Összecsapások Iránban a valutaválság miatt

2012.10.03. 13:19
A piac korlátozásával, a valutaváltók lecsukásával és bezárásával igyekeznek megakadályozni az iráni valuta további zuhanását. A riál árfolyama összeomlott, egy hét alatt negyven százalékot vesztett az értékéből. Irán szerint az egészről a gonosz spekulánsok tehetnek. A valódi ok, hogy a gazdasági szankciók lassan kivéreztetik az országot.

Tüntetők és rendőrök csaptak össze szerdán Irán fővárosában, Teheránban. A tüntetések az iráni valuta összeomlása és az ezt követő rendőri fellépés miatt robbantak ki. A rendőrség ugyanis lecsapott a valutaváltókra.

Az AFP jelentése szerint több száz rohamrendőr rohanta le a Ferdovszit, Teherán hagyományos pénzváltó negyedét. A feketeváltókat letartóztatták, de még az engedéllyel rendelkező pénzváltókat is bezáratták.

Irán a jelek szerint a piac korlátozásával igyekszik gátat vetni a rohamos pénzromlásnak. Az AP jelentése szerint a pénzváltók mellett a nagybazárt, a város kereskedelmi központját is bezárták.

Az iráni valuta, a riál árfolyama egy hét alatt negyven százalékot esett a dollárral szemben. A rohamos pénzromlás oka a nyugati gazdasági szankció. Teheránba alig jut áru külföldről - a nyáron a rendőrség parancsnoka például meg akarta tiltani, hogy a tévében csirkét mutassanak, mert az annyira drága lett, hogy egy átlagos család már nem engedhette meg magának.

A riál hivatalos és fekete piaci árfolyama között már kétszeres az eltérés. Irán eddig a hivatalosan váltható riálmennyiség korlátozásával igyekezett tartani az árfolyamot, de ez valójában csak fokozta a nyomást. Így ugyanis a vállalatok is a feketepiacról voltak kénytelenek beszerezni a dollárt.

Az egyre szigorodó gazdasági szankciók gyakorlatilag összeroppantották az iráni gazdaságot. Az olajtermelés a tavalyi felére esett vissza, de ennél is nagyobb gond, hogy az országban alig lehet benzinhez jutni. Irán ugyanis hiába a világ egyik legnagyobb olajtermelője, finomító kapacitások híján az üzemanyagot külföldről szerzi be.

Az iráni hatóságok mindeközben bűnbakkeresésbe kezdtek. Állításuk szerint a riál árfolyama gonosz külföldi spekulánsok miatt omlott össze.

Irán ellen atomprogramja miatt vezettek be gazdasági szankciókat. Irán állítja, hogy atomprogramja kizárólag polgári célú - bár energiaigényét a világ legnagyobb, kimutatott földgáztartalékaiból is fedezhetné -, ám urándúsítási programja alapján okkal feltételezhető, hogy valódi célja a fegyvergyártás. Az ország vezetői egyelőre a szankciók ellenére sem hajlandók feladni atomprogramjukat.