Brazília az ENSZ-hez fordul az amerikai adatgyűjtés miatt
Brazília az ENSZ Emberi Jogi Tanácsához fordul az amerikai titkos adatgyűjtés miatt, jelentett be Dilma Rousseff államfő. Rousseff szerint ha Brazíliában más országok, nem brazil cégek is részt vettek a titkos adatgyűjtésben, "az kétségkívül az ország szuverenitásának és az emberi jogoknak a megsértését jelentené". Az államfő név szerint nem említette az Egyesült Államokat, és "el nem sietett, előítéletek nélküli vizsgálatot" sürgetett.
Az O Globo brazil napilap vasárnapi és hétfői írásai szerint Brazíliavárosban legalább 2002-ig működött egy, az amerikai Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) és a Központi Hírszerző Ügynökség (CIA) közösen fenntartott műholdas hírszerző bázisa, amelynek révén több millió privát és vállalati elektronikus levélről és telefonbeszélgetésről gyűjtöttek adatokat.
A lap Edward Snowdenre, a titkos adatgyűjtési botrányt kirobbantó amerikai informatikusra, az NSA volt szerződéses alkalmazottjára hivatkozott.
Paulo Bernardo távközlési miniszter közölte: Thomas Shannon, az Egyesült Államok brazíliai nagykövete arról tájékoztatta találkozójukon, hogy az Egyesült Államok nem kémkedett brazil állampolgárok ellen, és nem sértette meg a magánélethez való jogaikat internetes adatgyűjtéssel. Sajtótájékoztatóján Paulo Bernardo azt mondta, hogy a nagykövet elismerte: az amerikai kormányzat figyel mobiltelefonos metaadatokat, „de nem Brazíliában". A nagykövet azt is tagadta, hogy brazil távközlési cégek részt vettek volna a megfigyelésben.
A brazil szenátus külügyi bizottsága bejelentette, hogy a héten meghallgatja az amerikai nagykövetet. Brazil biztonsági, hírszerzői és külügyi illetékesek szerint a bizottság Glenn Greenwaldot, az O Globóban megjelent írások társszerzőjét, a Guardian Rio de Janeiróban élő amerikai munkatársát is meghallgatja, aki kirobbantotta a megfigyelési botrányt.