Véget érhet a Gázai övezet bombázása

2012.11.20. 15:02 Módosítva: 2012.11.20. 17:31
A konfliktusban közvetítő egyiptomi elnök szerint közel a megegyezés a felek között, Izrael ezért kedden befejezheti a Gázai övezet bombázását. A Hamász egyik tisztviselője szerint magyar idő szerint este tízkor jelentik be az éjféltől életbe lépő tűzszünetet. A Hamász ugyanakkor továbbra is rakétákat lő ki, Gázaváros felett pedig olyan szórólapokat dobott ki az izraeli légierő, amelyek otthonuk elhagyására sürgetik a lakosokat.

Izrael várhatóan még kedden beszünteti a Gázai övezet elleni „agressziót", jelentette be Mohamed Murszi egyiptomi elnök, aki szerint az izraeli és a palesztin fél közötti tűzszünetről szóló tárgyalások órákon belül pozitív eredménnyel zárulnak. Egy egyiptomi biztonsági tisztviselő késő délután azt mondta, hogy a felek már lényegében megállapodtak, kedd este bejelentik majd a tűzszünetet. A Hamász egyik tisztviselője szerint magyar idő szerint este tízkor jelentik be az éjféltől életbe lépő tűzszünetet. A tárgyalások ugyanakkor még tartanak.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök Ban Kimun ENSZ-főtitkárral közösen tartott sajtótájékoztatót kora este. „Ha egy hosszú távú megoldást tudunk elérni diplomáciai eszközökkel, akkor Izrael partner lesz benne. Ha azonban keményebb katonai fellépés kell a rakétázás beszüntetéséhez, akkor Izrael nem habozik majd megtenni a szükséges lépéseket állampolgárai védelmében" – jelentette ki Netanjahu. Ban Kimun pedig elítélte a Gázából indított rakétákat, de visszafogottságra sürgette Izraelt.

Egy izraeli tisztviselő nem erősítette meg a BBC-nek, hogy hamarosan életbe lép-e a tűzszünet. Elmondása szerint ezen a ponton Izrael folytatja az akciót, amíg a rakétázásoknak vége szakad, a diplomáciai erőfeszítések pedig párhuzamosan haladnak a katonai műveletekkel.

Egyiptom vezetésével indultak tűzszüneti tárgyalások a két fél között Kairóban. Az izraeli akció hét nappal ezelőtti kezdete óta már legalább 110 palesztin és három izraeli halt meg.

Szórólapokat is ledobtak

Egy izraeli tisztviselő kedden azt mondta, hogy 48 órán át biztosan nem indul szárazföldi offenzíva, amíg tartanak a tárgyalások a tűzszünetről. Az AFP szerint ugyanakkor az izraeli hadsereg olyan szórólapokat dobott ki a levegőből már Murszi bejelentésének idején Gázaváros fölött, amelyekben arra figyelmeztetik a lakosokat, hogy azonnal hagyják el az otthonukat, és menjenek a városközpont felé.

Sokan ezt egy közelgő szárazföldi offenzíva jeleként értékelték, de a folytatódó légicsapásokra is utalhat. Az üzenetekben az is szerepel, hogy „tartsák távol magukat a Hamász épületeitől, és más olyan terrorszervezetektől, amelyek veszélyt jelenthetnének az életükre."

Kedden napközben is folytatódtak az izraeli légicsapások és a Hamász rakétázásai is, de a helyszínen tartózkodó tudósítók szerint már kevésbé voltak intenzívek a harcok. Kora délután hangos robbanást lehetett hallani Jeruzsálemben, egy rakéta egy közeli faluban csapódott be. Gázavárostól északra Murszi bejelentése után  is kilőttek három rakétát Izrael felé.

Érkeztek a delegációk

A Hamász egyik tisztviselője azt mondta az AFP-nek, hogy Khaled Meshaal, a szervezet politikai vezetője Mohamed Raafat Shehatával, az egyiptomi hírszerzés főnökével tárgyal egy esetleges tűzszünetről. „Nem titok, hogy közel vagyunk egy megállapodáshoz" – mondta, de hangsúlyozta, hogy a Gázai övezet blokádjának feloldása is a feltételeik között szerepel. Musztafa Bargúti palesztin aktivista is arról beszélt a BBC-nek, hogy haladnak a tűzszüneti tárgyalások, és 24 órán belül kiderülhet az eredményük.

Benjámin Netanjahu izraeli miniszterelnök korábban telefonon beszélt Barack Obama amerikai elnökkel is. „Izrael azt akarja, hogy sikeresek legyenek a tárgyalások, de készek vagyunk behatolni a Gázai övezetbe" – mondta az izraeli kormány egyik szóvivője.

Közben az Arab Liga delegációja és a török külügyminiszter megérkezett a Gázai övezetbe. Hillary Clinton amerikai külügyminiszter még nem érkezett meg Izraelbe, ahol Jeruzsálembe, Ramallahba is ellátogat, majd Kairóba megy. A napközben már Izraelben járó Ban Kimun ENSZ-főtitkár az erőszak azonnali beszüntetésére szólított fel.

Az Egyesült Államok megakadályozott egy határozatot az ENSZ Biztonsági Tanácsában, mert kontraproduktívnak nevezte, amely nem érinti a konfliktus gyökerét. Ugyanakkor folytatódnak a tárgyalások a tűzszünetről, mondták diplomaták az AFP-nek.