Keményen beolvastak a román nagykövetnek
További Külföld cikkek
- Meghalt a brit szexguru, aki milliókat világosított fel a nemi együttlétről
- Vörös listára helyezhetik az Interpolnál a Magyarországra menekült lengyel miniszterhelyettest
- Új külügyminisztert nevezett ki a szíriai vezetés
- Az Egyesült Államok felajánlotta segítségét a németországi terrortámadás kivizsgálásához
- A volt skót igazságügyi miniszter is megszólalt a Lockerbie-merényletről
A nagykövetet tájékoztatták, hogy a német kormány elvárja a román kormánytól valamennyi alkotmánybírósági ítélet haladéktalan kihirdetését és végrehajtását - közölte Steffen Seibert kormányszóvivő. A német kormány különösen annak az alkotmánybírósági döntésnek a fontosságát hangsúlyozza, amely szerint a Traian Basescu államfő leváltásáról tartandó népszavazás érvényességéhez a választói névjegyzékben szereplő polgárok abszolút többségének részvétele szükséges - olvasható a szóvivő közleményében.
A napokban Angela Merkel kancellár és Guido Westerwelle külügyminiszter is az európai normák betartására szólította fel a román kormányt. A kancellár hangsúlyozta: elfogadhatatlan, ha az Európai Unió (EU) egy tagállamában megsértik a jogállamiság elvét. A külügyminiszter azt emelte ki, hogy az EU közös értékeinek megsértése akár a román uniós integráció lezárását is megkérdőjelezheti.
Májusban Victor Ponta miniszterelnök nem választások útján került hatalomra, hanem azért, mert az addig kormányzó pártok (PDL és RMDSZ) kisebbségbe kerültek a parlamentben. Romániában ősszel tartanak parlamenti választásokat, a néhány hónapos átmeneti időre kormányfői székbe került Ponta és kormánya viszont ehhez képest nagyszabású átalakításokba kezdett. Lecserélték a parlament mindkét házának elnökét. Saját volt képviselőjüket ültették az ombudsmani székbe. Leváltották a köztévé és a közrádió vezetőit, illetve feloszlatták azt a tudományos testületet, amelyik a döntés időpontjában pont azt állapította meg, hogy Ponta miniszterelnök plagizált doktori disszertációjában.
Csökkentették az alkotmánybíróság jogkörét, és a kormány jelezte, hogy személycseréket akar a testületben. Pénteken felfüggesztették tisztségéből Traian Basescu államfőt. Utóbbi menesztéséhez még egy népszavazás is kell, amit július végén tartanak majd, de ennek is gyorsan megváltoztatták a szabályait, eltörölve a részvételi küszöböt. A felfüggesztést mindenesetre már hétfőn érvényesnek mondta ki az Alkotmánybíróság, a testület egyben elutasította a román szenátus és a parlament egyaránt leváltott elnökeinek panaszát is.
A jogállamiság biztosítását célzó romániai intézkedésekre sürgették Victor Ponta miniszterelnököt csütörtökön Brüsszelben az Európai Unió vezető illetékesei is. Ponta csütörtökön José Manuel Barroso európai bizottsági elnökkel és Herman Van Rompuyjel, az uniós kormányfői tanács elnökével találkozott. Látogatása első napján, szerdán európai parlamenti képviselőkkel, köztük Martin Schulz elnökkel tárgyalt. Valamennyi tárgyalópartnere aggályosnak minősítette a közelmúltbeli belpolitikai fejlemények miatt kialakult helyzetet.
Barroso hangoztatta, hogy a kormánynak tiszteletben kell tartania az igazságszolgáltatás teljes függetlenségét, vissza kell állítania az alkotmánybíróság jogkörét és biztosítania kell, hogy döntéseit figyelembe veszik, továbbá összpárti támogatást élvező ombudsmant kell kineveznie. Emellett elvárásként fogalmazta meg azt is, hogy alakítsanak ki új, a jelenleginél nyíltabb és átláthatóbb eljárást a legfőbb ügyész és a korrupcióellenes igazgatóság vezetőjének kinevezésére, továbbá a feddhetetlenséget tegyék politikai prioritássá. Barroso kiemelte, hogy garantálni kell a demokratikus jogállamiságnak megfelelő fékek és ellensúlyok rendszerének érvényesülését Romániában.
Bejelentette azt is, hogy az Európai Bizottság jövő szerdán ismerteti azt a jelentését, amely az elmúlt öt évben elért haladást értékeli a romániai igazságügyi reformok, valamint a korrupció elleni fellépés terén. Az értékelésben figyelembe veszik a legutóbbi fejleményeket is.
Ponta megismételte, hogy tiszteletben kívánják tartani az uniós normákat, az ezzel kapcsolatban felmerülő kifogásokat pedig gyorsan igyekeznek orvosolni. Biztosította brüsszeli tárgyalópartnerét arról, hogy azokat a kívánt intézkedéseket, amelyek a kormány illetékességébe tartoznak, haladéktalanul végrehajtják. Minden erőfeszítést megtesz továbbá annak érdekében, hogy más romániai hatóságok is hasonló kötelezettségvállalást tegyenek.
A szociáldemokrata frakcióvezetőből lett EP-elnök, Martin Schulz helytelenítette azt, hogy fontos kérdéseket Romániában törvény helyett sürgősségi kormányrendelettel szabályozzanak. Meggyőződését fejezte viszont ki, hogy a romániai politikai vitákat nem fogják az európai normák elleni támadásnak minősíteni.
Bár hivatalos sajtótájékoztatót csütörtökön nem tartottak, Victor Ponta brüsszeli nyilatkozataiban jelezte azt is: helyteleníti, hogy uniós részről egyesek Románia Schengen-tagságának késleltetésével fenyegetőznek. Úgy vélte, nem lenne igazságos a szabad határátjárást biztosító övezetbe lépés kérdését "összekötni egy politikai csatározással, amelyet a román nép meg fog oldani".
Ponta egyúttal ismét védelmébe vette Traian Basescu köztársasági elnök tisztségéből való felfüggesztését. Hangoztatta, hogy az államfő olyan döntések végrehajtását akadályozta, amelyeket a parlament többséggel hozott.