Elzavarhatja Murszit az alkotmánybíróság
További Külföld cikkek
- Donald Trump: Putyin elnök találkozni akar
- Liz Truss nekiment a brit kormányfőnek, jogi lépésekkel fenyegeti
- Nem tetszik az oroszoknak, hogy Donald Trump rátenné a kezét Grönlandra
- Trump csapata olyan javaslattal állhat elő, ami alapjaiban változtathatja meg a háborús helyzetet
- Elon Musk fokozza a botrányt, lezajlott a beszélgetése az AfD pártvezetőjével
Az egyiptomi alkotmánybíróság egyik tagja csütörtök éjjel közölte, hogy a testület hivatal alóli fölmentési eljárást fontolgat Mohamed Murszi államfő ellen, miután ő kibővítette saját elnöki jogköreit. Az alkotmánybíróság esküszegés és az alkotmányos rend aláásása miatt lépne fel Murszi ellen. A névtelenül nyilatkozó bíró rámutatott arra, hogy az alkotmánybírák Egyiptom történelmében először élnének az államfő elmozdítására vonatkozó jogukkal.
Mohamed csütörtökön egy elnöki rendelettel jelentősen kibővítette saját jogköreit. Az új alkotmány elfogadásáig egyetlen általa hozott döntést sem lehet megtámadni a bíróságoknál, vagy más szerveknél. Murszi dekrétuma szerint az igazságügyi hatóságok immár nem oszlathatják fel az alkotmányozó tanácsot, és ugyanezt a védelmet megkapta a parlament felsőháza is. Mindkét testületben Murszi iszlamista szövetségesei vannak többségben. Elemzők szerint Murszi ezáltal gyakorlatilag a törvények fölé helyezte magát, és rendkívüli állapotra jellemző intézkedéseket hozott.
Murszi rendelete után az ellenzék egyik vezetője, a Nobel-díjas Mohamed el-Baradei azt írta Twitteren, hogy Murszi "új fáraóvá" kiáltotta ki magát, írja a BBC.
A dekrétum miatt csütörtök éjszaka összeült tanácskozásra több tucat befolyásos ellenzéki vezető, köztük Amr Musza, az Arab Liga volt főtitkára és Mohamed el-Baradei, a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség egykori vezetője. Az ellenzéki vezetők "a jogállam elleni puccsnak" nevezték Murszi intézkedéseit, követelték tőle, hogy vonja vissza rendeletét, és "milliók tiltakozására" szólították a polgárokat. Több forgatókönyvet vettek fontolóra: országos polgári engedetlenséget hirdetnek, tüntetéseket szerveznek, illetve bizalmatlansági indítványt kezdeményeznek az államfő ellen.
Murszi csütörtökön elmozdította hivatalából az ország főállamügyészét, Abdel Magid Mahmúdot is, és elrendelte, hogy tárgyalják újra mindazoknak az ügyét, akik felkelőkre támadtak még Mubarak hatalmának idején. Az új főállamügyész, Talaat Ibrahim Abdalla azonnal hatályon kívül helyezte az összes bírósági ítéletet, és perújrafelvételt rendelt el Hoszni Mubarak volt elnök és Habib al-Adli volt belügyminiszter ellen, akiket júniusban életfogytig tartó börtönbüntetésre ítéltek.