Obama tragikus hibának tartaná a vegyi fegyverek bevetését

2012.07.23. 22:03 Módosítva: 2012.07.23. 22:57

A szíriai kormányerők egy hétig tartó heves harcok után a jelek szerint ismét ellenőrzésük alá vonták Damaszkusz legnagyobb részét. A lázadók gerillataktikához folyamodva zaklatják a hadsereg alakulatait - közölték ellenzéki és hivatalos források hétfőn.

"Tragikus hiba"

"Sajnos a rendszer hadserege átvette az ellenőrzést a város csaknem egésze fölött. A déli Kadam és Daraima külvárosokban folynak még csetepaték. Vannak még itt harcosok a Szabad Szíriai Hadseregből, de mostantól elrejtőznek" - mondta el az egyik ellenzéki fegyveres a francia hírügynökségnek. Egy belbiztonsági forrás megerősítette, hogy "a hadsereg fölülkerekedett, és most házkutatásokat végez terroristákat keresve".

Ban Ki Mun ENSZ-főtitkár hétfőn Belgrádban nyugtalanítónak és elfogadhatatlannak nevezte, hogy Szíria esetleg vegyi fegyverhez folyamodik, ha külföldi intervenció fenyegeti. A damaszkuszi vezetés a nap folyamán azzal fenyegetőzött, hogy egy Szíria elleni nemzetközi katonai beavatkozás esetén bevetné a vegyi fegyvereket, ugyanakkor azt állította, hogy saját országának civil lakossága ellen nem alkalmazna ilyeneket. A Reuters szerint a hivatalos Szíria először ismerte be, hogy vannak vegyi és biológiai fegyverei.

Barack Obama amerikai elnök hétfőn figyelmeztette Bassár al-Aszad szíriai államfőt, hogy ne kövessen el "tragikus hibát" a vegyi fegyverek bevetésével. "Tekintettel a rezsim vegyifegyver-készleteire, továbbra is világosan értésére adjuk Aszadnak és környezetének, hogy a világ figyel és hogy a nemzetközi közösség és az Egyesült Államok felelősségre vonja őket, ha elkövetik azt a tragikus hibát, hogy bevetik ezeket a fegyvereket" - hangsúlyozta Obama.

A Szíria elleni szankciók szigorítását határozták el az Európai Unió tagállamainak külügyminiszterei hétfőn Brüsszelben. A miniszterek úgy döntöttek, hogy 26 személlyel és három céggel, illetve szervezettel bővítik az utazási és pénzügyi szankciókkal sújtott szíriaiak listáját, továbbá szigorítják a fegyverembargó ellenőrzését is a közel-keleti országba tartó szállítmányokon.

Aszad mondjon le

Oroszország szerint Szíriában most az erőszak beszüntetése a legfontosabb - jelentette ki hétfőn Szocsiban Vlagyimir Putyin orosz államfő. A Mario Monti olasz miniszterelnökkel megtartott találkozó utáni közös sajtóértekezleten Putyin azt mondta, hogy "mind a kormányoldalnak, mind az ellenzéknek be kell szüntetnie az erőszakot, s tárgyalóasztalhoz kell ülniük, hogy ott döntsék el, miként éljen a jövőben az ország. Az ország jövőjét nem a katonai győzelem, vagy valamelyik fél veresége alapján kell eldönteni, hanem tárgyalások és kompromisszum útján".

Az Arab Liga tagországai sürgetik, hogy Bassár el-Aszad szír államfő mielőbb mondjon le, s ennek fejében szabadon távozhat - jelentette be hétfőn Hamad Dzsábir ász-Száni sejk, katari miniszterelnök. A sejk felszólította a szíriai ellenzéket, illetve a Szabad Szíriai Hadsereget, hogy alakítsanak a nemzeti egységet megtestesítő átmeneti kormányt.

Ász-Száni sürgette a szír elnököt, hogy hozzon "bátor döntést" országa megmentése érdekében. Mint mondta, ezzel Bassár el-Aszad le tudná állítani a rombolást és a gyilkosságokat. Bejelentette, hogy az arab országok 100 millió dolláros segélyt adnak a szír menekülteknek. S azt is közölte: csak egy Arab Liga-tagállamnak voltak fenntartásai a tanácskozáson elfogadott állásponttal kapcsolatban.

Szíriában súlyos a helyzet, ugyanakkor gyorsan változik is - állapította meg Martonyi János külügyminiszter hétfői brüsszeli sajtótájékoztatóján. Az európai uniós tagországok külügyminiszteri találkozója után nyilatkozva Martonyi megerősítette, hogy az ülésen a szankciók szigorításáról döntöttek a damaszkuszi rezsimmel szemben. A most megerősített fegyverszállítási tilalom az ellenzékre is vonatkozik, de az utóbbit közös nyilatkozatuk szerint minden más területen támogatásban részesítik.

Martonyi János jelezte: a következő napokban esedékes tájékoztatás alapján el kell dönteni azt is, hogy Magyarország tarthat-e még személyzetet damaszkuszi nagykövetségén, vagy erre már nincs lehetőség. A magyar nagykövetség látja el Nagy-Britannia, Ausztrália és Kanada képviseletét is. Szíriában még 174 magyar van. Ők a magyar Külügyminisztérium többszöri kérése ellenére sem hagyták el az országot - mondta Kaleta Gábor, a tárca sajtófőosztályának vezetője hétfőn.

Az iraki kormányfő hétfőn utasította a határőrséget, hogy engedje be az országba a Szíriából érkező összes menekültet. Núri al-Máliki rendelete az összes Szíriával határos átkelőhelyre érvényes - közölte Iszam Jaszim tábornok a Bagdadtól 560 kilométerre nyugatra fekvő el-validi határállomáson. Az el-validi az egyik legforgalmasabb határátkelő, ott gyűlt össze a legtöbb iraki, aki Szíriából, főként Damaszkuszból menekül a harcok elől. A helység a szíriai kormányerők kezén van.

A szíriai felkelők közlése szerint ők ellenőrzik az Albu Kamal-Kajm nevű átkelőt, amelyet az iraki hadsereg korábban lezárt, hogy elejét vegye az erőszak átterjedésének. Az észak-iraki Moszulhoz közeli Rabiát rövid időre megkaparintották a felkelők, de a szíriai kormányerőknek sikerült visszafoglalniuk. Van egy másik határállomás az iraki Kurdisztánban, a török határ közelében. Ezt több ezer iraki lépte már át, az erőszak elől tértek vissza Szíriából, de hazájukban is szembe kell nézniük a vallási erőszakkal. Csak hétfőn legalább 89 síita esett merényletek áldozatául.