AZM fedőnevű olvasónk negyedszer jelentkezik be New Yorkból: „Most jártam egyet, de nem sok minden történik itt. Vannak emberek az utcán (kutyát sétaltatnak, sétalgatnak, edzenek). Kocsit már kevesebbet láttam. Vízszintesen esik az eső, és vannak már olyan széllökések, amik elfújtak mászkáló embereket. Lementem a Hudsonhoz, még relatíve normális hullámok vannak. Annyi különbség van egy viharhoz képest, hogy a nagy üvegfelületeket bedeszkázták, és a padokat lefixálták. Itt fent a lakásban már hallani, hogy a szél nagyon megerősödött, folyamatosan zúg.”
K. pedig New York mellett, Long Island déli partvidékén járt. „Az öbölmenti utcák már a vihar megérkezése előtt órákkal víz alatt vannak. Mindenki bespájzolt - kinek mire van szüksége a nehéz napok átvészeléséhez. Ahová nem tört be a víz, ott a hatalmas fák okoznak aggodalmat, az emberek az emeletekről a földszintre költöztek. A szélerősség percről percre fokozódik, a szél félelmetes hangot ad” - írja.
A New York-i közlekedési hatóság bejelentette, hogy az utolsó alagutat is lezárták, így Manhattan szárazföldön már megközelíthetetlen. Több alagútba is befolyt a víz, van ahol több méteres víz áll. Manhattan déli végén, a Battery Parkban 4,1 méter magasan áll a víz, ami közel egy méterrel magasabb, mint amennyi az 1821-es rekordméretű árvízkor volt.
Ezen az oldalon a brooklyni tűzoltók és a mentési központ közötti rádióforgalomba lehet belehallgatni. A tűzoltók és a központ közti beszélgetésből nem csak a vészhívásokról szólnak, de időről időre jelentést tesznek arról is, hogy hol, mekkora a víz, illetve mikor lesz áram. Aki szerette a Harmadik műszak című sorozatot, vagy csak mindig izgatott lesz, amikor a taxiban elkezd recsegni a cb-rádió, hallgasson bele.
Mario Cuomo New York állam kormányzója azt közölte: az állam területén legkevesebb öt halálos áldozata van a viharnak. Atlantic Cityben egy ember szívrohamban meghalt az evakuálás közben. A torontói rendőrség a Sandy előszelének rovására írta egy nő halálát, amit egy szél által leszakított tábla okozott azt utcán.
Majdnem egy méteres víz áll a Wall Streeten is, a New York-i tőszde épületénél. A tőzsde várhatóan holnap sem fog kinyitni, pedig 2001. szeptember 11-e óta nem fordult elő, hogy előre nem látott szünetett kellett volna tartani a kereskedésben.
Az Ötödik sugárúton található hatalmas üvegdoboznak álcázott Apple Store-t homokzsákokkal védi a cég a bezúduló ár ellen. A Twitteren terjedő felvételek alapján viszont a fosztogatóktól nem fél az Apple, ugyanis a boltban kihelyezett készülékeket nem vitték el, de minden egyes darabot műanyag zacskóka tekertek, és a bolton belül is homokzsákokat halmoztak fel.
Michael Bloomberg polgármester - aki sajtótájékoztatóján spanyolul is elismételte az általa mondottakat, hogy a város spanyol ajkú lakosaihoz is eljussanak a fontos hírek - szerint több mint négyezren szükségszállásokon nyertek elhelyezést, köztük sok a hajléktalan. Őket egyébként a rendőrség már a Sandy "beköszönte" előtt elirányította az utcákról. A kényszerszállásokat többnyire egyetemeken, kollégiumokban, iskolákban hozták létre.
Tovább nő a halálos áldozatok száma. Az AP jelentése szerint ketten meghaltak New Jersey-ben, amikor rájuk zuhant egy kidőlő fa, de halálos áldozatokat jelentettek Marylandből, Pennsylvaniából és Connecticutból is. A hírügynökség szerint az Egyesült Államokban már legalább tíz halálos áldozata van a hurrikánból posztr-tróusi ciklonná átalakuló Sandynek.
"Megszűnt az áramellátás a 38. utcától délre, az ablakunkbol nézve az egész Dél-Manhattan sötét. Munkatársaimtól tudom, hogy az New York Universal kórházában a generátorok nem indultak be mnden probléma nélkül, nem mindenhol sikerült az áramot visszaindítani, és az újszülött intenzív osztályt evakualjak és a betegeket máshol próbáljak elhelyezni" - írja P, a Manhattanben lakó orvos.
Bloomberg polgámester sajtótájékoztatón kérte az embereket arra, hogy csak akkor tárcsázzák a 911-es segélyhívót, ha valóban életveszélyben vannak, mivel a sok érdeklődő hívás miatt a valóban rászorulókhoz nem jut el a segítség. A polgármester szerint óránként több mint 20 ezren próbálják meg tárcsázni a 911-et, ennyi hívást a rendszer nem bír kezelni, és a diszpécserek sem bírják a tempót.
