Nem lesz iszlamista kormány Líbiában

2012.07.09. 20:08
Az előzetes eredmények szerint a vasárnapi választásokon elsöprő győzelmet aratott a Mahmúd Jibril, az ország korábbi ideiglenes miniszterelnökének koalíciója. Az előzetes várakozások szerint a Muzulmán Testvériségnek kellett volna győznie, így Jibril győzelme megtörte az észak-afrikai „iszlám hullám” térnyerését.

A győzelem tényéről maga Jibril számolt be, majd hozzátette, az ország fővárosában, Tripoliban mintegy 80 százalékos többséget szerzett, míg a keleti Bengháziban a szavazók 60 százaléka szavazott rá. Líbia korábbi ideiglenes miniszterelnöke törzsi kapcsolatokra építette fel koalícióját, így sokan már korábban is elismerték, hogy a törzsi hovatartozása miatt fognak rá szavazni, noha korábban a Jibril által vezetett Átmeneti Nemzeti Tanács (ÁNT) egyik tagja tiltotta meg a törzsi alapú pártszervezést. Jibril egyébként az egyik legnépesebb líbiai törzs, a Warfalla tagja – írja a New York Times.

Jibril az iszlamisták kampánya szerint „liberális és világi” politikus, azonban választási ígéretei között kiemelte, hogy a jogszabályok fő forrása az iszlám jog lesz – ám semmi esetre sem az egyetlen forrása. „A líbiai embereknek nem kell sem a liberalizmus, sem a szekularizmus, de az iszlámot sem lehet politikai célokra használni, az iszlám annál sokkal nagyobb" – nyilatkozta még korábban Jibril.

Iszlamista politikusok korábban úgy nyilatkoztak, hogy a választásokon legalább 60 százalékos többséget kívánnak szerezni, azonban vasárnap már azt közölték, hogy a 200 parlamenti ülőhely nagyjából negyedét szerezhették meg az előzetes eredmények szerint.

A hatvanéves politikus korábban a kairói, majd a pittsburghi egyetemen tanult és szerzett doktori fokozatot politológiából. 2011-ben, a Tripoliért vívott ütközetben felhívást intézett a forradalmárokhoz, amiben kérte őket, ne fosztogassanak, kerüljék a bosszúból végrehajtott gyilkosságokat, és ne támadjanak meg külföldi állampolgárokat, de a hadifoglyok védelméért is kiállt. Jibril akkor kijelentette: „Ma minden líbiai részt vehet egy jövőbeni alkotmány felépítésében, ami nem tesz különbséget férfi és nő között, de vallási és etnikai különbséget sem ismer. Líbia mindenki számára nyitva áll. Jogunk van létrehozni egy példát, amit majd követni lehet az arab régióban.