Új háború készül Gázában
További Külföld cikkek
- Hatalmas kavarás után kiderül, hivatalba léphet-e Ursula von der Leyen bizottsága
- Meghalt a világ legidősebb férfija
- Az ügyészek 20 év börtönbüntetést követelnek a feleségét elkábító és megerőszakoltató férfira
- Újabb kínai–magyar együttműködés: összekapcsolják a keleti és a nyugati digitális fizetési rendszereket
- Oroszország és Kína drámai mértékben növeli nukleáris erejét, Trumpnak azonnal lépnie kell
Három izraelit megölt és egyet megsebesített a Gázai övezet közvetlen közelében fekvő dél-izraeli Kirjat-Malahiban egy rakéta, amit palesztin területről lőttek ki csütörtök reggel. Miki Rózenfeld, az izraeli rendőrség szóvivője közölte, hogy a rakéta egy lakóházba csapódott bele. A házat telibe találta a lövedék. Több más helyen is rakéták csapódtak be Izraelben, de ezeknek nem volt halálos áldozatuk.
A palesztinok több száz rakétát lőttek ki izraeli területre, miután Izrael szerdán hadműveletet indított az övezet ellen a szárazföld és a tenger felől, valamint a levegőből, eddig 13 palesztin halálát okozva. Az izraeli légierő mintegy 100 célpontra, nagy és közepes hatótávolságú rakétaindító-állásokra és tárolókra, terrorista létesítményekre és Izrael elleni támadásokra készülő fegyveresekre mért csapást.
Al-Dzsabari szerdai meggyilkolását Izrael a korábbi folyamatos palesztin rakétatámadásokkal indokolta. A támadás a kormány szerint egy nagyobb szabású izraeli művelet kezdetét jelentette palesztin fegyveres szervezetek ellen. A Gázai övezet elleni, négy évvel ezelőtti hadjárat óta al-Dzsabari a legmagasabb rangú megölt Hamász-vezető. Dzsabari az Izrael által leginkább üldözött személyek listájának élén volt. Számos Izrael elleni támadással, valamint Gilad Salit izraeli katona 2006-os elrablásával vádolták.
Az erőszak szintje még nem érte el a négy évvel korábbiét, de Benjámin Netanjahu izraeli kormányfő szerint országa kész, hogy meghosszabbítsa a hadműveleteit a Hamásszal szemben. A Reuters szerint Izraelben több napos akciósorozatra készülnek, és figyelmeztették a Hamász embereit, hogy a szervezet összes férfi tagja potenciális célpont. Izrael szórólapokat dobott le a Gázai övezetben, amikben arra kérik a lakosokat, hogy maradjanak távol a Hamász embereitől és létesítményeitől.
A Hamász szintén készen áll a harcra, a BBC szerint azt nyilatkozták, hogy al-Dzsabari megölése „kinyitotta a poklok kapuit”. Gáza városában nagy tömeg gyűlt össze al-Dzsabari temetésén, és többen bosszút esküdtek haláláért. A becslések szerint a Hamásznak 35 ezer fegyverese lehet, ami jóval kevesebb a reguláris Izraeli hadsereg létszámánál. Az is hátráltatja a palesztinok támadásait, hogy az izraeliek sok nagy hatótávolságú rakétát előre megsemmisítettek, és, hogy egyre hatékonyabb az izraeli rakétaelhárító rendszer.
Az ENSZ BT szerda este rendkívüli ülést tartott, hogy megvitassák az izraeli légicsapásokat, de nem született közös nyilatkozat. A Palesztin Hatóság (PH) arra kérte a tanácsot, hogy hozzanak egy határozatot, amiben Izraelt a támadások beszüntetésére kérik, de a javaslatot elutasították. Az ülést Egyiptom, Marokkó és a PH kérésére hívták össze.
Szerdán végig csörögtek az elnöki és miniszterelnöki telefonok. Pan Gimun (Ban Ki Mun) ENSZ-főtitkár és Barack Obama amerikai elnök telefonon beszélt Benjámin Netanjahuval. A főtitkár aggodalmát fejezte ki, Obama és Netanjahu abban egyeztek meg, hogy a Hamásznak le kell állítani a támadásait, hogy a csökkenjen a feszültség. Az USA a BT-ben sem ítélte el a légicsapásokat, kiemelték, hogy Izraelnek joga van az önvédelemhez.
Az ENSZ-főtitkár és Obama Mohamed Murszi egyiptomi elnököt is felhívta. Mindketten azt mondták Murszinak, hogy csillapítani kell a kedélyeket. Ezt azért kellett hangsúlyozni, mert az Izraellel szomszédos országok közül eddig Egyiptom lépett fel a leghatározottabban Izrael ellen. Kairó elítélte a támadásokat, visszahívta izraeli nagykövetét, berendelte az izraeli követet Kairóban, összehívta az Arab Ligát, és újabb ENSZ BT ülést követelt.