Washington szerint nem puccs az egyiptomi hatalomátvétel
További Külföld cikkek
- Elképesztő ígéretekkel fordult rá az ünnepekre Donald Trump
- Meghalt egy nő, miután felgyújtották a New York-i metróban
- Nagyon bevásárolt az amerikai jobboldal Elon Muskkal
- 20 év börtönt kaphat egy orosz nő, aki a reptéren akarta hagyni az újszülött gyermekét
- Több ezren csatlakoztak az egyetemi hallgatók egyik demonstrációjához Belgrádban
Az amerikai elnöki hivatal szóvivője hétfőn közölte, hogy a Fehér Ház továbbra sem minősíti puccsnak Mohamed Murszi egyiptomi elnök eltávolítását a hatalomból a hadsereg által, és nem készül a Kairónak nyújtott segély azonnali felfüggesztésére.
Jay Carney, a Fehér Ház szóvivője arra a kérdésre válaszolva, hogy miért nem minősíti Washington államcsínynek Murszi megbuktatását, azt felelte: a mostani rendkívül összetett helyzet. A minősítés jelentős következményekkel járna és a kérdés komoly feszültségeket hordoz magában egyiptomiak milliói számára, akik eltérő nézeteket vallanak arról, hogy mi is történt –fogalmazott Carney. A szóvivő ezzel arra célzott, hogy Egyiptomban sokan úgy látják, hogy Murszi jogsértéseket követett el.
Barack Obama elnök és kabinetjének tagjai elítélték ugyan a demokratikusan megválasztott Murszi eltávolítását, de attól tartózkodtak, hogy a hatalomba való visszatérését is követeljék. Ezzel azt a benyomást kelti az amerikai kormány, hogy hallgatólagosan támogatja az egyiptomi elnök megbuktatását. Ha az Egyesült Államok puccsnak minősítené a katonai beavatkozást, le kellene állítaniuk az Egyiptomnak folyósított, évi másfél milliárd dolláros katonai támogatást. Ezzel Washington elvesztené az Egyiptomra gyakorolt politikai befolyásolásának egyik fontos eszközét.
Figyelem!
Az ön által letölteni kívánt tartalom olyan elemeket tartalmaz, amelyek Mttv. által rögzített besorolás szerinti Ⅴ. vagy Ⅵ. kategóriába tartoznak, és a kiskorúakra káros hatással lehetnek. Ha szeretné, hogy az ilyen tartalmakhoz kiskorú ne férhessen hozzá, használjon szűrőprogramot!
Washington csak általános értelemben sürgette a demokratikus rendhez való visszatérést. A kormány álláspontjával ellentétben John McCain republikánus szenátor hétfőn kijelentette, hogy ő nehezen tudja másnak nevezni a történteket, mint puccsnak. Ugyanakkor azt hangoztatta, hogy ő sem szeretné felfüggeszteni az Egyiptomnak nyújtott katonai támogatást. Carney szerint időbe telik, amíg Washington mérlegelni tudja a történteket, hogy olyan felelősségteljes döntést hozzon, amely a hosszú távú politikai céljaikat szolgálja.
Újabb tüntetéseket sürgetnek
Hétfő este a Murszit támogató Muzulmán Testvériség mozgalom és iszlamista szövetségesei újabb országos tüntetésekre szólítottak fel. A felhívást néhány órával azután tették közzé, hogy az elnöki Köztársasági Gárda tagjai a nap folyamán a mozgalom tüntetői közé lőttek annál a laktanyánál, ahol a leváltott államfőt tartják fogva. A sortüzekben legalább 51-en haltak meg.
Murszi támogatói a hadsereget vádolták a tüntetők elleni támadással. A katonai vezetők viszont azt állították, hogy „felfegyverzett terroristák” rohamozták meg a gárda székhelyét.
Az iszlamista mozgalom hétfő kora délután egy ízben már felkelésre buzdított, amit este sajtóértekezletén megismételt. A szervezet szóvivője a történtek után Egyiptom valamennyi állampolgárát, illetve az egyiptomi népet országos tiltakozó megmozdulásokra szólította fel.