A polgármester hétfő este drámai hangú felhívást intézett a város lakóihoz. Felszólította az embereket, hogy semmiképp ne menjenek az utcákra, szavai szerint mindenki maradjon ott, ahol tartózkodik.
A polgármester beszámolt arról, hogy hétfő estére mintegy negyedmillió ügyfél maradt áram nélkül. Ugyanakkor elismerte, hogy a tényleges szám ennél jóval magasabb lehet, az előfizetők között ugyanis többlakásos apartmanházak is vannak. Sajtótájékoztatóján spanyolul is elismételte az általa mondottakat, hogy a város spanyol ajkú lakosaihoz is eljussanak a fontos hírek.
Az áramkimaradás Bloomberg szerint napokig eltarthat. A legfontosabb feladatnak a város egyes részeit elárasztó víz eltávolítását nevezte. Utalt arra, hogy ez is több napot vehet igénybe. A polgármester arra is figyelmeztetett, hogy a leszakadt kábelek szintén hatalmas veszélyt jelenthetnek.
A Lázadás a Bountyn című filmhez épített vitorláshajó legénységének egy tagja most már biztosan meghalt, miután a hajó elsüllyedt a hurrikán miatt. A parti őrség egyelőre nem tudja tovább keresni a hajó eltűnt kapitányát sem, mivel az időjárási viszonyok miatt a helikoptereket és a hajókat is visszrendelték. A parti őrség videót közölt a mentésről.
A Ground Zerót, a leomlott World Trade Center helyén meredező gödröt is elönti a tengervíz több hírügynökség értesülései szerint.
Eddig nem azonosított robbanásról adott hírt több amerikai hírcsatorna is. Észak-Manhattan egyik áramelosztójában történhetett a robbanás, a Reuters szerint az üzemben 19 munkás rekedhetett. Eddig áldozatokról azonban nem érkezett jelentés.
Az alábbi, hang nélküli videón a harmadik perc előtt látható a robbanás.
Anderson Cooper a CNN hírtelevízió riportere egy New Jersey-i utcáról adott éppen helyzetjelentést, amikor az ár kis híján ledöntötte a lábáról. Azt azért elmondta, hogy egy szomszédos pizzériában jót ettek.
Veszélyesen magas a vízszint az Oyster Creek-i atomerőműnél, jelentette a New York Times. Az erőmű vezetői kettes fokozatú riasztást adtak ki, aminél két súlyosabb fokozatú van már csak. A vízszint 1,8 méterrel magasabb a normálisnál, és ha további 30 centimétert emelkedik, a hűtőrendszer nem tudja majd megfelelően hűteni a használt fűtőelemeket.
Az erőműben ebben az esetben tűzoltófecskendőket kell majd használni ahhoz, hogy megfelelő mennyiségű víz juthasson be és pótolják az elpárolgó folyadékot. Amennyiben a hűtőrendszer leállt, 25 óra kell ahhoz, hogy forráspontra emelkedjen a belső hőmérséklet, ez pedig bőven elegendő arra, hogy a szakemberek megoldást találjanak a problémára. A reaktort október 22-én leállították, így a mag viszonylag alacsony hőmérsékletű.
A CNN szerint a város bizonyos körzeteiben elment az áram. New York államban 1,5 millió ember van áram nélkül.
A #Sandy címke egy nap alatt négymillió alkalommal szerepelt a Twitteren, jelentette a gyik amerikai médiaügynökség. A viharral kapcsolatos információk becslések szerint 3 milliárd felhasználót érhetnek el. Az amerikai Facebook-felhasználók az elmúlt 24 órában a "Sandy hurrikén" kifejezést használták a legtöbbször. A top tízes listán a "vihar", a "keleti part" és a "barátaim" szavak is előkelő helyen szerepeltek.
Az Instagram nevű fotómegosztó szolgáltatáson 2 333 000 olyan képet tettek közzé a felhasználók, amit a Sandy címkével láttak el, erről az AP számolt be. Az Instagram szóvivője szerint másodpercenként 10 képet töltenek fel a nemrég a Facebook tulajdonába került szolgáltatáson keresztül.
"A videót ma délután, helyi idő szerint 3 órakor készítettem. Erős széllökésekkel és heves esőzéssel közelített hozzánk Sandy." Olvasónk egyébként pizzafutárként dolgozik, és hétfőn még be kellet mennie dolgozni, annak ellenére, hogy a iskolák, üzletek és hivatalok is zárva tartottak. A műszaknak délután ötkor vetett véget a főnöke, "amikor már minden épeszű ember rég otthon volt."
