Újabb négy gyilkossággal vádolják Rohácot
További Külföld cikkek
- A halálba zuhant egy várandós nő túrázás közben Görögországban
- Visszaadta a hivatalából eltávolított vécét egy volt brazil városi tanácsos
- Bejelentette lemondását Karl Nehammer osztrák kancellár
- Megkezdődött Jimmy Carter több napon át tartó hivatalos állami búcsúztatása
- Autó után kötött koporsóval drifteltek egy körforgalomban Romániában
Még a kilencvenes években Pozsonyban és környékén elkövetett négy alvilági leszámolás ügyében gyanúsítja a szlovák rendőrség Jozef Rohácot – derült ki a szlovák országos rendőr-főkapitányság hétfői sajtótájékoztatóján.
A Magyarországon Fenyő János 1998-as meggyilkolásával, és a Boros Tamással végző Aranykéz utcai robbantás végrehajtásával vádolt Rohác mellett további hat személy ellen emeltek vádat Pozyonyban öt gyilkossági ügyben, amelyek nyomozását a szlovák Nemzeti Bűnügyi Ügynökség (NAKA) zárta le nemrégiben. A NAKA szerint a szervezett bűnözés köreihez kötődő öt gyilkosság közül Rohác négyben érintett, ezek mindegyikét 1998 májusa és 1999 májusa között követték el.
Az első, 1998 májusában elkövetett gyilkosság áldozata Eduard Dinic, az akkori pozsonyi alvilág egyik fő csoportjának vezetője volt, akit a pozsonyi Aranyhomok (Zlaté Piesky) strand közelében, egy betonjárda alá rejtett, a rendőrség szerint tíz kilogramm robbanóanyagot tartalmazó, távirányítású pokolgéppel robbantottak fel. Testvérét, Robert Dinicet, aki a csoport másik vezetője volt, néhány hónappal később, októberben, testőre társaságában lőtték le: az autójára leadott géppisztolysorozat végzett velük. A negyedik gyilkosságot a Pozsonyhoz közeli Bazinban (Pezinok) követték el 1999 májusában, amikor a tettesek a Dinic-csoport jelentős befolyással bíró tagját, az ukrán Dalev Hlavackát lőtték le.
Súlyát vesztő cinege
A szlovák rendőrség mind a négy, valamint egy 2003-ban elkövetett ötödik gyilkosság kitervelésével és megrendelésével Róbert Lalist – alvilági nevén Kybel (Vödör) – gyanúsítja. Ő annak idején a pozsonyi alvilág "Sykorovci" (cinegék) néven emlegetett csoportjának jelenleg ismeretlen helyen tartózkodó vezetője volt. A négy áldozatot követelő, három időpontban elkövetett gyilkosságoknak a kivitelezésében a rendőrség szerint összesen négyen vettek részt, ám egyedül Jozef Rohác volt az, aki mindegyikben szerepet vállalt.
Az a tény, hogy a gyilkossági ügyeket közel másfél évtizeddel elkövetésük után sikerült felgöngyölíteni, annak tulajdonítható, hogy az elmúlt egy évben a súlyát vesztett "Sykorovci" csoport több tagját is sikerült rács mögé juttatnia a szlovák rendőrségnek, egy részük vallomást is tett.
A „Sykorovci" néven emlegetett alvilági csoport 1997-ben meggyilkolt alapítója és főnöke, Miroslav Sykora (Sykora - cinege) nevét viseli. A csoportot a kilencvenes évek pozsonyi alvilágának egyik első igazán jól szervezett bandájaként tartották számon. Alapítója, Miroslav Sykora még a neves moszkvai diplomataiskola növendéke volt. A pozsonyi sajtó azt tartotta róla, hogy az orosz és ukrán alvilági csoportokhoz, illetve az akkori szlovák titkosszolgálati körökhöz állt közel.
Csehszlovák emberrabló
A most 57 éves Rohac első nagyobb dobása 1984-ben az egészségügyi miniszter helyettesének elrablása volt. A kormányzati fekete autón a tússzal együtt Ausztriába akart emigrálni, ám végül kudarcot vallott, a határon egy tűzharc után végül elkapták. Tettéért 15 évet kapott, ám 1990-ben Vacláv Havel államfői amnesztiájával szabadult. Az államfői kegyelemre annak ellenére is jogosult volt, hogy egyszer megszökött börtönéből és egy börtönlázadás is a nevéhez kötődik.
Feltételezések szerint ezután vált nehézsúlyú alvilági figurává, akinek kapcsolatai voltak az 1993-ban önállósult Szlovákia titkosszolgálatával is.
Később egy újabb amnesztiarendelet sietett a segítségére: 1996-ban autójával felrobbant Robert Remias, aki információkkal szolgálhatott volna Mihal Kovác szlovák államfő fiának 1995-ös elrablásával kapcsolatban. A végrehajtást illetően a gyanú Rohacra terelődött, míg a feltételezések szerint az elrablás kitervelői mögött a szlovák titkosszolgálat állt. Rohác ellen elfogatóparancsot adtak ki, amit azonban 2002-ben visszavontak, Vladimír Meciar kormányfő 1998-ban kiadott rendeletére hivatkozva, amely ellehetetlenítette a Remias-gyilkosság kivizsgálását.
Rohac ezután hosszú évekre eltűnt, míg végül egy rutinellenőrzés során ittas vezetésen nem kapták Prágában.
Csehország végül Magyarországnak adta ki a férfit, akit azonban 2010-ben csupán robbanóanyaggal való visszaélés miatt tudtak két évre elítélni, ám a Seres Zoltán vállalkozó elleni gyilkossági kísérletet nem tudták rábizonyítani. Ezután – mivel két évet előzetesben már letöltött – Rohác elhagyta Magyarországot. Szlovákiában azonban 2011 februárjában magyar részről kezdeményezett nemzetközi elfogadóparancsra ismét őrizetbe vették. Pozsony végül kiadta a férfit Budapestnek, ahol idén nyáron kezdődött meg a Fenyő-gyilkossággal kapcsolatos büntetőpere.