Az USA óvatosságra inti a szír felkelőket

2012.07.29. 11:26

Tovább folytatódnak a harcok Aleppó városa körül a szíriai kormányerők és a hadsereg tagjai között. Az ellenzéki források szerint tegnap 165 ember vesztette életét Aleppó és a főváros környékén. Külföldi megfigyelők szerint újabb mészárlás lehet készülőben, ha a hadsereg elfoglalja a megközelítőleg 3 milliós várost.

Az ellenzéki Szíria Nemzeti Tanács vezetője Abdulbaset Sieda arra szólította fel a külföldi országokat, hogy segítsék fegyverekkel a felkelőket. „Olyan fegyvereket akarunk, amik megállítják a tankokat és a repülőket. Ez az amit akarunk” – mondta Sieda egy sajtótájékoztatón. Szaúd-Arábia, Katar és Törökország feltehetőleg már juttatott fegyvereket a lázadóknak, de nyílt támogatásban még nem részesültek.

Az állandósult összecsapások miatt egyre növekszik a szíriai menekültek száma. Aleppót folyamatosan hagyják el a civilek, eközben a felkelők határellenőrző pontokat foglaltak el a török és az iraki határ mentén ami megkönnyíti majd az átjutást a szomszédos országokba. Szintén segítséget jelent a menekülteknek, hogy délen Jordániában is megnyílt a szíriaiaknak szánt első hivatalos menekülttábor.


Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése

Harcok

  • A legsúlyosabb összecsapások Aleppóban a Salah al-Din és a Sakhur negyedek környékén voltak a város délkeleti, illetve északnyugati részén. A felkelők szerint tegnap a mindkét helyen visszaverték a hadsereg támadásait és tankokat semmisítettek meg, de ezt nem lehetett független forrásokból megerősíteni.
  • A szír hadsereg tankokat, helikoptereket és repülőket is bevetett Aleppó ostroma során. A felkelők a város harmadát-felét ellenőrzik, de a hadsereg jelentős túlerőben van és tűzereje is jócskán felülmúlja a leginkább kézifegyverekkel felszerelt lázadó csapatokét akik a környező falvakból ás városokból gyűltek össze Allepóban.
  • Az ENSZ becslései szerint szombaton és vasárnap - azaz 48 órán belül - 200 ezernél több lakos hagyta el Aleppót. Az észak-szíriai várost a légierő helikopterekről lőtte, és több negyedét a tüzérség is tűz alá vette. A világszervezet menekültügyi koordinátora vasárnap esti közleményében felszólította a kormánycsapatokat, hogy a segélyszervezetek számára biztosítsák a szabad bejutást a városba. Valerie Amos felhívta a figyelmet arra, hogy a körülzárt, 2,5 milliós városban a lakosság sürgős segítségre szoru

Hírek a rezsimről

  • A Der Spiegel német hírmagazin szerint a szíriai kormány, válaszul az állandósuló harcokra, megerősítette a vegyi fegyverek őrzését, és nyugati hírszerzői szervezetek szerint egyes készleteit biztonságosabb helyszínekre szállította. A katonai raktárak védelmét az Aszad-rezsimhez hű alavitákra bízzák, a vegyi fegyverek egy részét a felkelők fellegvárának számító Homszhoz közeli katonai repülőtérről jobban védett tárolókba helyezték át. A német hírszerző hivatal értesülése szerint a VX és szarin halálos ideggázokat szállították el.

Reakciók a világból

  • Az amerikai kormányzat nyilvánosan is felszólította a szunnita többségű ellenzéket, hogy a majdani átmenet során tartsa tiszteletben a kisebbségi jogokat. A Washington szerint a szíriai felkelőknek és ellenzéki politikusoknak tartózkodniuk kell a szektás megtorlástól és az uralkodó Baath párt embereinek maradéktalan eltávolításától, mert a meglévő intézmények megőrzése létfontosságú egy jövőbeni demokratikus átmenet végrehajtásához. Elemzők úgy látják, hogy az Egyesült Államok el akarja kerülni a 2003-ban Irakban elkövetett hibát, ott Szaddám Huszein állami és katonai gépezetének szélnek eresztése káoszhoz vezetett. A 22 milliós országban, amelynek 77 százaléka szunnita, az Aszad-rezsim által domináns pozícióba emelt síita alavita kisebbség mindössze a lakosság 12 százalékát képviseli.
  • Kofi-Annan ENSZ különmegbízott szombaton újra aggodalmát fejezte ki a szíriai harcok miatt, különösen aggasztónak nevezte a helyzetet Aleppó körül. Annan szerint csak a politikai átmenet, Bassár el-Aszad elnök távozása, majd egy politikai rendezés tudja megoldani a helyzetet.
  • Szergej Lavrov orosz külügyminiszter kijelentette, hogy ország „nem is gondolkozik” azon, hogy menedéket adjon Aszad elnöknek. Lavrov hangsúlyozta, hogy országa nem és soha nem is volt Szíria legközelebbi szövetségese.
  • A szíriai vérontás azonnali beszüntetését szorgalmazta vasárnap XVI. Benedek pápa, kérve a nemzetközi közösséget, tegyen meg mindent, hogy segítse a konfliktus megoldását. "Továbbra is aggódva figyelem az egyre tragikusabb és erőszakosabb szíriai eseményeket, a halottak és a sebesültek számának szomorú növekedését. Megismétlem sürgős felhívásomat: azonnal vessenek véget minden erőszaknak és vérontásnak" – jelentette ki a katolikus egyházfő a Castel Gandolfó-i nyári rezidenciájában mondott Úrangyala imája után.