Törölte európai járatait a szír légitársaság

2012.07.31. 21:42
Július közepére már az ország két legnagyobb városát, a főváros Damaszkuszt, és a kereskedelmi központot, Aleppót is elérték a heves összecsapások Szíriában, kedden is folytatódott az ország második legnagyobb városáért folytatott harc. A felkelők szerint tartják a fontos Szaláheddin városrészt, miközben a kormányerők harci helikopterekkel és tüzérséggel támadtak. Több ezren rekedtek a városban, a szíriai állami légitársaság nem indít járatok az EU-ba.


Szíriai konfliktusban érintett városok nagyobb térképen való megjelenítése

Harcok

  • Kedden megint harci helikoptereket és tüzérséget vetettek be a kormányerők Aleppóban, ahol negyedik napja folyik a kormányerők és a felkelők harca a legfontosabb gazdasági központért.
  • A felkelők egyik ezredese, Abdel-Dzsabar al-Okaidi azt mondta a Reutersnek, hogy a kormányerők továbbra sem tudták megszerezni a fontos Szaláheddin városrészt, miközben tankokat is veszítettek. Állítása szerint legalább háromezer felkelő harcos lehet a városban. A felkelők állításuk szerint a város keleti részétől a délnyugati negyedekig terjedő ívben ellenőrzésük alatt tartják Aleppót, a szíriai állami tévé szerint viszont előrenyomult a hadsereg.

Hírek a rezsimről

  • A héten megkezdte európai járatainak felfüggesztését a Syrian Airlines szír nemzeti légitársaság a közel-keleti ország ellen legutóbb hozott európai uniós szankciók miatt. Már törölték a párizsi, bukaresti, berlini és brüsszeli járatokat , és fokozatosan leállítja az összes többi európai járatot is.
  • Ideiglenes kormány megalakításával bíztak meg egy szíriai ellenzéki politikust, Haiszam al-Málet. Az őt megbízó koalíció "független, politikai szervezethez nem tartozó" szíriaiakból áll. Az ellenzék legnagyobb ernyőszerve, a Szíriai Nemzeti Tanács (SZNT) elhamarkodottnak minősítette az ideiglenes kormány létrehozására vonatkozó döntést, és úgy vélekedett, hogy az meggyengíti az ellenzéket.

Reakciók a világból

  • Az ENSZ menekültügyi szervezete, az UNHCR figyelmeztetett, hogy kétszázezren ugyan elmenekültek, de még mindig több ezer ember rekedt Aleppóban, írja a BBC. Az aktivisták szerint a lakosok elsősorban iskolákba, mecsetekbe és közintézményekbe menekültek, miközben egyre fogynak az élelmiszerkészletek.
  • A volt Jugoszláviában tapasztalt borzalmakra emlékeztető humanitárius tragédia felé sodródik Szíria az Európai Bizottság válságkezelési felelőse, Krisztalina Georgieva szerint.