Pravda és a Reuters is jelentette, hogy egy orosz flottakötelék tart Tartus felé, amit a Kuznyecoz repülőgép-hordozó vezet. Az elemzők akkor úgy vélték, a kötelék az Asszád-rezsim támogatásának céljából indult a térségbe.
Oroszország továbbra is folytatja az Aszad-rezsimet támogató politikáját. A hétvégén egy orosz fegyveripari cég indított rakétarendszereket Szíriába, miközben már az ENSZ megfigyelők is kénytelenek voltak felfüggeszteni a tevékenységüket az egyre nagyobb erőszak miatt. Az ENSZ Biztonsági Tanácsának Szíriával kapcsolatos terveit két alkalommal is Oroszország és Kína vétózta meg. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter két héttel ezelőtt arról beszélt, hogy Oroszország nem fog hozzájárulni ahhoz, hogy az ENSZ felhatalmazásával erőt alkalmazzanak Szíria ellen, mivel egy ilyen forgatókönyv szerinte „katasztrofális" következményekkel járna. Lavrov azonban azt is kijelentette, hogy Moszkva nem fogja ellenezni Bassár el-Aszad elnök távozását a hatalomból, ha a szírek így döntenének.