Az HBO gengsztersorozatának címszereplője, az Atlantic City-beli híres sétány vagy korzó teljesen víz alá került. A CNN riportere éppen most magyarázza, hogy olyan erős a víz sodrása, hogy alig bír talpon maradni a térdig érő vízben, pedig 85 kiló, és nagyon erős a lába.
A CNN szakértője szerint igen veszélyes helyzet alakult ki az egyik felhőkarcoló mellett álló óriásdaru sérülése miatt. A daru egyik fele jól láthatóan sérült, a heves széllökésekben himbálózó több tonnás szerkezet, ha az utcára zuhan, súlyos károkat okozhat, arról nem is beszélve, hogy a balesetet túlélni nemigen lehet. A CNN-en nyilatkozó "daruszakértő" óvatosan fogalmazott ugyan, de megemlítette, hogy a biztonsági intézkedések betartását nem ártana kivizsgálni, mert ilyen eset nem történhet meg emberi mulasztás nélkül. Képünk korábban készült.
Több hírügynökség is arról számol be, hogy leállt az egyik New York-i kórház áramellátását pár órája szolgáltató generátor, így az intenzív osztályról 40-50 betegek kell elszállítani más intézményekbe. Egyes források szerint ennél több, 200 beteg evakuálásáról van szó.
A Guardian leközölt két képet is a Bounty süllyedéséről, itt megtekinthetők.
Miközben New Yorkot és New Jersey-t az árvíz és az eső, West Virniát a havazás ejti kétségbe, jelentette a CBS News.
New Yorkban bezárták a tőzsdét és léállt a tömegközlekedés, de a 29. utcán található Nut House nevű vaskereskedés tulajdonosa komolyan gondolja szlogenjét, ami szerint az ő üzlete minden körülmények között nyitva marad, így most sem húzta le a rolót. A Huffington Post szerint Govinda Shrestha kijelentette, hogy üzlet éjjel-nappal nyitva van, és ezt semmiféle vihar nem befolyásolhatja.
Mivel a tömegközlekedés leállt, Shrestha személyesen ment el az alkalmazottakért autójával. "Nyitva kell tartanom, mert azt ígérem a szlogenben. Az embereknek szüksége van zseblámpákra, elemekre, gyertyákra, nálam ebből bőven akad. Négyszer olyan forgalmam van, mint eddig bármikor."
A CNN szerint megvan a vihar 12. áldozata, egy férfit egy kidőlő fa zúzott halálra.
A legújabb időjárásjelentések szerint nem csökken a vihar erőssége. Tovább fúj a szél és esik az eső. New Yorkban reggelre kilencre (magyar idő szerint délután kettőre) várják a vízszint újabb megemelkedését a dagály miatt. Maryland államban 70 cm, Nyugar-Virginia egyes részein 90 cm hó esett, az utak sok helyen járhatatlanok.
A vihar miatt eddig összesen 5,3 millión maradtak áram nélkül az Egyesült Államokban.
Az Eqecat Inc előzetes becslése szerint 20 milliárd dolláros kárt várnak a Sandy hurikántól. A számításoknál figyelembe vették az épületek megrongálódását, az áradásokat, és az áramkimaradás miatt okozott fennakadásokat. A tőzsde felfüggesztését és több ezer repülőjárat leállítását szintén beleszámolták a végső összegbe, akárcsak különböző gyárak leállását és az emberek fogyasztási szokásainak megváltozását. Az Eqecat szerint csak 5-10 milliárd dollárnyi kárra van biztosítás.
New York egyes részeiben maguk az áramszolgáltatók szüntették meg az áramellátást. A hírek szerint csak így lehetett elkerülni a teljes rendszer összeomlását. A New York Times szerint 660 ezren várják a reggelt teljes sötétben.
A helyzeten tovább rontott, hogy helyi idő szerint hétfőn késő este a 14. utca közelében egy alállomás felrobbant. John Miksad a Consolidated Edison szolgáltató alelnöke nem tudta megmondani, hogy mi okozta a robbanást, de szerepe lehetett a megáradt víznek és a szélben repülő törmeléknek.
Barack Obama elnök szükségállapotot hirdetett Washington D. C. területére. Az iskolák kedden is zárva tartanak.
Ami korábban csak felvetés volt, a Reuters szerint mára biztossá vált: kedden se fog működni a New York Stock Exchange. A tőzsde üzemeltetői szeretnék, ha szerdán már folytatódna a kereskedés, de bizonytalan a helyzet. Ha nem lesz megfelelő az áramszolgáltatás, akkor akadozhat a rendszer, a tömegközlekedés helyreállítása nélkül pedig újra otthonról kellene dolgoznia rengeted embernek, akik egyébként a belvárosból intézik ügyeiket.
Szerda lenne a hónap utolsó kereskedési napja, ha akkor se nyit ki a NYSE, az tovább növeli a gazdasági veszteséget és a pénzügyi károkat.