Egyre hiteltelenebbek Irán fenyegetései
További Külföld cikkek
- Harminckét ember meghalt egy buszbalesetben Brazíliában
- Legalább 13 ember meghalt Nigériában, amikor tömegverekedés alakult ki a karácsonyi adományok elosztása miatt
- Terror Magdeburgban: egy kilencéves gyerek is a támadás áldozata
- Hatvan év után végleg kivonul az egyik legnagyobb európai ország Csádból
- Fidesz−KDNP EP-delegációja: A fizikai bántalmazás nem fér be a véleménynyilvánítás szabadságának keretei közé
Július elseje óta van érvényben a legújabb EU-s szankció, ami megtiltja az Iránból származó olajvásárlást és az előző héten az Egyesült Államok is újabb szigorításokat vezetett be. Washingtonban több vállalatot és magánszemélyt is feketelistára tettek, akik állítólag segítettek kijátszani az embargót és megneveztek 58 szállítóhajót, amit iráni hatóságok az olajimporthoz használtak.
A szankciók egyre több veszteséget okoznak Iránnak. Dél-Korea, a világ ötödik legnagyobb olajimportőre, például egy év alatt 24 százalékkal csökkentette vásárlásait. Most átlagosan napi 24 551 tonna nyersolajat vesz, míg korábban 32 397 tonnát szerzett be. Teheránban a kormány hangoztatja, hogy az embargónak nincs hatása, mert a több évnyi nyugati szankciók miatt hozzászoktak a nélkülözéshez, de ennek ellenére is követelik azok felfüggesztését cserébe a Hormuzi-szoros nyugodt használatért.
A Hormuzi-szorosan halad át a világ kőolajforgalmának 40 százaléka, ezért ha valamilyen konfliktus robbanna ki a környéken az komolyan befolyásolhatná a nemzetközi olajárakat. A szoros lezárásáról csak az Iráni Forradalmi Gárda, illetve az ország vezetője Ali Hamenei ajatollah dönthet, de a lépésnek súlyos következményei lehetnek – írta meg a Reuters.
Az elmúlt időszakban az Amerikai Egyesült Államok folyamatosan növelte a térségben állomásozó erőit. Nemcsak egy újabb anyahajót vezényeltek át Bahreinbe, hanem aknaszedő hajók is megérkeztek, amiket arra használnának, hogy hatástalanítsák az irániak bombáit a szoros vizein.
Az iráni fenyegetés hitelét tovább csökkenti, hogy a szoros lezárásával se szűnne meg már teljesen az olajkivitel a Perzsa-öbölből. Az Egyesült Arab Emírségek (UAE) sikeresen kiépített egy olajvezetéket, ami a Hormuzi-szorost megkerülve, közvetlenül az Ománi-öböl partjára tudja szállítani az olajat. Az UAE vasárnap fejezte be az első olajszállítmány hajóra rakását, és ha teljesen beindul a rendszer napi 1,5 millió hordó szállítására lesz alkalmas a vezeték.
Az Irán elleni gazdasági és pénzügyi szankciókat az ország vitatott atomprogramja miatt vezették be a nyugati államok. Teherán hangoztatja, hogy atomprogramja csak békés célokat szolgál, de az Egyesült Államok, az Egyesült Királyság és számos már ország is arra gyanakszik, hogy Irán titokban egy atomfegyver előállítására törekszik.