Izrael egyelőre kivár
További Külföld cikkek
- Az amerikai nagykövet lehetséges utódja: Szégyen, amit Pressman tett
- Csaknem ezer halálbüntetést hajtottak végre Iránban egy év alatt
- Orbán Viktor osztrák szövetségese megerősítette, kivel tervez koalícióra lépni
- Donald Trump bejelentette, hogy igényt tart Grönlandra
- Radikális váltás Németországban: a bűnözőket és terroristákat a lehető leggyorsabban kitoloncolják
Az izraeli légicsapások és a Hamász rakétázásai is folytatódnak, de kedden főként a tűzszünetet célzó tárgyalásoké lehet a főszerep az izraeli-palesztin konfliktusban. Mohamed Murszi egyiptomi elnök szóvivője szerint biztató jelek mutatkoznak a tárgyalásokon. Ugyanakkor egyelőre nincs időpont bármilyen bejelentéshez.
A Hamász tévéjében megszólalt Mohamed Deif, a szervezet katonai szárnyának vezetője, de tűzszünetről nem ejtett szót, ehelyett harcra buzdított mindenkit. Az izraeli akció hét nappal ezelőtti kezdete óta már legalább 110 palesztin és három izraeli halt meg.
Hétfőről keddre virradóra viszonylag nyugodt volt az éjszaka. Az izraeli légierő száz támadást hajtott végre, nagyrészt földalatti csempészalagutak és fegyverraktárak ellen. A Hamász rakétái is becsapódtak izraeli városokban, de sérültekről nem érkeztek hírek. Gázából is füst szállt fel, egy Jeruzsálemhez közel becsapódó rakéta miatt pedig megszólaltak a szirénák a városban.
Egy támadó leszúrta a Tel Aviv-i amerikai nagykövetség egyik őrét. A késsel és baltával felszerelkezett támadót meglőtték, elfogták a rendőrök. A hatóságok szerint ugyanakkor a történtek nincsenek összefüggésben a gázai konfliktussal.
Csütörtök lehet az új határidő
Izrael hétfőn még kedd estig adott ultimátumot a Hamász rakétatámadásainak befejezésére, de a BBC úgy tudja, hogy az újabb határidő már csütörtök, addig adtak időt az egyiptomi közvetítéssel vezetett tárgyalásoknak. Az biztos, hogy Izrael jelezte, a tárgyalások lezárultáig nem indít szárazföldi offenzívát, habár már több mint harmincezer katonája sorakozott fel az övezet határán.
Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök telefonon beszélt Barack Obama amerikai elnökkel is. „Izrael azt akarja, hogy sikeresek legyenek a tárgyalások, de készek vagyunk behatolni a Gázai övezetbe" – mondta az izraeli kormány egyik szóvivője.
Ban Kimun ENSZ-főtitkár találkozott Kairóban Nabil al-Arabival, az Arab Liga főtitkárával. A szárazföldi offenzíva ellen felszólaló ENSZ-főtitkár nap közben Izraelbe utazik. "A helyzet további eszkalálódása az egész régióra veszélyt jelentene" - mondta Ban Kimun.
Hillary Clinton amerikai külügyminiszter is a válságtárgyalásokra utazik kedden. Az amerikai külügyminiszter Izraelben és a palesztin területeken is tárgyalásokat folytat, értesült a CNN. Ahmet Davutoglu török külügyminiszter és az Arab Liga tagországainak külügyminiszterei várhatóan a Gázai övezetbe érkeznek kedden.
Az egyiptomi közvetítéssel folyó tárgyalások pontos tartalmát nem ismerni, de Izraelnek és a Hamásznak is vannak feltételei. Izrael többek között azt követeli, hogy szüntessék be a Gázai övezetből a rakétázást, valamint azt akarja elérni, hogy például Egyiptomból se csempészhessenek be fegyvereket. A Hamász az övezet blokádjának felszámolását, és az izraeli célzott likvidálások megszüntetését akarja elérni.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) is határozatot próbált elfogadni, de ez nem járt sikerrel. A megállapodást hátráltatta, hogy az arab nagykövetek által javasolt szöveg mindkét felet tűzszünetre szólítaná fel, míg a nyugati diplomaták utalnának a Hamász rakétáira és Izrael önvédelemhez való jogára is.
Irán szerint egyedül Izrael a felelős a gázai erőszakért, és háborús bűnök miatt kellene bíróság elé állnia. „Sem Irán, sem a Hamász nem keresi a konfliktust vagy a háborút, és nem veszélyeztetné ártatlanok életét" – mondta Ramin Mehmanparast külügyi szóvivő. Szerinte fel kell fegyverezni a palesztinokat, hogy megvédhessék magukat.
A CNN szerint három amerikai hadihajó tér vissza a Földközi-tenger keleti térségébe, hogy készenlétben álljanak, amennyiben segíteni kellene amerikaiak evakuálásában Izraelből. Ugyanakkor a névtelen források ezt csak szélsőséges lehetőségnek nevezték.